"Zatraciłam się w tej powieści bez reszty". Anna Stryjewska o swojej powieści "Skradziona kołysanka"
Na takie literackie perełki jak "Skradziona kołysanka" czekają wszyscy czytelnicy. O kulisach powstawania tej książki oraz o tym, jak łatwo nam oceniać innych, opowiedziała mi Anna Stryjewska. Zapraszam do przeczytania naszej rozmowy.
Recenzja książki "Skradziona kołysanka" - KLIK
Anna Stryjewska od wielu jest zawodowo związana z Łodzią, w której prowadzi agencję nieruchomości. Autorka oprócz pracy twórczej w postaci pisania, także maluje. W 2015 r. otrzymała wyróżnienie w konkursie Książka Przyjazna Dziecku za powieść dla młodzieży pt. "Głowa do góry, Matyldo". Zależy jej na tym, aby książki, które pisze, niosły ze sobą choćby małą refleksję i przyczynek do zadumy.
Wysłuchaj mnie na mojej półce
Aneta ma wszystko, co tylko może sobie wymarzyć młoda kobieta – kochającego męża, wspaniałego synka, własny dom i rodziców zawsze chętnych do pomocy. Z radością oczekuje drugiego dziecka. Kiedy jednak rodzi się Emilka, wszystko idzie nie tak, ja powinno. Aneta, zamiast płakać ze szczęścia… wymiotuje, kiedy próbuje przytulić noworodka. Dziecko wydaje się jej obce, zimne i obrzydliwe. Kobieta nie czuje nic poza chłodem i odrazą, bólem głowy i całego ciała. Sytuację pogarsza fakt, że jej córeczka nie chce ssać piersi. Początkowa nadzieja, że wszystko ułoży się po wyjściu ze szpitala, szybko się ulatnia – w domu Anety zaczyna rządzić jej toksyczna i apodyktyczna matka. Powrotu do pełni sił nie ułatwia jej również rodzinna tajemnica sprzed lat. Wydaje się, że każdy dzień zbliża członków tej rodziny do nieuchronnej katastrofy. Czy miotająca się w sidłach depresji poporodowej Aneta przekroczy ostatnią granicę?
"Morderstwo musi być!". Fragment książki "Miłość i inne klątwy"
Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie? Mord będzie! I to niejeden. Właścicielki siedliska ramię w ramię z samozwańczą brygadą antykryminalną podejmują się zadania zdemaskowania mordercy, który bezczelnie zakłócił obchody dziadów. I choć sytuacja nie wygląda dobrze, a klęska urodzaju sprawia kłopot policjantom, których w dodatku dosięga strzała Amora, z babiborzanami nie ma żartów, zwłaszcza, gdy pomaga im pewien emerytowany agent.
Kuriozum życia. Dopóki walczysz, masz szansę wygrać - Adel Vivien Rasell
"Spoglądam na swoją przeszłość jak na emocjonujący film".
Wielokrotnie przekonuję się, że życie pisze nieprawdopodobne scenariusze, których nie jest w stanie stworzyć najbardziej kreatywna wyobraźnia pisarzy. Doskonałym przykładem jest ta autobiografia, po lekturze której uzmysłowiłam sobie, jak cienka granica dzieli odwagę od szaleństwa. Poznajcie życie, którego literackie smakowanie dostarczy wam pełną paletę uczuć – od podziwu i zaintrygowania po potępienie, a nawet brak wiary w przedstawione wydarzenia.
Subiektywnie o książkach w obiektywie sierpnia
Cóż to był za wspaniały miesiąc! W sierpniu przybyło do mnie mnóstwo książek, a kurierzy niemal codziennie dowozili mi kolejne paczki. Nawiązałam kilka ciekawych współprac promocyjnych, a ostatniego dnia miesiąca otrzymałam wiadomość od portalu Granice.pl o mojej bytności w rankingu Top influencerów książkowych 2021 r. Same powody do uśmiechu 😀😁 Chodźcie zobaczyć moje książkowe życie w obiektywie sierpnia.
// Nowości książkowe od wydawnictw // Poczta książkowa //
Warszawskie Targi Książki 2021 w sobotę
Sobota na każdych targach książki to najbardziej intensywny dzień podczas trwania całej imprezy. Dlatego też nigdy nie nastawiam się na to, że zrealizuję swój cały napięty harmonogram spotkań. Wyobraźcie więc sobie moje zdziwienie i radość, gdy okazało się, że właśnie w tym roku, z dwójką dzieci, udało mi się przy pomocy męża, zaliczyć ten dzień wszystkimi podpisanymi książkami. WOW! Zobaczcie kogo tym razem udało mi się spotkać.
Z Adrianem Bednarkiem, maestrem zdewastowanych osobowości.
Panna bez majątku – Urszula Gajdowska
Książka wydana pod patronatem medialnym Subiektywnie o książkach
Recenzja przedpremierowa. Premiera 21.09.2021 r.
"Gdyby wiedział, że trafi na takiego chochlika w anielskiej skórze, to w życiu nie wszedłby do tej wody".
Nie radziłam wam toczyć sporów z "Zadziorną baronówną", a poznając "Pannę bez majątku" narażacie się na spore ryzyko. Ryzyko wybuchu namiętności w najmniej spodziewanych momentach, ryzyko narażenia reputacji, a nawet ryzyko utraty życia. Z tą szlachcianką z pewnością nie będziecie się nudzić w pięknych okolicznościach przyrody Podlasia z pierwszej połowy XIX wieku.
"Z poczuciem humoru, które może nawet czasami trąca o sarkazm, łatwiej żyć". Katarzyna Kielecka o swojej powieści "Zapach cytrusów"
Można lubić cytrusy i książki. A takie połączenie gwarantuje pełną paletę przeżyć, o czym opowiada Katarzyna Kielecka przy okazji premiery swojej książki pt. "Zapach cytrusów". Zapraszam do przeczytania naszej rozmowy.
Recenzja książki "Zapach cytrusów" - KLIK
Katarzyna Kielecka to mieszkanka Łodzi, pedagog specjalny i pracownik banku. Autorka od lat tworzy drobne formy literackie: wiersze, opowiadania, teksty piosenek i scenariusze przedstawień dla dzieci. Jest mamą dwójki dorastających muzyków. Zadebiutowała w 2019 r. powieścią pt. "Sedno życia".
"Boże! Co za nieznośna diablica". Fragment książki "Panna bez majątku"
Małgorzata Strzelecka to oczytana, ciekawa świata i nieco zakompleksiona młoda szlachcianka. W jej mniemaniu los pozbawił ją urody, a brat utracjusz – majątku. Nie ma męża, a co gorsza – chęci, by takowego znaleźć. Dziewczyna trafia do majątku stryja, by tam spędzić spokojne lato, umilając tym samym czas ciotce. Monotonne dni nabierają rumieńców, kiedy pewnej nocy Małgorzata spotyka nad jeziorem przystojnego i… całkiem nagiego barona Ksawerego Wigurę. Dodatkowo w okolicy dzieją się niewytłumaczalne zjawiska, a wszystkie tropy prowadzą do kradzieży celtyckich manuskryptów. Czy uda się odkryć okoliczności dziwnych zdarzeń? Czy baron Ksawery okaże się równie interesujący co odważny, a Małgorzata ulegnie jego urokowi?
Szara wrona – Wojciech Szmidt
"(…) szara wrona. Takiej prawie się tu nie spotyka".
Z czym kojarzy się wam tytułowa wrona, nieważne, czy czarna, czy szara? Jej symbolika nieodłącznie związana jest ze śmiercią i nieszczęściem. I tego właśnie nie zabraknie w książce Wojciecha Szmidta, w której oprócz tego jest także Wrocław, pewna nieoczywista gra, tajemnicza chemiczna substancja oraz ku mojemu zadowoleniu, pewien łódzki wątek. A wszystko to połączone cienką linią życia i śmierci.
"Spoglądam na swoją przeszłość jak na emocjonujący film". Fragment książki "Kuriozum życia"
Prostytutka, więźniarka, kobieta pobita, zgwałcona, upokorzona, oszukana, stale poszukująca rodzinnego ciepła, bezdomna, głodująca, zagubiona, samotna… ale i inteligentna businesswoman, opływająca w luksusy, ambitna, konsekwentnie dążąca do celu, nie tracąca nadziei, silna, niezłomna, niepokorna, kochająca i kochana, bezgranicznie oddana własnym dzieciom. Jej historia to gra przeciwieństw, miażdżących upadków i niewiarygodnych wzlotów, dzięki którym znalazła się w miejscu, w którym obecnie jest.
Warszawskie Targi Książki 2021 w piątek
Tak długo na to czekałam. Ja i moja książkowa sukienka! Półtora roku bez targów skutecznie wypościło wszystkich moli książkowych lubiących specyficzny klimat tej imprezy. I pomimo faktu, że wersja plenerowa w czasach pandemii to nie to samo, z wielką radością powitałam Warszawskie Targi Książki. Na tym książkowym evencie najważniejsi są bowiem ludzie. Ludzie i książki 😁 Zobaczcie kogo udało mi się spotkać w piątek.
Skradziona kołysanka – Anna Stryjewska
Książka wydana pod patronatem medialnym Subiektywnie o książkach
Recenzja przedpremierowa
"Jak czasami przekorny bywa los. To, co wydaje się zdradliwe, okazuje się zbawieniem".
Ciężko wyrazić słowami to, jakie spustoszenie w mojej głowie wywołała ta opowieść. I właśnie to najbardziej kocham w dobrej literaturze, czyli emocje sięgające zenitu, możliwość utożsamienia się z losami bohaterów i myśli nie odchodzące długo po przeczytanej lekturze. Ostrzegam od razu wszystkie matki, w pakiecie ze "Skradzioną kołysanką" zaopatrzcie się w zapas chusteczek, aby mieć czym ocierać napływające do oczu łzy, dużo łez.
Kuriozum życia niebawem w księgarniach
Cztery tomy i ponad dwa tysiące zapełnionych drukiem stron. W takich liczbach prezentuje się finalnie jedna z być może najbardziej kontrowersyjnych, bezkompromisowych książek pt. "Kuriozum życia". Ta szokująca biografia wydana w 4 tomach to historia niczym z amerykańskiego filmu łączącą w sobie książkę obyczajową, kryminal, thriller, erotykę i sensację. Polska premiera 📖biografii Adel Vivien Rasell 📖 już 24 września!
Małgorzata Starosta komediowo i kryminalnie
Bibliofilka, polonistka oraz niedyplomowana etnolożka, a do tego poetka i prozatorka. Autorka wierszy i bajek dla dzieci oraz nagradzanych opowiadań obyczajowych i kryminalnych. Kocha włoską kuchnię, żelki Haribo i serial "Przyjaciele". Zadebiutowała w 2020 r. powieścią pt. "Pruskie Baby". To wiecie o Małgorzacie Staroście. A czego jeszcze nie wiecie?
"Od lat nie fantazjowała o seksie". Fragment książki "Szara wrona"
Sześćdziesięcioletnia profesor chemii, zostaje wdową. Zainspirowana przez koleżankę, zaczyna faszerować się „mieszanką życia”. Dzięki hormonowi wzrostu nabiera energii, a testosteron daje jej siłę oraz stymuluje libido. W międzyczasie los splata ją z Jeanen – sąsiadem, trzydziestoletnim francuzem arabskiego pochodzenia. Korzystając z okazji, dorabia klucz do jego mieszkania. Rozpoczyna się inwigilacja. Myszkując po mieszkaniu sąsiada, odurza się zapachem przepoconych ubrań, co jest początkiem obsesji na punkcie młodego mężczyzny. Kobieta nie wie, że Arab nie znalazł się w Polsce z własnej woli. Jest wplątany w niebezpieczną grę.
Książkowa sukienka i walizka książek, czyli witajcie Warszawskie Targi Książki 2021
Moja nowa książkowa sukienka przeleżała w szafie prawie półtora roku, gdyż zamówiłam jej szycie z myślą o majowych Warszawskich Targach Książki 2020. Jak wiemy, tamten rok niestety nie był łaskawy dla targowych bywalców, więc kilka dni temu, z wielkim drżeniem serca, prasowałam moją kieckę. Jutro z samego rana wyjeżdżamy z rodzinką do Warszawy i do niedzieli będziemy upajać się niepowtarzalnym, książkowym klimatem targowym.
Wysłuchaj mnie – Paula Er
"Czasem przecież wystarczy tylko świadomość, że ktoś jest obok".
"Każdy z nas ma swoją historię". Spotkanie autorskie z Małgorzatą Garkowską
12 sierpnia miałam wielką przyjemność porozmawiać z Małgorzatą Garkowską, pisarką subtelną, płocczanką, mamą trójki dzieci i przyjaciółką kotów. Z autorką spotkałyśmy się online przy okazji wydania książki pt. "Dzwony o zmierzchu". Jeśli nie mieliście okazji oglądać naszej rozmowy to nic straconego 😀
"Przecież cała Polska ją znała…". Fragment książki "Skradziona kołysanka"
Żywiołem Barbary jest scena, a wielką miłością rodzina: mąż i mała córeczka. To dla niej przerywa karierę i to jej śpiewa kołysankę, którą skomponowała. W jeden zwyczajny dzień szczęście zamienia się w koszmar. Oszalała z rozpaczy Barbara zamyka się przed światem i pogrąża w samotności i cierpieniu. Ucieka z Łodzi jak najdalej od miejsca budzącego złe wspomnienia i wiedziona głosem serca osiedla się w bieszczadzkiej wiosce. Jaką tajemnicę skrywa zielony dom z drewna z brązowymi okiennicami? Czy dzięki usłyszanej melodii kołysanki Barbara odzyska szansę na nowe życie? Bohaterka książki Anny Stryjewskiej Skradziona kołysanka nuci, że na wszystko przychodzi czas. Na przebaczenie i zrozumienie. Na ufność i zapomnienie. Tylko czas pokona wszystko, tylko czas…
Mogło być gorzej na mojej półce
W dość nietypowych okolicznościach poznają się ze sobą poetka i redaktorka Mira, która straciła syna oraz owdowiały radca prawny Fabian. Kobieta i mężczyzna początkowo nie pałają do siebie sympatią. Poznają się również ich dzieci - mająca problemy z odżywaniem Justyna oraz stąpający twardo po ziemi Marlon. Bohaterowie borykają się z traumą straty najbliższych, próbując z różnym skutkiem, rozpocząć nowy rozdział w życiu.
Zapach cytrusów – Katarzyna Kielecka
Książka wydana pod patronatem medialnym Subiektywnie o książkach
Recenzja przedpremierowa. Premiera 9 września 2021 r.
"Każdy dostaje od losu swoją porcję goryczy".
Cytrusy niosą swoim smakiem pewną sprzeczność. Z jednej strony kusi nas bowiem ich słodycz, a z drugiej, odrzuca cierpkość, przynosząca gorzkawo-kwaśny posmak. Podobnie jest z życiem. Urzekła mnie ta analogia i symbolizm, które wzbogacają całą tę opowieść o pokręconych ludzkich losach i krętych ścieżkach, jakimi podążamy, szukając szczęścia.
"Nieprzerwanie fascynuje mnie ten zbiorowy obłęd". Joanna Parasiewicz o swojej książce "Tancereczka"
"Tancereczka" to książka, jakiej nie może zabraknąć w waszych jesiennych, czytelniczych wyborach. Z pewnością zgodzicie się ze mną, gdy zgłębicie wywiad z jej autorką, Joanną Parasiewicz, o tematach trudnych i jednocześnie bardzo ważnych. Zapraszam do przeczytania naszej rozmowy.
Recenzja książki "Tancereczka" - KLIK
Joanna Parasiewicz to absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, będąca specjalistką prawa międzynarodowego. Zawodowo związana jest z branżą nowych technologii, pasjonuje się awiacją i historią oraz kulturą żydowską. Zagorzała roślinomaniaczka, frankofilka. Autorka książek "Uskrzydleni" (2020) oraz "Mistyfikator" (2021).