Zapach cytrusów – Katarzyna Kielecka

 


Książka wydana pod patronatem medialnym Subiektywnie o książkach

Recenzja przedpremierowa. Premiera 9 września 2021 r.


"Każdy dostaje od losu swoją porcję goryczy".


Cytrusy niosą swoim smakiem pewną sprzeczność. Z jednej strony kusi nas bowiem ich słodycz, a z drugiej, odrzuca cierpkość, przynosząca gorzkawo-kwaśny posmak. Podobnie jest z życiem. Urzekła mnie ta analogia i symbolizm, które wzbogacają całą tę opowieść o pokręconych ludzkich losach i krętych ścieżkach, jakimi podążamy, szukając szczęścia.

Katarzyna Kielecka to mieszkanka Łodzi, pedagog specjalny i pracownik banku. Autorka od lat tworzy drobne formy literackie: wiersze, opowiadania, teksty piosenek i scenariusze przedstawień dla dzieci. Jest mamą dwójki dorastających muzyków. Zadebiutowała w 2019 r. powieścią pt. "Sedno życia".

Dzięki opiece Bartka, Ada wraca do życia po traumatycznym związku z Jackiem. Tymczasem, okazuje się, że los płata bohaterce figla, który zupełnie zmienia jej optykę spojrzenia na świat. Z więzienia wychodzi Stefan i swoje pierwsze kroki kieruje ku miłości, która zabrała mu wolność na dwadzieścia lat. Bartek musi zmierzyć się ze stratą, która wywróci jego życie do góry nogami. Bohaterowie postawieni przed kolejnymi wyzwaniami, próbują wyrwać dla siebie cząstkę szczęścia.

"Zapach cytrusów" to kontynuacja książki "Cytrusowy gaj", którą polecam czytać znając pierwszy tom, gdyż dzięki temu klarowniejszym staje się cały szkielet fabularny, wokół którego autorka zbudowała swoją niezwykle życiową opowieść. To bowiem, niczym tytułowe cytrusy, książka nasiąknięta słodyczą i goryczą. Ukazująca ludzką podłość, niesprawiedliwość, sztukę wybaczenia, pójścia na kompromis oraz trudne decyzje wzięcia odpowiedzialności za swój los. Tematy, jakie czytelnik odnajdzie w fabule powieści, wzbudzają szerokie przemyślenia na wielu płaszczyznach.

Katarzyna Kielecka nie daje odpocząć swoim bohaterom od życiowych zawirowań i w kontynuacji serii, wrzuca na ich barki sporo wyzwań, z jakimi będą musieli się zmierzyć. Z pewnością, zaskakującą w tej płaszczyźnie jest niespodzianka, jaka czeka Adę po odejściu od Jacka, a także pewna śmierć, komplikująca życie Bartka i bliskiej mu osoby. Moją uwagę skupiła także relacja łącząca Stefana i Helenę. Relacja pełna sprzeczności, dość niejednoznaczna, obfitująca w zaskakujące wydarzenia. Nie mogę nie wspomnieć także o pewnym romansie w oparach muzyki Marka Grechuty, wywołującym na mojej twarzy promienny uśmiech.

Podczas lektury angażującym staje się nie tylko śledzenie losów Ady i Bartka, ale także podglądanie rzeczywistości, w jaką wkracza Stefan po wyjściu z więzienia. Autorka z odczuwalnym realizmem, odmalowuje w swojej książce swoistą drogę, jaką musi pokonać były osadzony, aby odnaleźć się w świecie XXI wieku, świecie telefonów komórkowych i internetu. Muszę przyznać, że zaprzyjaźnienie się bohatera z nowoczesnością, skupiło moją uwagę dość głęboko.

"Zapach cytrusów" to udana kontynuacja losów bohaterów, którzy tak mocno zaznaczyli swoją obecność podczas lektury pierwszego tomu. Fabuła tej książki obfituje w kilka zaskoczeń, w niespodziewane wydarzenia, a także w smutek i szczęście, tak mocno wpisane w życie każdego z nas. Są oczywiście do tego cytrusowe drzewka i pewna gadająca papuga, dodająca egzotyki całej tej angażującej historii.


Z Katarzyną Kielecką w 2019 r.
Wpis powstał w ramach współpracy z Wydawnictwem Szara Godzina

21 komentarzy:

 1. Musiałbym Wiolu sięgnąć po pierwszy tom. Zazdroszczę spotkania z Autorką. Świetnie też, że - książka nie nuży, są / jest w niej wiele zawirowań. Moje "Wielkie Oczekiwanie" dobiegło chyba kresu na blogu, czas na e - booka być może . Ale nie w tym roku chyba. Pozdrawiam serdecznie po zalatanym dniu. Mało czasu na lektury było ;-)

  OdpowiedzUsuń
 2. autorka z mojego miasta:) może i sięgnę po jej twórczość kiedyś tam

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka wydaje się być bardzo przyjemną lekturą. Zapoznam się z nią.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ładna okładka, która zachęca do spojrzenia co jest w środku.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo dobrze, że to udana kontynuacja. Obie książki jeszcze przede mną.

  OdpowiedzUsuń
 6. Chętnie przeczytałabym obie części.

  OdpowiedzUsuń
 7. Serdecznie gratuluję patronatu. Z niecierpliwością czekam na swój egzemplarz tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 8. Twórczość tej autorki cały czas przede mną :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Dobrze, że kontynuacja trzyma poziom swojej poprzedniczki.

  OdpowiedzUsuń
 10. Witam serdecznie ♡
  Niestety nie znam tej książki, ale gdybym miała poznać to w pierwszej kolejności sięgam po tom pierwszy :) Jestem ciekawa tej historii, bardzo chętnie poznam ją bliżej :) Gratuluję patronatu!
  Pozdrawiam cieplutko ♡

  OdpowiedzUsuń
 11. Cześć!
  Myślę, że to książka idealna na te czasy. Każdy ma swoje jakiegoś rodzaju bolączki życiowe. Przydają się takie dające nadzieję lektury.
  Pozdrawiam!
  ER

  OdpowiedzUsuń
 12. U mnie na razie tylko pierwszy tom. Śliczna recenzja.

  OdpowiedzUsuń
 13. Jak zawsze zachęcająca recenzja :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Zapiszę sobie tę książkę, ale zacznę od pierwszego tomu )

  OdpowiedzUsuń
 15. Cytrusy uwielbiam, aczkolwiek obu książek nie znam.

  OdpowiedzUsuń
 16. Nie znam jeszcze twórczości autorki, ale może to zmienię.

  OdpowiedzUsuń
 17. Z chęcią zapoznałabym się z tą serią.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger