"Wszystkie pory uczuć. Lato" – Magdalena Majcher
"Można wieść nieudane życie, można mieć męża idiotę, ale nie można czuć niechęci i złości do swojego kilkutygodniowego dziecka. To temat tabu, o którym się nie rozmawia. Nie istnieje".Powinnam się już przyzwyczaić do tego, że proza Magdaleny Majcher wywołuje u mnie mnóstwo różnych emocji. Autorka bowiem nie boi się poruszać trudnych tematów, a wręcz przeciwnie - zajmuje się nimi, za każdym razem wyznaczając sobie nowe wyzwanie. Była więc "Jesień", "Zima" i "Wiosna", i jest w końcu "Lato", czyli kolejna powieść pełna uczuć.

Magdalena Majcher to polska pisarka, która na co dzień pracuje jako copywriter i publikuje swoje opowiadania w kobiecej prasie. Prywatnie kochająca Bałtyk, szczęśliwa żona i mama dwóch synów. Zadebiutowała wydaną w 2016 r. książką pt. "Jeden wieczór w Paradise”.

Joasi się udało. Pomimo trudnego dzieciństwa spędzonego w domu dziecka, przed czterdziestką spotkała Maćka – mężczyznę swojego życia, z którym spodziewa się dziecka. Bohaterka od początku ciąży ma wszystko zaplanowane – poród, połóg, karmienie piersią. Niestety idealny plan nie sprawdza się, gdyż pierwsze godziny świeżo upieczonej mamy to dla bohaterki istny koszmar. Joasia zaczyna mieć dziwne myśli i balansuje na granicy wytrzymałości psychicznej.

Uważam, że tę książkę powinny przeczytać wszystkie przyszłe matki – te które są już w ciąży i te, które ją dopiero planują. Magdalena Majcher bowiem całkiem słusznie obnaża wyidealizowany obraz macierzyństwa, w którym to dziecko dostosowuje się do harmonogramu matki, a kobieta kilka dni po porodzie wygląda jak modelka. Wszelkie poradniki ukazujące bezproblemowe wejście w roli matki są ogromnie szkodliwe, dlatego ważne jest, aby taka właśnie literatura odkłamywała rzeczywistość.

Dość często słyszy się w telewizji bądź czyta w prasie o zasługujących na potępienie zachowaniach młodych matek. Najczęściej wówczas wydajemy wyrok, nie znając szczegółów sprawy. Po lekturze "Lata" nasz sposób widzenia tego problemu może ulec zmianie, bowiem depresja poporodowa to temat mało znany, który rzadko jest wrzucany na tapet. Autorka stara się więc na przykładzie Joasi ukazać, do jakich zachowań zdolna jest kobieta, która cierpi na tę chorobę. Co siedzi w jej głowie i jak trudno wówczas o zrównoważenie psychiczne. Wszystkie zachowania głównej bohaterki wskazujące na coś więcej, niż tylko "baby blues" zatrważają i wywołują wiele emocji.

Depresja poporodowa staje się wątkiem przewodnim czwartej części cyklu "Wszystkie pory uczuć", ale ważna jest również płaszczyzna ukazująca wszystko to, co spotyka młode mamy od czasu porodu, czyli obolałe ciało po cesarce, spadek libido, niemożność karmienia piersią, ciągłe niewyspanie i płacz dziecka, czy też zmiany w sylwetce. To samo życie, które nie jest różowe, wbrew temu co pokazują niektóre celebrytki. I dobrze, że Magdalena Majcher ukazuje tę właśnie prawdziwą rzeczywistość.

Czytelnicy całego cyklu poznali Joasię w jego pierwszym tomie. Powrót do losów tej bohaterki okazał się także zakończeniem "Wszystkich pór uczuć". Cykl ten oprócz waloru typowo literackiego, niesie ze sobą ważne, edukacyjne wartości dotyczące wielu zjawisk dotykających kobiet. Brakuje nam takiej literatury, dobrze więc, że Magdalena Majcher wypełnia tę lukę.


"Wiele kobiet wstydzi się poprosić o pomoc, bo żyją w przeświadczeniu, że jeśli przyznają iż mają problem, zostaną uznane za gorsze matki".

Z Magdaleną Majcher

Za możliwość przeczytania książki dziękuję autorce

27 komentarzy:

 1. Do książek Pani Magdy nie trzeba mnie namawiać.:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Cały cykl przede mną. Zachwycają mnie okładki!

  OdpowiedzUsuń
 3. Być może kiedyś sięgnę po jakąś książkę Pani Magdy, ale pewnie nie w najbliższym czasie. Cieszę się jednak, że mogłam przeczytać o jednej z nich u Ciebie, bo widzę, że autorka sięga po ważny problem i nie traktuje go po macoszemu.

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetna jest, dobre zakończenie tetralogii, ale i tak najbardziej podobała mi się zima

  OdpowiedzUsuń
 5. bardzo fajna pozycja u mnie już na półce do przeczytania

  OdpowiedzUsuń
 6. Następna ciekawa pozycja na lato.Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Dziękuje za tą recenzje juz dopisuje do listy :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo dobrze wspominam lekturę tej książki :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Zaciekawił mnie tematyka depresji poporodowej. Ta wiedza na pewno przyda mi się na przyszłe lata. Nie czytałam jednak wcześniejszych części, czyli mam dużo do nadrobienia :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Może kiedyś skuszę się na ten cykl.

  OdpowiedzUsuń
 11. zaciekawiła mnie ta seria :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Chciałabym przeczytać od razu całą serię więc na razie odkładam to aż wszystkie części znajdą się na mojej półce :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Wydaje się być ciekawa :D Pozdrawiam!
  wy-stardoll.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 14. I kolejna świetna tematyka w książce pani Magdy! :) Ja już szalenie nie mogę się doczekać, aż w końcu przeczytam wszystkie części tej serii i nawet zaopatrzę w nie swoją bibliotekę, bo okładki mają przecudne! :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Myślę, że temat depresji poporodowej powinien być w Polsce szerzej nagłaśniany. Pozdrawiam nocną pora !

  OdpowiedzUsuń
 16. Mam na polce cala serie i bardzo chętnie przeczytam. Zwlaszcza lato : )

  OdpowiedzUsuń
 17. Ja już zdobyłam je wszystkie i chcę przeczytać. A rzadko kiedy sięgam po ten gatunek. Tutaj urzekła mnie okładka. I lubię serie.

  OdpowiedzUsuń
 18. Może kiedyś przeczytam, choć nie bardzo kusi mnie ta powieść.

  OdpowiedzUsuń
 19. Nie jest to pozycja dla mnie niestety...

  OdpowiedzUsuń
 20. To ważna książka, szczególnie dla kobiet, którym wydaje się, że macierzyństwo to bułka z masłem. Niestety nie, ale jednocześnie jest to coś najcudowniejszego na świecie. :) A wsparcie najbliższych jest nieodzowne!

  OdpowiedzUsuń
 21. I want to be there with you
  have a good start of week

  OdpowiedzUsuń
 22. Co prawda nie czytałam jeszcze powieści tej autorki, jednak zapoznałam się z tyloma pozytywnymi opiniami, że grzechem byłoby po nie nie sięgnąć :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Masz rację to ciekawy temat
  😀

  OdpowiedzUsuń
 24. Ja na razie przeczytalam jedynie Wiosnę, ale to wystarczyło, żeby zachęcić mnie do kolejnych części. Wiosna mnie po prostu oczarowała...

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger