Literacka wiosna w Łazienkach KrólewskichCzy dla wielbicieli książek może być wiosną coś lepszego, niż lektura ciekawej książki w ogrodzie? Łazienki Królewskie, wśród licznych wydarzeń związanych z otwarciem sezonu 2016, przygotowały szereg propozycji dla miłośników literatury – od kiermaszu książek Rezydencji Królewskich, konsultacji ze specjalistą w dziedzinie konserwacji woluminów, po nowy cykl spotkań z wybitnymi pisarzami.


Z okazji Światowego Dnia Książki, 23 kwietnia, warszawskie Rezydencje Królewskie – Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie oraz Łazienki Królewskie – zapraszają na wspólny kiermasz książek muzealnych. Tegoroczne święto książki ma być okazją do przypomnienia o tej niezwykle ważnej dziedzinie działalności muzeów. Na kiermaszu będzie można zapoznać się z bogatą ofertą wydawniczą Rezydencji Królewskich i odnaleźć prawdziwe perły wśród tytułów np. wyjątkową serię poświęconą kulinarnej historii Polski (wilanowska Monumenta Poloniae Culinaria i najnowszy „Przewodnik po drzewie żywota”), doskonałe opracowania najważniejszych zbiorów dzieł sztuki (katalogi Zamku Królewskiego w Warszawie) czy autentyczne wspomnienia spisane przez polskiego władcę („Pamiętniki króla Stanisława Augusta”, wydane przez Łazienki Królewskie). Kiermasz odbędzie się 23 kwietnia w budynku Podchorążówki w Łazienkach Królewskich w godz. 11.00–18.00. Publikacje wydane przez warszawskie Rezydencje Królewskie będzie można nabyć z 20% rabatem. Ponadto tego dnia, w godz. 11.00–13.00, wszystkich zainteresowanych problematyką zachowania księgozbioru w jak najlepszym stanie, zapraszamy na otwarte konsultacje z konserwatorem papieru.

Nawiązując do swojej bogatej tradycji goszczenia literatów na Obiadach Czwartkowych, 27 kwietnia o godzinie 18:00 w Pałacu na Wyspie odbędzie się inauguracja nowego cyklu spotkań – „Światło literatury”. Będzie to drugi, obok „Salonów Poezji”, program w muzeum poświęcony twórczości literackiej. Gośćmi cyklu „Światło literatury” będą wybitni współcześni polscy pisarze. Bohaterem pierwszego z trzech spotkań wiosennej odsłony cyklu będzie o. Wacław Oszajca, 25 maja odbędzie się spotkanie z poetą Bohdanem Zadurą, zaś 29 czerwca z Hanną Krall. Cykl powstał we współpracy ze Wschodnią Fundacją Kultury „Akcent”, wstęp na wszystkie spotkania jest wolny.

To dopiero początek wydarzeń związanych z literaturą w Łazienkach Królewskich. Od 18 do 21 maja w ogrodzie przy Starej Kordegardzie zapraszamy na „Czytanie na trawie”, czyli do specjalnej strefy czytelnika, towarzyszącej Warszawskim Targom Książki. Wiosną pojawią się również nowe publikacje Łazienek Królewskich. Na spotkanie z pierwszą z nich – „Pamiętnikami Stanisława Augusta i ich bohaterami”, zapraszamy 13 maja o godzinie 18:00 do Pałacu na Wyspie. Kolejną – „Oświeceniową republikę władców” – przedstawimy już 1 czerwca.

Kiermasz książek warszawskich Rezydencji Królewskich
 • 27 kwietnia 2016 roku, Podchorążówka, godz. 11.00–18.00.

Otwarte konsultacje z konserwatorem papieru
 • 27 kwietnia 2016 roku, Podchorążówka, godz. 11.00–13.00.

Wiosenna odsłona cyklu Światło literatury
 • 27 kwietnia, godz. 18.00, Pałac na Wyspie, spotkanie z o. Wacławem Oszajcą
 • 25 maja, godz. 18.00, Pałac na Wyspie, spotkanie z Bohdanem Zadurą
 • 29 czerwca, godz. 18.00, Pałac na Wyspie, spotkanie z Hanną Krall


Szczegółowe informacje są dostępne na stronie http://www.lazienki-krolewskie.pl oraz na Facebooku pod adresem https://www.facebook.com/Muzeum.Lazienki.KrolewskieW Warszawie zawsze coś się dzieje. I znowu się powtórzę - szkoda, że nie mieszkam w stolicy. Ktoś z was wybiera się odwiedzić w tym czasie Łazienki Królewskie?

14 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawe wydarzenie, chętnie bym się wybrała :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Niestety nie, ale program zapowiada się bardzo ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Szkoda, że mieszkam tak daleko od Warszawy. Omija mnie wiele imprez :(

  OdpowiedzUsuń
 4. Oj dzieje się w stolicy. Szkoda, że tak daleko mieszkam :(
  Pozdrawiam
  http://biblioteczka-na-poddaszu.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. No niestety za daleko jak dla mnie. Może innym razem się wybiorę. :-)
  Pozdrawiam
  zapoczytalna.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Raczej się nie wybieram :( Szkoda, że mieszkam tak daleko od Warszawy.

  OdpowiedzUsuń
 7. dla mego tatusia lektura idealna;D

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja właśnie wróciłam z uroczystości w muzeum. Była wystawa starodruków, wykład, poczęstunek... Działo się!

  OdpowiedzUsuń
 9. Chętnie bym tam zajrzała, ale cóż, odpadam w przedbiegach z uwagi na odległość.

  OdpowiedzUsuń
 10. Czytanie na trawie- poda mi się taka akcja, niestety do Warszawy mam pół Polski.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger