Katarzyna Georgiou - "Czas obietnicy. Macierzyństwo magiczne"

"Kobieta powinna nauczyć się wsłuchiwać w sygnały płynące z jej własnego ciała i psychiki, by być szczęśliwą i spełnioną".


Noszenie pod sercem, przez dziewięć miesięcy wyczekiwanego dziecka to piękny czas dla kobiety. Czas oczekiwania, jak również czas różnorodnych rozmów z rozwijającym się w łonie małym człowiekiem. Taki stan potrafią zrozumieć wyłącznie kobiety i to właśnie dla nich Katarzyna Georgiou stworzyła niecodzienny album. Album, który każda z czytelniczek może zapełnić własnymi, bezcennymi przemyśleniami w okresie ciąży.

Katarzyna Gerogiou to wrocławska poetka, autorka tomików poezji. Jest anglistką, która uczyła w Kanadzie, nauczycielką muzyki i wychowania przedszkolnego. Obecnie pracuje w Niepublicznym Zespole Edukacyjnym "Alis" we Wrocławiu. Autorka uczestniczy również w warsztatach rozwoju osobistego, pasjonuje się ezoteryką i szamanizmem. W internecie możecie znaleźć jej stronę autorską pt. "Wyobraźni świat".

"Czas obietnicy. Macierzyństwo magiczne" to jak wskazuje podtytuł, pamiętnik dni wspomnieniami utkany. Autorka dedykuje tę publikację wszystkim kobietom – matkom i właśnie do nich kieruje tę książkę. Książkę, będącą połączeniem pamiętnika ukazującego okres ciąży autorki, wierszy, wielu fotografii oraz pustego miejsca na zapisy własne czytelniczek. To swoista forma albumu, hybryda, zawierająca wiele elementów artystycznych.

Pisząc o publikacji Katarzyny Georgiou należy rozróżnić jej dwie części. Pierwsza to kilkanaście stron wybranych przez autorkę fragmentów jej pamiętnika z okresu ciąży. Ze wspomnień tych wynurza się wielka wrażliwość i głębia uczuć do swojego nienarodzonego jeszcze syna Ziemowita. Autorka, wręcz poetyckim językiem, nacechowanym wielkim emocjonalizmem rozmawia ze swoim dzieckiem. Pamiętnik ten to teksty dłuższe i krótsze, a kończy się wraz z narodzeniem oczekiwanego chłopca. Katarzyna Georgiou zawarła w tej części swoje najbardziej intymne myśli, od których bije niczym nie przyćmiona prawdziwość. Każda z czytelniczek, która przeczyta te fragmenty z pewnością stwierdzi, że nie są to wymyślone na potrzeby książki teksty. Szkoda jedynie, że część ta jest tak krótka. Myślę, że gdyby autorka zamieściła bardziej obszerne wpisy, byłoby jeszcze bardziej nastrojowo.

Druga część, o wiele bardziej obszerniejsza biorąc po uwagę ilość stron, składa się w zasadzie z trzech elementów. Całość została podzielona na dwanaście kalendarzowych miesięcy, w których przy każdym autorka zostawia kilka pustych kartek do wypełnienia przez czytelniczkę będącą przyszłą matką. Każdy miesiąc poprzedza połączenie zdjęcia z grafiką oraz wiersz. Biorąc pod uwagę całą koncepcję publikacji, która ma na celu stworzyć intymny pamiętnik przyszłej matki, pozostawienie pustych kartek, które mają zostać dopiero wypełnione staje się zasadne. Tym bardziej, że przy każdym miesiącu pozostawiono naprawdę sporo miejsca. Bezzasadne natomiast wydaje mi się zamieszczenie w tej części fotografii z życia syna autorki, połączonych z oryginalnymi grafikami. Część ta powinna być wyłącznie do dyspozycji czytelniczek, dlatego też nie powinny znaleźć się z niej takie zdjęcia. Autorka winna pozostawić puste miejsca na wklejenie własnych zdjęć przyszłych matek przy każdym z miesięcy. Wówczas właśnie koncepcja albumu nie zostałaby zachwiana, a zdjęcia, które obecnie znajdują się w tej części, powinny zostać dołączone do części pierwszej. Warto również zwrócić uwagę na wspaniałe wiersze, które bezsprzecznie przykuwają uwagę, jak na przykład wiersz pt. "Odczynianie Złości".

Nie można również nie wspomnieć o wysokiej jakości wydaniu całej publikacji. Dobry, błyszczący papier oraz dużo różnorodnych kolorów z pewnością umilają lekturę, oraz wpasowują się w tematykę książki, czyli radosnego i szczęśliwego macierzyństwa. "Czas obietnicy. Macierzyństwo magiczne" to publikacja przeznaczona dla kobiet, które planują dziecko, są w trakcie ciąży, czy po prostu pragną poznać kawałek tajemnicy cudu narodzin. Dzieło Katarzyny Georgiou może być również doskonałym prezentem dla przyszłej matki. 


Katarzyna Georgiou


Za możliwość przeczytania książki dziękuję portalowi Sztukater oraz Warszawskiej Firmie Wydawniczej
http://sztukater.pl/


Recenzja bierze udział w WYZWANIU
http://soy-como-el-viento.blogspot.com/p/polacy-nie-gesi-ii.html

19 komentarzy:

 1. może jak będę w ciąży sięgnę po tą książkę

  OdpowiedzUsuń
 2. Na razie książka nie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Póki co, książka zbyt dojrzała jak dla mnie ;p
  aczkolwiek sięgnę po nią z czasem :)
  Pozdrawiam Natalia Z :3

  OdpowiedzUsuń
 4. Musi być wzruszającą pamiątką dla przyszłych mam z tego magicznego okresu:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Już dobre 1,5 roku temu miałam ją w rękach, piękna.

  OdpowiedzUsuń
 6. Książka z pewnością jest wspaniała jednak temat już nie dla mnie. Ciąża to rzeczywiście cudny stan. Czasem tęsknię za tym uczuciem, którego nie da się z niczym porównać, ale ... było, minęło i już nie wróci.

  OdpowiedzUsuń
 7. Po takiej niezbyt ładnej okładce nie spodziewałabym się tak pięknego wydania o jakim piszesz :) Publikacja świetna i pomysłowa.

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie planuje być w ciąży i mam nadzieję, ale mogę polecić tę publikacje jakiejś przyszłej mamie.

  OdpowiedzUsuń
 9. Może kiedyś... z przyczyn czysto osobistych teraz po tę książkę raczej bym nie sięgnęła.

  OdpowiedzUsuń
 10. To jeszcze nie mój czas na książkę tego typu.

  OdpowiedzUsuń
 11. pamiętnik dni wspomnieniami utkany- piękne zdanie, mimo najszczerszych chęci i tego, że sama mam dziecko, jakoś nie kusi mnie ta książka:(
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie dla mnie, przynajmniej nie w najbliższym czasie.

  OdpowiedzUsuń
 13. A dla mnie chyba akurat w sam raz:) Może poszukam.

  OdpowiedzUsuń
 14. Na taka książkę mam jeszcze czas :)

  OdpowiedzUsuń
 15. zapisałam tytuł i na pewno w swoim czasie po niego sięgnę!

  OdpowiedzUsuń
 16. To chyba nie dla mnie...

  Pozdrawiam,
  W.

  OdpowiedzUsuń
 17. Na razie macierzyństwo to dla mnie temat obcy- ale może w przyszłości...

  OdpowiedzUsuń
 18. Musi być wyjątkowa, tak jak wspomnienia związane z ciążą. Chętnie przypomnę sobie ten czas wraz z książką:)

  OdpowiedzUsuń
 19. Znowu niespodziewajka... Przeglądałam internet, a tu siurpryza i nowa recenzja, tym razem albumu "Czas Obietnicy - Macierzyństwo magiczne" :) Sztukater rozsyła moje książki do ciekawych recenzentów. Awiolu, podzielam częściowo twoje zdanie, co do fotografii - gdybym wydawała ten album teraz, po wielu publikacjach na moim koncie, a nie jako jedną z pierwszych książek, zapewne inaczej bym je rozplanowała. W 2010 roku jednak chciałam, by album miał magiczno-bajkową oprawę, a ponieważ zdjęcia są w stylu grafik komputerowych z dodanymi elementami mistyczno-symbolicznymi, nie przywiązywałam tak wielkiej uwagi do umiejscowienia, tym bardziej, że zdjęcia korespondują z wierszami, które spinają każdy miesiąc w klamrę innej bajki. Album nadal jest dostępny w wydawnictwie wfw i księgarniach internetowych dla tych, którzy chcą po niego sięgnąć. Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za ciepłe przyjęcie tej książki. Dodam jeszcze, że pamiętnik prowadzić można w każdym wybranym rocznym cyklu życia i to niekoniecznie oczekując na dziecko. Miałam już czytelniczki, dla których kobiecość (każdy jej aspekt) jest tak ważna, iż album chciały mieć po prostu do kolekcji książek w ich zbiorach tematycznych. Wiele babć również deklarowało chęć opisywania własnych przemyśleń w stosunku do wnucząt, by móc im później zrobić pamiątkowy prezent :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger