Powrót do Nałęczowa – Wiesława Bancarzewska

Powrót do Nałęczowa – Wiesława Bancarzewska

 


"Podróżowanie w czasie jest ekstremalnie niebezpieczne – dla serca".


A gdyby tak przenieść się w czasie? Do ludzi, których już nie ma i do miejsca, które odegrało w naszym życiu wielką rolę. Do jakich lat byście powrócili i kogo tam odwiedzili? Po lekturze tej książki zadacie sobie właśnie te pytania. 

Rewers na mojej półce

Rewers na mojej półce

 

Zbrodnia ma dwie strony – jedna zawsze ocieka krwią. Zaręczyny komisarza Piotra Krzyskiego miały być początkiem nowego etapu w jego życiu – pełnego spokoju, miłości i oczekiwania na narodziny dziecka. Ale sielanka brutalnie się kończy. Krzyski zostaje aresztowany pod zarzutem zamordowania Kamili Podolskiej – koleżanki z pracy, z którą połączył go przelotny romans. Śledztwo wymyka się spod kontroli, gdy policjant ucieka konwojentom, rzucając na siebie jeszcze większe podejrzenia. Tymczasem na jaw wychodzą fakty, które niszczą obraz Podolskiej jako niewinnej ofiary. Łukasz Majski, przyjaciel i współpracownik Krzyskiego, staje przed najtrudniejszym zadaniem w karierze: schwytać mordercę, zanim będzie za późno. Czy w kajdankach zobaczy swojego wieloletniego partnera, czy prawdziwego psychopatę? A może to jedna i ta sama osoba? Na tle zrujnowanych kamienic i politycznych intryg Łódź znów spłynie krwią…

"Zalesice były najpiękniejszym miejscem na ziemi". Fragment książki "Dziedzictwo elfów"

"Zalesice były najpiękniejszym miejscem na ziemi". Fragment książki "Dziedzictwo elfów"

 

Lata sześćdziesiąte XIX wieku. W Polsce nasilają się represje, a strach i gniew wdzierają się do codzienności niczym gęsta mgła. Do Zalesic, posiadłości rodziny Zalewskich, przybywa młoda guwernantka Magdalena, by nauczać Amelię i Rozalię. Szybko dostrzega, że za eleganckimi murami dworu kryje się coś więcej niż rodzinne sekrety – chłód, niewypowiedziane żale i głęboko zakorzenione urazy tworzą atmosferę równie duszną, co nadciągająca nad kraj burza. Gdy w życiu Magdaleny pojawia się Romek – brat Amelii i Rozalii – jej los splata się z historią rodu Zalewskich w nieodwracalny sposób. Przeszłość, skrzętnie ukryta pod warstwą kłamstw i niedomówień, zaczyna stopniowo odsłaniać swoje mroczne oblicze. A to, co miało pozostać pogrzebane, staje się siłą zdolną zniszczyć wszystko – rodzinę, miłość, a także nadzieję.


"To wszystko wydawało się złym snem, scenariuszem filmu czy powieścią". Fragment książki "Progi twego domu"

"To wszystko wydawało się złym snem, scenariuszem filmu czy powieścią". Fragment książki "Progi twego domu"

 

Jagoda Kwiecień, autorka bloga Jagoopeppermint, ponownie zabiera nas do urokliwego Wrzosowa! Gabrysia czuje, że coś jest nie tak. Ten sam chłopak pojawia się obok niej zbyt często. W panice dzwoni do kuzyna, licząc na ratunek. Czy nieznajomy, który pojawił się w miasteczku, skrywa niebezpieczną tajemnicę? Tymczasem przyjaźń Gabrysi, Róży i Wiktorii zostaje wystawiona na ciężką próbę. Przeszłość nie daje o sobie zapomnieć, a sekrety z dawnych lat wychodzą na jaw. 


Inni – Wojciech Maksymowicz

Inni – Wojciech Maksymowicz

 

"- Wszyscy jesteśmy inni? (…)

 - Każdy jest wyjątkowy! (…)".


Burzliwa historia XX wieku to niewyczerpalne źródło inspiracji do tworzenia kolejnych powieści, które bardzo często okazują się uniwersalne w swojej wymowie. Świadczy o tym również ta książka, ukazująca ludzkie losy na tle dziejowych zawirowań. Książka, której motywem przewodnim jest inność zbyt często wywołująca niezrozumienie i ludzką nienawiść, niezależnie od czasów, w jakich żyjemy.

"Alkohol czyni człowieka mniej wrażliwym". Wywiad z Łukaszem Gołębiewskim

"Alkohol czyni człowieka mniej wrażliwym". Wywiad z Łukaszem Gołębiewskim

 

Posiada największą w Polsce kolekcję książek o alkoholu, na wysokoprocentowych napojach zna się jak mało kto, a bohaterowie jego powieści nie stronią od różnorakich trunków. Łukasz Gołębiewski odpowiedział na moje pytania w związku ze wznowieniem jego książki pt. "Melanże z Żyletką". Zapraszam do przeczytania naszej rozmowy 😀







Łukasz Gołębiewski to urodzony w 1971 r. absolwent Wydziału Dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz enologii na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dziennikarz i krytyk literacki, a także ekspert w dziedzinie mocnych alkoholi. "Melanże z żyletką" to wznowienie tej książki wydanej po raz pierwszy w 2008 r.





Niewidzialna dziewczyna – Katarzyna Kielecka

Niewidzialna dziewczyna – Katarzyna Kielecka

 




"Własne cierpienie, owszem, uwrażliwia, lecz dopiero wtedy, gdy się w człowieku uleży".


Niełatwa historia "Niewidzialnej dziewczyny" uświadamia, jak łatwo przychodzi nam ocenianie innych ludzi. Jak łatwo można ulec pozorom, pod którymi często kryje się zupełnie inny obraz. Ufam, że ta powieść uwrażliwi czytelników i zogniskuje ich uwagę na ludzi wokół siebie. W szczególności na tych niewidzialnych.

"Los ma to do siebie, że tworzy scenariusze nie do odgadnięcia…". Fragment książki "Ostatni lot"

"Los ma to do siebie, że tworzy scenariusze nie do odgadnięcia…". Fragment książki "Ostatni lot"

 

Czternastego marca 1980 roku lecący z Nowego Jorku samolot Polskich Linii Lotniczych Ił-62 „,Mikołaj Kopernik“, rozbija się nieopodal warszawskiego lotniska na Okęciu. To tragiczne wydarzenie jest dopiero początkiem dramatów w życiu dziewięcioletniej Lilki, która w katastrofie traci dwie najbliższe osoby. Dwadzieścia jeden lat później, podczas pracy jako stewardesa, poznaje dziarską staruszkę. Okazuje się, że łączy je dramat sprzed dwóch dekad. Między kobietami rodzi się szczególna więź. Wkrótce wspólny projekt – remont opuszczonego domku w lesie – rozpoczyna lawinę zmian w życiu Liliany. Czy Liliana znajdzie w sobie siłę, by wyrwać się z toksycznego związku i podążyć ścieżką utraconych marzeń? Jakie tajemnice kryją się w dzienniku, który prowadzi od dzieciństwa?


Spotkanie z Aleksandrą Muraszą w Centrum Działań Twórczych w Lubinie

Spotkanie z Aleksandrą Muraszą w Centrum Działań Twórczych w Lubinie

 

Centrum Działań Twórczych w Lubinie to przepiękne miejsce, w którym 23 maja miałam wielką przyjemność moderować spotkanie z Aleksandrą Muraszką. Cudowna atmosfera, kreatywne wnętrza, ludzie i książki — tak w skrócie mogę opisać to wydarzenie. Również wy możecie poczuć ten klimat, gdyż mam dla was fotorelację i nagranie z tego spotkania 😀









Wszystkie powyższe zdjęcia zostały wykonane przez Centrum Działań Twórczych w Lubinie.


Z Aleksandrą Muraszką 💗

Możecie także obejrzeć całe nasze spotkanie 😀

Poznaliście już twórczość Oli Muraszki?

Obiecaj, że będziesz pić kawę o poranku – Natasza Socha

Obiecaj, że będziesz pić kawę o poranku – Natasza Socha


"Jednym trafiają się nagrody, a innym same puste losy. Ale jeśli ktoś cię kocha, to zawsze cieszysz się chociaż jedną wygraną. Kto wie, czy nie tą najważniejszą".


Najnowsza powieść Nataszy Sochy świetnie wyczerpuje definicję książki terapeutycznej, gdyż to historia mogąca namacalnie komuś pomóc poprzez trudne emocje, jakie ze sobą niesie. Historia dotykająca w swojej istocie rzeczy fundamentalnych, czyli naszego początku i naszego końca. 

Reinkarnacja w chrześcijaństwie. Preegzystencja dusz – Olga Cyrek

Reinkarnacja w chrześcijaństwie. Preegzystencja dusz – Olga Cyrek

 


"Śmierć właściwie nie istnieje, bo jak może istnieć nicość?".


Pytanie o to, co dzieje się z nami po fizycznej śmierci, nurtuje ludzkość od zarania dziejów. Ciągle bowiem zastanawiamy się nad tym, czy czeka nas jakieś życie po życiu i czy w ogóle istnieje dusza? A w gąszczu tychże znaków zapytania pojawia się temat reinkarnacji, który jak pokazuje ta publikacja, posiada wiele wspólnych punktów z myślą chrześcijańską. 

"Polityka i politycy są wszędzie do sobie podobni". O "La Polonaise" Hectora Kunga

"Polityka i politycy są wszędzie do sobie podobni". O "La Polonaise" Hectora Kunga

 

Złoto, brudny interes, napad i nieoczekiwane komplikacje niosące ze sobą śmierć to główne wątki tej powieści, która doskonale wpisuje się w nurt gatunku political fiction. "La Polonaise" zapewni wam dużo dobrej rozrywki podlanej sensacją i pewną nutą refleksji nad istotą ludzkiej chciwości, która zawsze zbiera obfite żniwo.

Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie 2025 w niedzielę

Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie 2025 w niedzielę

 

Ostatni dzień targowy w Warszawie obfitował w nieco lepszą pogodę i sporo spotkań z pisarzami, a co za tym idzie, w powietrzu można było poczuć dużo dobrej energii. W niedzielę udało mi się zrealizować cały zaplanowany harmonogram, więc jeśli jesteście ciekawi kogo udało mi się spotkać i jakie autografy dołączyły do mojej kolekcji, zapraszam was do obejrzenia mojej fotorelacji z tego dnia 😀


Krew na rękach – Agnieszka Peszek

Krew na rękach – Agnieszka Peszek

 


"Ludzie potrafią krzywdzić bliskich w sposób naprawdę obrzydliwy".


Czy bycie manipulowanym może dostarczyć przyjemności? Tak, jeśli mowa o czytaniu thrillera psychologicznego, gdyż właśnie ta technika fabularna zapewnia oczekiwane zaskoczenie, a co za tym idzie, radość z obcowania z tego typu rozrywką. "Krew na rękach" to książka, która potwierdza, że Agnieszka Peszek zdecydowanie "umie w manipulacje".  

"Staram się wczuć w rolę czytelnika". Spotkanie z A. S. Sivar

"Staram się wczuć w rolę czytelnika". Spotkanie z A. S. Sivar

 

O genezie pomysłu na napisanie spin-offu do trylogii Konsorcjum, o cenie wolności, o organizacji, z której nie tak łatwo odejść i o tym, czy można oprzeć się pożądaniu z A. S. Sivar porozmawiałam w ramach cyklu rozmów Legimi #PrologLive. Jeśli nie oglądaliście naszej rozmowy to dzisiaj możecie to zrobić 😀

Melanże z Żyletką – Łukasz Gołębiewski

Melanże z Żyletką – Łukasz Gołębiewski

 



"Nie ma nic pięknego w człowieku".

Słowo melanż, jako synonim imprezy, w której alkohol leje się strumieniami, chyba nie jest już tak modne jak kiedyś, gdyż to składowa slangu głównie pokolenia lat 90. XX wieku. Owe melanże bywały kiedyś różne, ale ten, do którego zaprasza nas Łukasz Gołębiewski jest jedyny w swoim rodzaju — ani przyjemny, ani banalny. To literacki, brutalnie szczery melanż odsłaniający ciemne zakamarki ludzkiej natury.

Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie 2025 w sobotę

Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie 2025 w sobotę

 

Deszcz, słońce, wiatr i tłumy ludzi — tak w wielkim skrócie wyglądała sobota na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie. Z okna naszego hotelu mogłam zaobserwować, że kolejki młodych czytelników do ulubionych autorów ustawiały się już o 7 rano, co wzbudza mój wielki podziw i szacunek. A kogo mi udało się spotkać pod Pałacem Kultury i Nauki? Zapraszam do obejrzenia mojej fotorelacji z tego dnia 😀


Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger