Pokaz zagadkowego Psałterza floriańskiego już 23 kwietnia (PIERWSZE/NAJSTARSZE)
Już 23 kwietnia w warszawskim Pałacu Rzeczypospolitej będzie można zobaczyć na własne oczy Psałterz floriański – jeden z najstarszych i najbardziej zagadkowych zabytków języka polskiego. Bezcenna księga opuści na jeden dzień skarbiec Biblioteki Narodowej, a pałacowe wnętrza, na co dzień zamknięte, zostaną udostępnione zwiedzającym.Psałterz floriański został odkryty w XIX wieku w austriackim opactwie Sankt Florian – od razu stał się naukową sensacją, a do dziś pozostaje wielką, nierozwikłaną zagadką polskiego średniowiecza. Sprowadzony do Polski w 1931 roku, następnie, w obliczu II wojny światowej, wywieziony do Kanady, powrócił do Warszawy dopiero po dwudziestu ośmiu latach. Od tego czasu jest jedną z najcenniejszych ksiąg w skarbcu Biblioteki Narodowej.

Naukowcy nadal toczą spory o to, gdzie Psałterz floriański powstał, kto go używał i co oznaczają zdobiące go miniatury. Tekst Psałterza został spisany na przełomie XIV i XV wieku w trzech językach: łacinie, polskim i niemieckim. Bardzo możliwe, że księga miała być darem dla królowej Jadwigi, a po jej śmierci była używana przez kolejne polskie monarchinie. Poza trójjęzycznym przekładem tekstu Psalmów, na kartach Psałterza namalowano tajemnicze miniatury, w których jedni chcą widzieć astrologiczne symbole, inni mnemotechniczne schematy ułatwiające zapamiętywanie tekstu, a zdaniem niektórych znajdują się tam… Mistrz Yoda, Nosferatu i Gandalf Szary.

Podczas pokazu Psałterza jego treść, dzieje i tajemnice przybliżą wystąpienia specjalistów. O 15.00 dr Marcin Kuźmicki z Zakładu Historii Języka Polskiego UAM wygłosi wykład Wywiad z Psałterzem floriańskim – czyli historia małomównego manuskryptu, a o 16.30 odbędzie się dyskusja Yoda czy Nosferatu? Świat na marginesach Psałterza floriańskiego. Wraz z udziałem publiczności dyskutować będą dr Kamil Kopania z Zakładu Historii Sztuki Średniowiecznej Instytutu Historii Sztuki UW i Łukasz Kozak – redaktor Polony – Cyfrowej Biblioteki Narodowej i autor popularnego przeglądu średniowiecznej ikonografii Discarding Images. Pokaz Psałterza floriańskiego to jednocześnie wyjątkowa okazja, żeby zwiedzić barokowe wnętrza Pałacu Rzeczypospolitej, po których oprowadzi warszawski przewodnik Jacek Karwat.

PIERWSZE/NAJSTARSZE to cykl prezentacji z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. Co miesiąc Biblioteka Narodowa prezentuje w Pałacu Rzeczypospolitej pierwsze teksty i najstarsze zabytki kultury i historii, dokumentujące początki państwa polskiego.

Udział we wszystkich wydarzeniach związanych z cyklem PIERWSZE/NAJSTARSZE jest bezpłatny. Na oprowadzanie po Pałacu Rzeczypospolitej z przewodnikiem obowiązuje rejestracja.

Psałterz Floriański – PIERWSZE/NAJSTARSZE
sobota 23 kwietnia, 11.00 - 18.30
Pałac Rzeczypospolitej, pl. Krasińskich 3/5, Warszawa
pierwszenajstarsze.bn.org.plChciałabym wybrać się do Warszawy. A wy?

20 komentarzy:

 1. Gdybym mieszkała bliżej Warszawy chętnie bym się wybrała, na prawdę! Fajnie byłoby to zobaczyć. Niestety... odległość :c
  http://drewniany-most.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Warszawa <3 niestety wydarzenie mnie omija bo wybieram się do stolicy w połowie maja. :(

  OdpowiedzUsuń
 3. ja tego dnia będę w warszawie, ale na konferencji:)

  OdpowiedzUsuń
 4. i to jest ten moment, gdy żałuję, że do Warszawy mam tak daleko :(

  OdpowiedzUsuń
 5. Tak naprawdę takich pokazów jest chyba sporo, tylko informacje o tym lubią uciekać, a i zmobilizować się czasem trudno... Ale jakby się już nadarzyło, to kontakt twarzą w twarz ze średniowiecznym rękopisem - bezcenne! <3

  samaporcelana.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawa akcja! Jestem za! Szkoda tylko, że do stolicy tak daleko :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Chętnie bym wzięła udział w tym wydarzeniu, ale obawiam się, że nie będzie to możliwe.

  OdpowiedzUsuń
 8. Oj jak bym chciała!!! Ale w piątek wybieram się do swego miasta powiatowego, do muzeum... i będę miała kontakt ze starymi drukami.

  OdpowiedzUsuń
 9. czytałam o tym na literaturze staropolskiej xd

  OdpowiedzUsuń
 10. Szkoda, że mieszkam za daleko...

  OdpowiedzUsuń
 11. Też chciałabym to zobaczyć, bo wiele czytałam o tym, kiedy zaczynałam uczyć się polskiego :)

  OdpowiedzUsuń
 12. też się o tym uczyłam na polskim -fajnie! :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Ehh i znów wszystko w Warszawie ;p

  OdpowiedzUsuń
 14. Zazdroszczę tym którzy zobaczą to dzieło.

  OdpowiedzUsuń
 15. Niestety tego dnia jadę do Wrocławia na spotkanie z Jo Nesbo ;)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger