"Żar prawdy" – Emilia Kubaszak

"Żar prawdy" – Emilia Kubaszak

"I choćbyś musiał budować wszystko na zgliszczach, będzie to kamień węgielny pod nowe życie. Dlatego właśnie powinien palić cię żar – żar prawdy".

Prawda to pojęcie bardzo, bardzo względne. Słowo to, dla każdego z nas bowiem oznacza coś zupełnie innego, gdyż każdy zupełnie inaczej postrzega otaczającą go rzeczywistość. Prawda stała się także motywem przewodnim debiutu literackiego, który wywołał we mnie dość ambiwalentne uczucia. Prawda stająca się przyczyną i zarazem skutkiem wszelkich zmian w życiu bohaterów.
"Wydawać by się mogło, że to co niewidoczne, jest nieszkodliwe. Uważam, że w takim założeniu tkwi podstawowy błąd" - Wywiad z Bartłomiejem Basiurą, autorem książki "Waga"

"Wydawać by się mogło, że to co niewidoczne, jest nieszkodliwe. Uważam, że w takim założeniu tkwi podstawowy błąd" - Wywiad z Bartłomiejem Basiurą, autorem książki "Waga"
Młody, zdolny, kreatywny, podążający własnym szlakiem, nie oglądający się na innych, czyli Bartłomiej Basiura - pisarz, który wie czego chce  oraz, który rozwija się z książki na książkę. Zapraszam na wywiad z autorem.
Recenzja książki "Waga" - KLIK
Bartłomiej Basiura to urodzony w 1991 r. w Knurowie, absolwent prawa ukończonego w Krakowie. Autor w swoim dorobku może poszczycić się już czterema książkami: "Hipnoza", "Zamknięta prawda", "Uczeń Carpzova" oraz "Waga". Mieszka obecnie w małej miejscowości w województwie śląskim.


Twoje Fantasmagorie - KONKURS

Twoje Fantasmagorie - KONKURSJulia Miłosz, autorka fenomenalnej książki "Fantasmagorie" przygotowała dla czytelników mojego bloga niespodziankę. Możecie wygrać jeden egzemplarz jej dzieła. Zapraszam na konkurs!

"Obiecaj: antologia opowiadań" / pod redakcją Dariusza Sośnickiego

"Obiecaj: antologia opowiadań" / pod redakcją Dariusza Sośnickiego

"Obiecanki śmiertelne macanki".

Przez całe życie ktoś nam coś obiecuje. Reklamy obiecują rajskie życie bez żadnych problemów, politycy polepszenie sytuacji w kraju, duchowni zbawienie i życie wieczne, a współmałżonek wymianę uszczelki w kranie. Życie bez obietnic byłoby zwyczajnie bez sensu, nie byłoby bowiem do czego dążyć oraz czego egzekwować. I ja więc wam coś obiecuję – niezwykłą różnorodność w antologii, która dla wszystkich miłośników krótkich form winna stać się pozycją obowiązkową.
"Prowincja pełna złudzeń" – Katarzyna Enerlich

"Prowincja pełna złudzeń" – Katarzyna Enerlich


"Życie rozwiązuje więzi i więzy szybciej, niż nam się wydaje".

Czytam je w chwilach, w których potrzebuję oddechu, swoistej ucieczki od codzienności. Są mi bliskie, gdyż sama mieszkam na prowincji i mnóstwo zawartych w nich myśli, jest mi zwyczajnie bliskich. Są istną skarbnicą prostych przepisów na pyszne potrawy, pomysłowe aranżacje i umiejętne recepty na korzystanie z tego, co daje nam natura. Po każdym tomie czuję wręcz wewnętrzną siłę do drobnych, acz znaczących zmian wokół siebie. Jak więc otrząsnąć się po informacji, iż to ostatnia część mojego ulubionego cyklu o polskiej prowincji?
Światowy Dzień Książki 2016 - zaczytaj się na wiosnę!

Światowy Dzień Książki 2016 - zaczytaj się na wiosnę!Umberto Eco mawiał, że „kto czyta książki, żyje podwójnie”. Szymborska czytanie nazywała „najpiękniejszą zabawą, jaką ludzkość wymyśliła”, Bolesław Prus określał to „nowym zmysłem”, a autor „Małego księcia” uważał, że „czytelnika nie można zniewalać, czytelnika się urzeka”. Poznajcie więc książkowe historie, jakich jeszcze nie znacie…

Letni sezon czytelniczy czas rozpocząć!

Letni sezon czytelniczy czas rozpocząć!


Wiosenne porządki zagościły u mnie w pełnej krasie. Staram się oczyszczać swoją przestrzeń życiową z niepotrzebnych rzeczy, które już nie przyniosą mi pożytku ani radości oraz zwyczajnie zajmują potrzebne mi miejsce. Jeśli po przeczytaniu tego zdania pomyśleliście, że chcę pozbyć się części swoich książek to jest zupełnie na odwrót. Robię po prostu miejsce na kolejne tytuły do mojej biblioteczki, bowiem niedawno dotarła do mnie ogromna paczka od moich bratnich, blogowych dusz, czyli Pauliny i Martyny z bloga Sisters92, które prowadzą świetnego, pełnego pasji, bloga podróżniczego.

Literacka wiosna w Łazienkach Królewskich

Literacka wiosna w Łazienkach KrólewskichCzy dla wielbicieli książek może być wiosną coś lepszego, niż lektura ciekawej książki w ogrodzie? Łazienki Królewskie, wśród licznych wydarzeń związanych z otwarciem sezonu 2016, przygotowały szereg propozycji dla miłośników literatury – od kiermaszu książek Rezydencji Królewskich, konsultacji ze specjalistą w dziedzinie konserwacji woluminów, po nowy cykl spotkań z wybitnymi pisarzami.

"Czas pokaże" – Anna Ficner-Ogonowska

"Czas pokaże" – Anna Ficner-Ogonowska"Gdy pojawiają się dobre uczucia, całe życie zmienia się na dobre".

Dobry pomysł na fabułę, interesujące tło obyczajowe, ciekawe kreacje psychologiczne postaci oaz gorący wątek miłosny – to z pewnością przepis na udaną powieść obyczajową, którą czytelnicy, a w szczególności czytelniczki, po prostu pokochają. Gdy jednak wszystkie te elementy rozpływają się w zbyt dużej ilości opisów i powtarzaniu pewnych myśli, książka taka traci zainteresowanie i zaczyna stawać się nużąca. Tak niestety stało się w przypadku tej powieści.
Pokaz zagadkowego Psałterza floriańskiego już 23 kwietnia (PIERWSZE/NAJSTARSZE)

Pokaz zagadkowego Psałterza floriańskiego już 23 kwietnia (PIERWSZE/NAJSTARSZE)
Już 23 kwietnia w warszawskim Pałacu Rzeczypospolitej będzie można zobaczyć na własne oczy Psałterz floriański – jeden z najstarszych i najbardziej zagadkowych zabytków języka polskiego. Bezcenna księga opuści na jeden dzień skarbiec Biblioteki Narodowej, a pałacowe wnętrza, na co dzień zamknięte, zostaną udostępnione zwiedzającym.

Co słychać u Magdaleny Witkiewicz?

Co słychać u Magdaleny Witkiewicz?

Magdalena Witkiewicz jest obecnie jedną z najbardziej rozpoznawalnych autorek literatury kobiecej. Jej poprzednie książki sprzedały się w kilkuset tysiącach egzemplarzy. W swojej najnowszej powieści „Cześć, co słychać?” autorka przygotowuje się do przekroczenia przełomowej granicy 40-tego roku życia. Prapremiera już 23 kwietnia w salonie Empik Galeria Bałtycka. 
"Zdążę cię zabić" – James Patterson & Marshall Karp

"Zdążę cię zabić" – James Patterson & Marshall Karp

"Profesjonaliści nie stają po niczyjej stronie".

Temida niestety bywa czasami ślepa i nie zawsze organy mające za zadanie wydawać sprawiedliwe wyroki, to właśnie robią. Ciężko wówczas przejść obojętnie nad faktem, iż winowajca uniknął kary i śmieje się swoim ofiarom prosto w twarz. Nie ma się więc czemu dziwić, że w takich przypadkach ludzie postanawiają samoistnie wymierzyć odpowiednią karę, mając za nic prawomocne wyroki sądów. Czy można wówczas takie zachowanie potępiać?
"Od lat nurtuje mnie pytanie, jakie motywy i emocje mogą okazać się na tyle silne, by popchnąć mordercę ku zabójstwu" - Wywiad z Martą Reich, autorką książki "Morderstwo i cała reszta"

"Od lat nurtuje mnie pytanie, jakie motywy i emocje mogą okazać się na tyle silne, by popchnąć mordercę ku zabójstwu" - Wywiad z Martą Reich, autorką książki "Morderstwo i cała reszta"Ponad 800 stron debiutanckiego kryminału! Kryminału, który wciąga i co najważniejsze - nie męczy tak dużą ilością stron. Nie mogłam sobie odmówić porozmawiania z autorką takiego dzieła. Zapraszam na wywiad z Martą Reich.
Recenzja książki "Morderstwo i cała reszta" - KLIK
Marta Reich, rocznik 1985, z wykształcenia politolog, romanistka i ekonomistka, z zawodu marketingowiec, a z zamiłowania – pisarka. Szkołę średnią oraz studia ukończyła w Wielkiej Brytanii. Jest Warszawianką z urodzenia i wyboru, pasjonuje się gotowaniem, modą, odwiedzaniem wystaw i czytaniem. "Morderstwo i cała reszta" to jej debiut, jaki pisała na przestrzeni wielu miesięcy w Paryżu i Warszawie.

"Ślepy trop" - Jørn Lier Horst

"Ślepy trop" - Jørn Lier Horst

"Niełatwo stawać twarzą w twarz ze śmiercią i złem".
We wrześniu 2015 r. na polskim rynku pojawiła się siódma część serii o Williamie Wistingu pt. "Poza sezonem", a tym samym trzecia wydana w naszym kraju. Nareszcie, po tylu miesiącach doczekaliśmy się kolejnego tomu - szkoda tylko, że podobnie jak poprzednio, znowu nie zachowano jego kolejności chronologicznej. Na szczęście fabuła w zupełności zrekompensowała mi tę stałą już niedogodność, do której zdążyłam się już przyzwyczaić.
Kot doda Ci stylu, czyli literacko-koci dress code!

Kot doda Ci stylu, czyli literacko-koci dress code!


Jestem typowym molem książkowym, czyli czytam zawsze i wszędzie, najchętniej w domu, w którym czeka na mnie On. Mój największy włochaty kompan, który nawet nie musi nic mówić, jego oczy bowiem wyrażają wszystko. Wyciągam książkę, układam się wygodnie w fotelu, a On zawsze wie jaką pozę przybrać, by zarówno mi jak i jemu było przyjemnie oraz wygodnie. Mój kot Felicjan, którego część z was już pewnie zdążyła poznać chociażby ze zdjęć, jakie zamieszczam, a także wzmianek na jego temat. Nic nie poradzę na to, że uwielbiam koty i to nie tylko te prawdziwe. Fascynują mnie także ciekawe kreacje literackich kotów, bowiem pisarze bardzo często puszczają wodze swojej wyobraźni, stwarzając zapadające w pamięć kocie osobowości.
Pedro Almodóvar i Oni - KONKURS

Pedro Almodóvar i Oni - KONKURS


Dzięki uprzejmości Anny Sikorskiej autorki książki "Hiszpania w filmach Pedra Almodóvara" mam dzisiaj prawdziwą gratkę dla wszystkich wielbicieli tego hiszpańskiego reżysera. Nietuzinkowa, jedyna w swoim rodzaju książka autorki może stać się perełką w waszej biblioteczce. Zapraszam na konkurs."Stinger. Żądło namiętności"– Mia Sheridan

"Stinger. Żądło namiętności"– Mia Sheridan
"Twoje osiągnięcia są wyłącznie twoją zasługą".
Kobiety podobno nie oglądają filmów porno, podobno. A jeśli nie oglądają takowych, to pewnie nie zastanawiają się nad tym, czy aktorzy grający w tego typu produkcjach mają szansę ułożyć sobie normalne życie na łonie rodziny? Nie zadają więc pewnie sobie pytań, czy godziny spędzone na takim planie filmowym można nazwać w ogóle pracą? Czyżby? Tego mało poruszanego w literaturze tematu postanowiła podjąć się własnie kobieta, skłaniając zapewne czytelników do szerokiej refleksji w tej płaszczyźnie.
Na Kanapie Literackiej u Moniki Sawickiej - już niebawem!

Na Kanapie Literackiej u Moniki Sawickiej - już niebawem!

O książkach mogę rozmawiać godzinami - nigdy mi się to bowiem nie znudzi. Monika Sawicka - znana łódzka pisarka i dziennikarka po raz kolejny umożliwiła mi nieco się uzewnętrznić w jej programie literacko-telewizyjnym "Kanapa Literacka". Nagranie się montuje, a ja już dzisiaj zapraszam was do obejrzenia pod koniec kwietnia naszej rozmowy.

Czarna Owca, czarny kot i książki

Czarna Owca, czarny kot i książki
W ostatnich dniach dotarła do mnie przecudowna, rewelacyjna i wyczekiwana paczka z wydawnictwa Czarna Owca. Nie byłabym więc sobą, gdybym nie pokazała wam, jakie książki zasiliły moją biblioteczkę. Nawet Felicjan był tego bardzo ciekawy, bowiem przy jej otwieraniu się obudził :)
"Nie oddam szczęścia walkowerem" – Agnieszka Jeż, Paulina Płatkowska

"Nie oddam szczęścia walkowerem" – Agnieszka Jeż, Paulina Płatkowska


Recenzja premierowa
"Życie cię okłada pięściami, ty się bronisz, padasz na deski, a potem odzyskujesz przytomność i mozolnie wracasz do stanu używalności. Niczego się nie da odwrócić ani przyspieszyć".Szczęście to pojęcie bardzo względne bowiem to, co dla nas może nim być, dla drugiej osoby może stać się powodem wielkiego cierpienia. Każdy z nas musi więc sam stworzyć sobie indywidualną definicję tego stanu i każdy w pewnym momencie swojego życia to właśnie czyni. Jedno jest jednak pewne – nie można zostawić spraw swojemu biegowi, bowiem walka o własne zadowolenie wpisana jest w ludzi instynkt. I właśnie dlatego książka "Nie oddam szczęścia walkowerem", podejmująca ten właśnie temat, stanie się bliska każdemu czytelnikowi.

"Biały szlak. Reportaże ze świata wojny kokainowej" – Łukasz Czeszumski

"Biały szlak. Reportaże ze świata wojny kokainowej" – Łukasz Czeszumski


"Mogłeś być nikim, ale „kokainowa pani” da ci, co tylko marzysz. Zaprzedaj jej tylko duszę. Chciwość, febra, bogactwo, to samo odwieczne szaleństwo".

Kokaina – kawior rynku narkotykowego przeznaczony dla elit, dla tych pięknych i bogatych. Kosztowna używka, dodająca splendoru osobie, która staje się jej konsumentem. Narkotyk, którego nie można wyprodukować sztucznie. Każda kupiona działka tej ekskluzywnej używki, podobnie jak efekt motyla, wpływa na losy anonimowych mieszkańców Ameryki Południowej. Problem w tym, że nikt z nas nie zdaje sobie z tego sprawy.
A może książki erotyczne Marty W. Staniszewskiej?

A może książki erotyczne Marty W. Staniszewskiej?„Nigdy Cię nie zapomniałam” cz.1 i „Nigdy nie pozwolę Ci odejść” cz.2, znakomicie wpisują się w kanon romansu. Tego gatunku, który kobiety ubóstwiają najbardziej. Namiętność, erotyzm i miłość, a to wszystko przeplatane intrygami i dziwnymi zbiegami okoliczności.


Człowiek z innej gliny, czyli spotkanie z Henrykiem Gołębiewskim

Człowiek z innej gliny, czyli spotkanie z Henrykiem Gołębiewskim
Henryk Gołębiewski to polski aktor, słynny samouk, gwiazda kina młodzieżowego i odtwórca głównej roli w filmie „Edi”. Już 14 kwietnia opowie o swoim barwnym życiu, opisanym w bezkompromisowej biografii „Zygzakiem przez życie” (wyd. Muza). Spotkanie z aktorem odbędzie się w warszawskim salonie Empik Nowy Świat.
Premiera "Wyprawy po klucz", czyli udało się!

Premiera "Wyprawy po klucz", czyli udało się!

Z niekłamaną przyjemnością chciałabym was poinformować, iż udało się! "Wyprawa po klucz" Małgorzaty Borkowskiej właśnie dzisiaj oficjalnie pojawi się na rynku. A ja mogę być z siebie dumna, iż jako jej patron medialny, dołożyłam małą cegiełkę, dzięki której książka mogła zostać wydana.

Lifestyle książkowy, czyli o tym, w co bym je ubrała

Lifestyle książkowy, czyli o tym, w co bym je ubrała
Violet, bohaterka książki pt. "Vintage. Sklep rzeczy zapomnianych" autorstwa Susan Gloss, prowadzi sklep z rzeczami, które dawno przez ludzi zapomniane, znajdują swoich nowych właścicieli. To stylowe ubrania i dodatki, mające duszę i niepowtarzalny urok. Sama uwielbiam styl vintage i bardzo często w swojej wyobraźni powracam do literackiego sklepu autorki, która de facto prowadzi w rzeczywistości takie miejsce, tylko w internetowej rzeczywistości. Powracam i zastanawiam się nad tym, która z moich ulubionych książkowych bohaterek, współczesnych polskich powieści mogłaby w sklepie Violet robić zakupy i jakie wówczas sukienki zostałyby im polecone. 

Raven - Wyniki konkursu

Raven - Wyniki konkursu


Nawet nie wiecie, jak trudno było mi wybrać tylko jedną odpowiedź. Chciałabym obdarować każdego z was, ale niestety nie jest to możliwe. Zapraszam na wyniki szybkiego konkursu z "Raven".

"Wiedziałam, że tak będzie" – Kasia Pisarska

"Wiedziałam, że tak będzie" – Kasia Pisarska

"Tylko co można wymyślić, gdy ma się możliwość wydania stu dwudziestu czterech tysięcy złotych dziennie przez kolejne pięćdziesiąt lat?!".

Lubię czytać bajki. Lubię, gdy wszystko dobrze się kończy, a bohaterowie pomimo wszelakich przeciwności losu, są szczęśliwi. Nie lubię jednak, gdy książka mająca być bajką, zapewniającą bezcenne chwile relaksu, zamienia się w swoistą zupełnie nieprawdopodobną historię, która w swej istocie irytuje. Nie wiedziałam, że tak właśnie będzie w tym przypadku. Któż mógł to bowiem przewidzieć?
"Śmiertelna rozgrywka" już niebawem w księgarniach!

"Śmiertelna rozgrywka" już niebawem w księgarniach!
Już 19 kwietnia, nakładem wydawnictwa Szara Godzina w księgarniach pojawi się nowa książka Jana Mostowika pt. "Śmiertelna rozgrywka". Czytelnicy znający prozę autora z jego pierwszej powieści pt. "Amatorka" wydanej w 2011 r,  na pewno z takiej wiadomości się ucieszą.

1000x połącz kropki, czyli o tym, jak tworzyłam arcydzieła i zwierzęta

1000x połącz kropki, czyli o tym, jak tworzyłam arcydzieła i zwierzęta


Gdy byłam dzieckiem, w spędzaniu wolnego czasu dominowały gry "w państwa i miasta", w karty, w statki, a także zabawa w łączenie kropek, czyli rozrywka od dawna już chyba zapomniana niestety. Z tego też względu, niezmiernie ucieszyłam się, gdy na rynku pojawiła się możliwość swoistego powrotu do tamtych lat a mianowicie do jednej z tych form, czyli łączenia kropek. Oczywiście nie zamienię nigdy czytania na kropkowanie, ale raz na jakiś czas z pewnością połączę kropki, by spod moich rąk wyszło istne arcydzieło.
WOBLINK łączy (opinie) ludzi

WOBLINK łączy (opinie) ludzi


4 kwietnia o godz. 12:00 księgarnia e-bookowa Woblink rozpoczęła proces łączenia ocen wystawionych przez użytkowników własnych i portalu Lubimy Czytać – największej społeczności czytelniczej w Polsce. Ta zmiana w połączeniu z nowym systemem rekomendacji pozwoli każdemu czytelnikowi łatwiej wybierać najbardziej interesujące go książki.

"Świadek w czerwieni" – Rebecca Musser, M. Bridget Cook

"Świadek w czerwieni" – Rebecca Musser, M. Bridget Cook
"Jedynym powodem, dla którego kobieta powinna głosować, jest możliwość zwiększenia władzy męża i Kościoła".


Jestem wstrząśnięta, wzburzona i nadal nie potrafię zrozumieć tego, że we współczesnych czasach, w najbardziej rozwiniętym kraju na świecie, dzieją się takie właśnie wydarzenia. Poligamiczna sekta, gwałty i molestowanie małych dziewczynek w imię jakiegoś tam boga oraz kompletna obłuda i ślepa wiara w nieomylność proroka. Tej książki nie da się czytać, nie potępiając kobiet, które przyzwoliły na takie barbarzyństwo.
Subiektywnie o książkach w obiektywie marca!

Subiektywnie o książkach w obiektywie marca!


Marzec bezsprzecznie minął mi pod wielkim napływem nowych książek do mojej biblioteczki. W miesiącu tym bowiem pokazałam wam tyle nowych zdobyczy, że sama jestem pod wielkim wrażeniem ich ilości. Zapraszam na fotograficzne podsumowanie marcowych dni.


// Torba książek od Edyty // Przybył listonosz //
"Próba uczuć"- Tina Reber

"Próba uczuć"- Tina Reber
"Miękłam jak wosk. Rozpuściłam się, roztopiłam i znalazłam w niebie".Wyobraźcie sobie drogie czytelniczki, że mężczyzna waszego życia występuje w filmach i niestety jesteście zmuszone tolerować jego wielokrotnie nakręcane sceny łóżkowe z atrakcyjną koleżanką po fachu! Część z was powie, że to przecież nie jest aż tak nadzwyczajne poświęcenie – każdy bowiem wie, że to tylko film. Po przeczytaniu kontynuacji losów bohaterów powieści pt. "Miłość bez scenariusza", możecie zmienić zdanie. To wcale nie jest łatwa sprawa!
Raven - KONKURS

Raven - KONKURS


Lubicie czytać historie, w których głównym wątkiem jest miłość istoty nadprzyrodzonej i człowieka? Lubicie wampiry i romanse paranormalne? Chcecie przeczytać "Raven"? Jeśli chociaż na jedno z tych pytań odpowiedzieliście "tak" - ten konkurs jest dla was!
"Raven" i moja rekomendacja!

"Raven" i moja rekomendacja!

Wieczorową porą będę miała dla was konkursową niespodziankę związaną z książką, która miała całkiem niedawno swoją premierę. "Raven" Sylvaina Reynarda to opowieść o miłości pomiędzy kobietą a wampirem, która bardzo mocno mnie wciągnęła i wywołała rumieńce na twarzy. Cieszę się więc, że miałam szansę książkę tę przeczytać na długo przed premierą i zostawić ślad swojej obecności w jej papierowym wydaniu.
Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger