"Obiecaj: antologia opowiadań" / pod redakcją Dariusza Sośnickiego

"Obiecanki śmiertelne macanki".

Przez całe życie ktoś nam coś obiecuje. Reklamy obiecują rajskie życie bez żadnych problemów, politycy polepszenie sytuacji w kraju, duchowni zbawienie i życie wieczne, a współmałżonek wymianę uszczelki w kranie. Życie bez obietnic byłoby zwyczajnie bez sensu, nie byłoby bowiem do czego dążyć oraz czego egzekwować. I ja więc wam coś obiecuję – niezwykłą różnorodność w antologii, która dla wszystkich miłośników krótkich form winna stać się pozycją obowiązkową.

"Obiecaj" to zbiór piętnastu opowiadań wydanych pod redakcją Dariusza Sośnickiego. Autorami krótkich form są: Magdalena Niziołek-Kierecka, Tomasz Stawiszyński, Liliana Hermetz, K. A. Kowalewska, Michał Hardy, Berenika Lenard, Mirka Szychowiak, Ewa Jarocka, Karolina Dyja, Urszula Kuczyńska, Marta Hermanowicz, Monika Wasilewska, Andrzej Gajowniczek, Agata Wieczorowska, Michał Weicher. Utwory te znalazły się w finale Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania we Wrocławiu. a zwycięskim został utwór pt. "Czysty Leo" Marty Hermanowicz.

Motywem przewodnim opowiadań zawartych w tej antologii jest zgodnie z tytułem - obietnica. Obietnica pod rożną postacią i z różnym skutkiem. Każde z piętnastu utworów ukazuje zupełnie inną płaszczyznę tego obszaru, a wymieszanie ze sobą kilku gatunków, wpływa na dość sporą ich różnorodność.  Jak to jednak w takich zbiorach bywa, kilka zwróciło moją szczególną uwagę, a konkretniej – trzy opowiadania.

Opowiadanie pt. "Syndrom sztokholmski" Magdaleny Niziołek-Kiereckiej, czyli prozatorki mi już znanej, której krótkie formy zawsze zwracają moją uwagę i tym razem przypadło mi do gustu. Krótkie zdania autorki, trafiona pierwszoosobowa narracja, nieco psychodeliczny klimat oraz sam temat, jaki pisarka porusza, czyli przemoc domowa – wpływają na pozytywny odbiór tego utworu. Po raz kolejny Magdalena Niziołek-Kierecka udowodniła, że profesjonalnie potrafi władać słowem.

K. A. Kowalewska w utworze "Najpierw dziecko" przedstawia poruszającą historię kobiety, która za wszelką cenę pragnie ochronić swoje dziecko.  Akcja trzymająca w napięciu oraz sam temat in-vitro, który nawet dzisiaj jeszcze budzi kontrowersje, pozwoliły stworzyć autorce nieszablonową fabułę, pełną zaskoczeń. Samo przesłanie tego opowiadania dotyczące obietnic jakie niesie ze sobą rozwój medycyny, skłania do refleksji i szerokich polemik.

Zwycięskie opowiadanie, czyli "Czysty Leo" również zwraca swoją uwagę swoistym absurdem. Główny bohater tego utworu, czyli Leo - perkusista zespołu Dirty Money, gra zawsze w białych rękawiczkach i ma obsesję na punkcie czystości, swoistą nerwicę natręctw. Marta Hermanowicz ukazała w swoim utworze także, dość obrazowo oraz nieco ironicznie i dowcipnie, specyfikę show-biznesu.

Ciekawym pomysłem, z którym nie spotkałam się jeszcze w przypadku tego typu publikacji, jest zamieszczenie pod każdym z utworów autokomentarza oraz krótkiej notki biograficznej danego twórcy. Autokomentarz zawiera odpowiedzi autorów na trzy, te same pytania dotyczące: autorytetu dla każdego twórcy, dlaczego fragment powieści nie jest opowiadaniem oraz to, co mnie najbardziej interesowało, czyli napotkane podczas pisania problemy i mocne strony swojego utworu.

Piętnaście opowiadań, piętnastu autorów, piętnaście zupełnie różnych światów z oryginalnymi bohaterami i jeden widoczny  motyw – obietnicy. Dzięki tej antologii znajdziecie się w szpitalu dla dzieci z probówek, w melinie na dworcu kolejowym czy też nawet w Santiago de Chuco w Peru. Dla miłośników krótkich form to z pewnością lektura godna polecenia.Za możliwość przeczytania książki dziękuję K. A. Kowalewskiej

29 komentarzy:

 1. Bardzo lubię czytać krótkie opowiadania. Tematyka - kontrowersyjna. Chętnie przeczytam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie przepadam za zbiorami opowiadań, ale tym mnie jakoś szczególnie zainteresowałaś.

  OdpowiedzUsuń
 3. Chciałabym przeczytać te opowiadania głównie ze względu na autokomentarze ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. obiecanki-macanki:D to mi się bardziej podoba, przestanę już mówić obiecanki-cacanki:P

  OdpowiedzUsuń
 5. Krótkie opowiadania to coś dla mnie, na długie nie mam czasu :P

  OdpowiedzUsuń
 6. Nigdy nie czytałam czegoś podobnego i sam pomysł jest bardzo ciekawy :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Intrygujący zbiór :) coś dla mnie :)
  http://reading-mylove.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. choć na pierwszy rzut oka pomyślaam "nic ciekawego" to przecytawszy całość stwierdzam,że chętnie bym sięgnęła po te opowiadania.
  Sandicious

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo lubię opowiadania, często zaskakują i widać w nich kunszt pisarski. Z chęcią sięgnę po tę antologię :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie zaliczam się do miłośników opowiadań, choć dziś 5 poddało sie mej korekcie ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Niestety antologie nie są moją mocną stroną ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Czasem mam ochotę na opowiadania, ale zdarza się to raczej rzadko.

  OdpowiedzUsuń
 13. oj nie lubię opowiadań wolę długie książki

  OdpowiedzUsuń
 14. Niestety nie przepadam za opowiadaniami, więc na razie nie będę rozglądać się za tą antologią.

  OdpowiedzUsuń
 15. Rzadko czytam krótkie formy... Ale te autokomentarze brzmią ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń
 16. miałęm czas w podrozy a mimo to nie sięgnąłem po ksiazke.. chyba brak sil

  OdpowiedzUsuń
 17. Nie do końca przepadam za opowiadaniami. W tym jednak wypadku poruszana tematyka skłania mnie do sięgnięcia po nie.

  OdpowiedzUsuń
 18. Bardzo ciekawi bohaterowie opowiadań, mogłabym ich poznać:)

  OdpowiedzUsuń
 19. Możliwe, że kiedyś sięgnę po ten zbiór opowiadań, na razie muszę jednak skończyć opowiadania S. Kinga, do których siadam co jakiś czas z doskoku :D.

  OdpowiedzUsuń
 20. Musi to być ciekawa lektura, obietnice to motyw przewijajacy się na okrągło w naszym życiu więc tematyka wciąż aktualna i nie do zdarcia :-)

  OdpowiedzUsuń
 21. Musi to być ciekawa lektura, obietnice to motyw przewijajacy się na okrągło w naszym życiu więc tematyka wciąż aktualna i nie do zdarcia :-)

  OdpowiedzUsuń
 22. Bardzo rzadko czytam opowiadania, ale kto wie... Ale motyw obietnicy ciekawy

  OdpowiedzUsuń
 23. Bardzo podoba mi się motyw "obietnicy".

  OdpowiedzUsuń
 24. Mało kiedy sięgam po opowiadania, bo średnio za nimi przepadam. Jednak przydałaby mi się jakaś nuta świeżości i odmienności, więc może sięgnę po tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 25. Czytałam już tę książkę i również polecam! Co ciekawe, ja także zwróciłam uwagę na te trzy opowiadania. Wyróżniają się na tle innych, aczkolwiek poziom wszystkich opowiadań jest mocno wyrównany.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger