Życie i romanse polskich arystokratów - Iwona Kienzler"Mimo to śmiano się, że wielki magnat jest nie tylko najbogatszym człowiekiem w Rzeczypospolitej, ale także największym rogaczem w państwie".

Gdyby już w XVIII wieku istniał internet i różnej maści media plotkarskie, z pewnością paparazzi mieliby mnóstwo roboty. Jak bowiem pokazuje niezwykle ciekawa książka Iwony Kienzler, rozpasanie obyczajowe to nie tylko znak naszych czasów. Kiedyś też nagminnie zdradzano i ulegano wszelakim, cielesnym pokusom.


Iwona Kienzler to urodzona w 1956 r. absolwentka Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Autorka wielu książek historycznych non-fiction oraz leksykonów i słowników. W jej dorobku można znaleźć także reportaże z podróży i artykuły na temat spraw gospodarczych i historii Polski. Pasją autorki jest historia, a w szczególności rola kobiet w decyzjach podejmowanych przez mężów stanu.


"Życie i romanse polskich arystokratów" to publikacja na którą składa się osiem rozdziałów, ukazujących perypetie uczuciowe polskiej magnaterii żyjącej w XVIII, XIX i na początku XX wieku. Na łamach książki ukazano romanse takich osób, jak książę Adam Czartoryski, hrabia Aleksander Fredro, czy też Franciszek Liszt.


Trzeba przyznać, że postacie, które znamy z kart naszej historii czy też takie, jakie oglądamy na obrazach w muzeum, miały naprawdę barwne życia. Najnowsza książka Iwony Kienzler odsłania bowiem przed czytelnikiem to, czego z pewnością nie znajdziemy w oficjalnych biogramach, a już na pewno nie dowiemy się o tym na lekcji historii. Odsłania ludzką twarz polskich arystokratów, która w zasadzie nie różni się zbytnio od tej współczesnej. W ludzkiej naturze zawsze obecne były bowiem "ciągoty" do wszelakich pokus, a namiętność potrafiła przesłonić nawet najbardziej zdrowy rozum. Ta książka odczarowuje więc obraz znanych nam postaci ze spiżu, co niewątpliwie intryguje, a czasami nawet szokuje. I taka popularyzacja historii do mnie trafia.


Niemal na każdej stronie tej pasjonującej podróży w przeszłość, byłam zaskakiwana. Zaskakiwana licznymi szczegółami z życia prywatnego znanych mi person oraz przemycanymi przez autorkę ciekawostkami obyczajowymi. Już same tytuły poszczególnych rozdziałów intrygowały zapowiedzią smacznych kąsków z życia ówczesnych celebrytów. W publikacji znajdziecie bowiem liczne sercowe podboje arystokratów, powszechne rozwody, ukrywane mezalianse, czy też niespełnione miłości. W zasadzie każda z ukazanych historii jest na swój sposób zajmująca, a to także dzięki odczuwalnemu gawędziarskiemu stylowi Iwony Kienzler, który skupia uwagę czytelnika, nie pozwalając oderwać się od tej książki.


Muszę podkreślić, że wśród wszystkich ośmiu historii, najwięcej emocji i zdrowego zaciekawienia wywołała we mnie wyboista droga do małżeńskiego szczęścia hrabiego Aleksandra Fredry. Do tej pory bowiem zupełnie inaczej wyobrażałam sobie życie tego literata i arystokraty, a to co zaserwowała mi autorka dzięki mnogości faktów o których wspomina, zupełnie zmieniło mi perspektywę patrzenia na tę osobę. Aleksander Fredro ze swoją kultową "Zemstą" od teraz jest dla mnie człowiekiem z krwi i kości, komediopisarzem, który kochał, cierpiał i w końcu zdobył upragnione szczęście.


"Życie i romanse polskich arystokratów" to książka, której smaczki powinno się serwować starszym uczniom na lekcjach historii, aby obrośnięci patyną czasów ludzie, odzyskali prawdziwą twarz. Na łamach tej publikacji znajdziecie wiele zajmujących historii, przed którymi niektóre współczesne skandale obyczajowe bledną. Wpis powstał w ramach współpracy z Wydawnictwem Bellona

20 komentarzy:

 1. Wiolu, świetna recenzja. Z "Autorki" czytałem bodajże "Windsorów". Nie wykluczam, że sięgnę po wyżej recenzowaną pozycję. Pozdrawiam, dobrego wieczora i miłego weekendu. Czytam z kolei biografię Joanny D'Arc :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dobrze, że na każdej stronie tej książki można liczyć na zaskoczenie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Z chęcią poznałabym te wszystkie romanse... Jestem ciekawa jak ludzie je postrzegali w tamtych latach? :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię sięgać po historyczne książki (chociaż ostatnio robię to nieco rzadziej), dlatego chętnie sięgnę po tą publikację jak tylko będę miała okazję.

  OdpowiedzUsuń
 5. o proszę jaka ciekawa propozycja myślę że może być wciągająca:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Na pewno byłaby to dla mnie bardzo ciekawa lektura.

  OdpowiedzUsuń
 7. Brzmi całkiem ciekawie, ale nie wiem czy to na pewno książka dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja spasuję, gdyż wolę teraz inne gatunkowo lektury.

  OdpowiedzUsuń
 9. Prawdę o naszych królach i innych postaciach historycznych odkrywa w swych książkach Janina Lesiak.

  OdpowiedzUsuń
 10. Thank you for sharing one more interesting book.

  New Post - https://www.exclusivebeautydiary.com/2021/02/the-unrivaled-skincare-products-that.html

  OdpowiedzUsuń
 11. O wielu postaciach historycznych wiemy niewiele. Z reguły są to tylko najważniejsze fakty ważne dla dziejów kraju czy literatury. Natomiast zawsze ciekawiło mnie jakimi byli ludźmi, jak żyli, jakie mieli wady, upodobania itp. Dlatego ta lekura na pewno takich informacji dostarcza, więc warto po nią sięgnąć.

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo ciekawie o niej piszesz :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Książki tej autorki są zawsze bardzo ciekawe.

  OdpowiedzUsuń
 14. Dzięki za wskazanie tych pozycji. Na pewno na nie zerknę.

  OdpowiedzUsuń
 15. Lubię takie klimaty, chętnie poznam tę książkę ;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Bardzo lubię historię w takim wydaniu.

  OdpowiedzUsuń
 17. Brzmi ciekawie, może kiedyś się skuszę.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger