"Jerozolima. Miasto Boga" – Ewelina Rubinstein


Książka wydana pod patronatem medialnym "Subiektywnie o książkach"
"Nigdy nie pomyślałabym, że bez żadnych magicznych wynalazków, wehikułów czasu, można przenieść się do ubiegłowiecznych sztetli, znanych nam ze starych fotografii w podręcznikach do nauki historii".Każdy z nas wybierając się na wycieczkę samochodem zabiera ze sobą apteczkę pierwszej pomocy, która zawiera podstawowe środki, jakie będą służyć w razie jakiegokolwiek przypadku. Po lekturze książki "Jerozolima. Miasto Boga" od razu przyszło mi na myśl porównanie tej publikacji do takiej właśnie apteczki. Wyjeżdżając do Jerozolimy trzeba bowiem mieć taki niezwykle ciekawy przewodnik, który pozwoli uniknąć nam wielu problemów.

Ewelina Rubinstein to dziennikarka i prawniczka urodzona w Zgorzelcu. Swoją przygodę z dziennikarstwem zaczynała współpracując m. in. ze studenckim miesięcznikiem "Obsesja", "Warszawskim a b c", czy "Akademickim Radiem Kampus". Obecnie związana jest z lokalnym dwutygodnikiem "Głos Wolsztyński". Autorka jest także członkiem Otwartej Rzeczpospolitej - Stowarzyszenia przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii. Zadebiutowała książką pt. "Nina, prawdziwa historia".

"Jerozolima. Miasto Boga" to publikacja łącząca w sobie cechy przewodnika, reportażu i książki dokumentalnej, ukazująca różne twarze Jerozolimy. Składa się z trzydziestu siedmiu rozdziałów, w których przedstawiono podstawowe informacje dla osób chcących odwiedzić to święte miejsce, ale także ciekawostki, o których większość z nas nie ma pojęcia. Publikację ozdabiają liczne zdjęcia.

Nie posiadam w domu ani jednego typowego przewodnika, gdyż zwyczajnie nuży mnie podawana w nich wiedza z dużą ilością informacji, jakiej tak naprawdę nigdy nie przyswoję. W dobie XXI wieku wystarczy mi, że posiadam w podróży pod ręką telefon i jestem w stanie sama sprawdzić na bieżąco interesujące mnie zagadnienia. A do tego wszystkiego, nie muszę wówczas wydawać kilkunastu złotych na tego typu książkę. Z tego też względu po publikacji Eweliny Rubinstein oczekiwałam wiedzy dotyczącej Jerozolimy, jakiej nie znajdę w sztampowych przewodnikach i jaką również trudno odnaleźć w internecie, nie szukając głębiej. Otrzymałam to, co chciałam, gdyż autorka przedstawiła czytelnikowi garść praktycznych informacji z wiedzą, o jakiej wcześniej nigdy nie słyszałam. A wszystko to podane w lekkim stylu, napisane prostym słownictwem, które zrozumie każdy, przeciętny odbiorca.

Ewelina Rubinstein swoją książką przekonała mnie o tym, że stolica Izraela zawiera mnóstwo niezgłębionych tajemnic, z których istnienia wielu z nas nie zdaje sobie sprawy. Zszokowała mnie informacja o młodych Izraelczykach, którzy w geście solidarności z więźniami hitlerowskich obozów koncentracyjnych, tatuują sobie na ciele numery obozowe. Zdziwił mnie powód golenia głów przez Żydówki, czy też wielka ilość kotów w całym mieście, oraz poruszony temat prostytucji i homoseksualizmu. Takich smaczków, swoistych ciekawostek jest o wiele, wiele więcej. Ciekawostek, które pokazały mi Jerozolimę w zupełnie innym świetle.

Muszę również wspomnieć o tym, że publikacja to zbiór podstawowych  i przede wszystkim praktycznych rad, które z pewnością przydadzą się osobom planującym wycieczkę do tego miasta. Autorka bowiem ostrzega czytelników przed wieloma uwarunkowaniami tego miejsca na świecie, jak choćby uważaniem na to, gdzie i czemu robi się zdjęcia czy też cenami kosmetyków, które mogą przyprawić o palpitację serca. Widać, że Ewelina Rubinstein będąc częstym gościem Jerozolimy, wie o czym pisze i swoje doświadczenia potrafi w interesujący sposób, przekazać dalej. Przewodnik zawiera także liczne zdjęcia, które świetnie urozmaicają lekturę, chociaż mogłoby ich być nieco więcej. Moim jedynym zarzutem w stosunku do tej książki jest jej zbyt mała ilość stron, gdyż chciałabym, aby autorka przygotowała dla nas bardziej obszerniejszą publikację.

"Jerozolima. Miasto Boga" to książka, którą można potraktować dwojako – jako niezwykle przydatny przewodnik dla osób wybierających się do stolicy Izraela oraz jako zbiór minireportaży dotyczących tego miejsca na naszym globie. I w jednym i w drugim przypadku, warto do tej publikacji zajrzeć.

Z Eweliną Rubinstein


26 komentarzy:

 1. Recenzja bardzo rzetelna, acz tematyka książki nie w moim guście.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem ciekawa tych... ciekawostek :) Nigdy nie chciałabym tam pojechać, ale dla tych "smaczków" o których piszesz mogłabym po to sięgnąć :)
  Gratuluję!

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja się nie skusze, nie jestem fanką tego typu książek. Wersję dokumentalną w telewizji - jak najbardziej bym obejrzała :)

  OdpowiedzUsuń
 4. A ja chętnie zapoznałabym się z tą książką, ponieważ uwielbiam tematykę żydowską. Wprawdzie do Izraela się nie wybieram ale myślę, że to nie przeszkadza w tym aby poznać warsztat pracy autorki.

  OdpowiedzUsuń
 5. Tematyka zupełnie nie w moim guście.

  OdpowiedzUsuń
 6. idealna pozycja dla Tych którzy mają zamiar wybrać się w te rejony - polecam czytałem

  OdpowiedzUsuń
 7. Gratuluje kolejnego patronatu medialnego. :)
  Oby tak dalej!
  Nie znam tego tytułu, ale tematyka też nie do końca moja.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. PS Do tego już kończę "Na jej rozkazy" i bardzo mi się podoba.

   Usuń
 8. Chętnie bym poznała Jerozolimę z autorką i zanurzyła w jej świat;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie moja tematyka jeżeli chodzi o tę książkę . A może byś poleciła mi jakąś książkę która się czyta jednym tchem kończę właśnie Upiory No Nesbo.

  OdpowiedzUsuń
 10. Świat Żydów jest "innym światem", a wszystko wynika z Talmudu. Obecnie wiele odłamów judaizmu, ale to i tak "inny świat" :). Książka dla mnie, skoro autorka wie, o czym pisze. Publikacje, w których jest rzetelna dawka wiedzy, dbałość o realia opisywanych miejsc, zwyczajów itd. są niezwykle cenne. Oby takich było więcej! Gratuluję autorce i jednocześnie dziękuję, że dzieli się z czytelnikami swoją wiedzą i doświadczeniami. Sądzę, że "ma serce do Jerozolimy", stąd publikacja jest tak rzetelna. Brawo! Na pewno przeczytam i będę polecać tę książkę.
  s-a

  OdpowiedzUsuń
 11. Gratulacje Kochana! Ja narazie mam dość tematyki o Żydach, wystarczy mi jej na lekcjach polskiego.

  OdpowiedzUsuń
 12. Ja jednak zostanę przy kryminałach, ale miło było poczytać post :) Obserwujemy?Odwdzięczam się za każdą obserwację :) Daj znać u mnie :* http://szymkowerobotki.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 13. temat specyficzny, ale myślę że znajdzie zwolenników

  OdpowiedzUsuń
 14. Fajnie, że nie jest to suche kompendium wiedzy.

  OdpowiedzUsuń
 15. Niestety tematyka książki do mnie nie przemawia.

  OdpowiedzUsuń
 16. Chciałabym tam być :) A jak się na razie nie da, to może chociaż książka przybliżyłaby mi ten klimat? :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Na pewno każdy miłośnik podróży powinien mieć taki przewodnik przy sobie. :)

  OdpowiedzUsuń
 18. książka zdecydowanie nie w moim guście, ale mam komu ją polecić. :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Nie pomyślałabym że tak wciągnie mnie Twoja recenzja. :) Poruszyłaś wiele tematów na które nie zwróciłabym uwagi, a przecież tak wiele nas różni, że rzeczywiście wyjazd do Izraelu bez wcześniejszego przygotowania merytorycznego mógłby okazać się tragedią.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger