Adolf Chrystus – "Małe cycki, chudy portfel, czyli w czym problem?"

"Zatem aby zmienić kształt i jakość swojego życia najpierw należy zmodyfikować przekonania i przeświadczenia".

Czy zdajecie sobie sprawę, jak obecne od dzieciństwa przekonania warunkują wasze przyszłe życie? Pewnie sądzicie, że wiecie i potraficie panować nad wypracowanymi na przestrzeni lat schematami myślenia? To również tylko wasze przekonanie. Zastanówcie się przez chwilę z czym kojarzą wam się zestawienia słów: "małe cycki" i "chudy portfel"? Widzicie, każdy z nas posiada swoistą bazę własnych przekonań, z których często nie zdajemy sobie po prostu sprawy.

Pod celowo kontrowersyjnym pseudonimem artystycznym Adolfa Chrystusa, ukrywa się Ryszard Krupiński. Autor książek o różnorodnej tematyce, począwszy od psychologii i samorealizacji, a skończywszy na rozwoju osobistym. Autor w swoim dorobku posiada również słownik psychologiczny i tomik poezji. Krupiński z wykształcenia jest specjalistą psychoprofilaktyki uzależnień, pedagogiem i ekonomistą, mieszka obecnie w Koninie.

"Małe cycki, chudy portfel, czyli w czym problem?" to publikacja oparta na kanwie poradnika, składająca się z dziesięciu krótkich rozdziałów, dotykających problematyki wpływu wypracowanych na przestrzeni życia przekonań na ludzkie życie. Książka ukazuje rodzaje i formy przekonań, możliwość ich zmiany jak również dotyczące ich mity.

Publikacja Ryszarda Krupińskiego jest cieniutką książką (zaledwie sto siedem stron pisanych dość dużą czcionką), przedstawiającą w dość prostej i zarówno okrojonej formie tematykę wpływu przekonań na życie każdego z nas. Trafiony tytuł, odnoszący się wprost do poruszanej przez autora problematyki, trąci swoistą przekorą i lekką nutką ironii. Małe cycki bowiem większości z nas kojarzą się z mniejszą atrakcyjnością, a chudy portfel z brakiem zaradności w życiu. To tylko nieliczne ze stereotypów, jakie warunkują podejmowane przez nas decyzje, często nieświadomie, jak udowadnia autor. Rozdziały, na jakie została podzielona książka są bardzo krótkie i zarazem zawierają najpotrzebniejsze informacje do zrozumienia funkcjonowania pewnych schematów myślowych. Ciekawym rozdziałem jest część poświęcona budowaniu zdrowej i skutecznej auto-afirmacji, w której Ryszard Krupiński podaje telegraficzne skróty autentycznych historii paru ludzi. Przy każdej osobie autor omawia sposób poradzenia sobie z konkretnym problemem, co wpływa bezsprzecznie na podniesienie praktyczności zawartych w poradniku informacji. Zaciekawić was mogą również przykłady wierzeń i powiedzonek, które używamy w codziennym życiu, na przykład: "dzieci i ryby głosu nie mają" czy "faceci ciągle myślą o seksie". Przyznam, że większość z tych "prawd" odnalazłam w swoim umyśle, co świadczy o naprawdę wielkiej sile przekonań, jakie wypracowujemy sobie przez lata.

Autor używa bardzo prostego języka, unikając naukowego wydźwięku swoich wynurzeń. Dzięki temu publikacja z pewnością trafi do szerokiego grona odbiorców. Cała książka jest dość zwięzła, autor pisze krótko i na temat. To swoista forma pigułki informacyjnej w wykonaniu Ryszarda Krupińskiego. Przypuszczam, że czytelnikowi mającemu spore doświadczenie w czytaniu różnego rodzaju poradników, taka forma może nieco dziwić. Z drugiej jednak strony, bardzo często w publikacjach tego typu, autorzy niejako wrzucają w swój tekst mnóstwo wiedzy teoretycznej, często po prostu zbędnej.

"Małe cycki, chudy portfel, czyli w czym problem?" to książka, której lektura zajmie wam tylko jeden wieczór. Nie nastawiajcie się na obszerne wywody i wykłady dotyczące wpływu przekonań na podejmowane przez was decyzje. Autor skupił się bowiem na najważniejszych punktach tego tematu, które jego zdaniem mają decydujące znaczenie. Jeśli macie ochotę na lekturę tego typu, zachęcam.


Ryszard Krupiński

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Psychoskok
http://wydawnictwo.psychoskok.pl/

Recenzja bierze udział w WYZWANIU
http://soy-como-el-viento.blogspot.com/p/polacy-nie-gesi-ii.html

20 komentarzy:

 1. I jak tu taką książkę na półce trzymać ? ;)
  Uważam, że nie potrzebuję sięgać po tę książkę xD

  OdpowiedzUsuń
 2. Tematyka tej książki jest naprawdę interesująca, ale wydaje mi się, że jest też na tyle poważna, że wymaga co najmniej kilkuset stron poważnego dyskursu, a nie sto stronic dociekań. Nie jestem przekonana do tej publikacji.

  OdpowiedzUsuń
 3. Kontrowersyjny pseudonim, taki sam tytuł, a sama treść... hm, może i ciekawa, ale jakoś mnie do niej tymczasowo nie ciągnie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam jedną książkę autora, ale zupełnie mnie nie porwała, na tą też nie mam wielkiej ochoty.

  OdpowiedzUsuń
 5. Tytuł i pseudonim na pewno przyciągną wzrok niejednej osoby i skłonią do sięgnięcia po tę publikację ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Szczerze przyznam, ze z tej książki zaintrygował mnie jedynie pseudonim autora - mocno kontrowersyjny... Tematyka jednak zupełnie nie moja.

  OdpowiedzUsuń
 7. Tytuł książki jest rozbrajający :) Jednak jego treść niekoniecznie do mnie przemawia.

  OdpowiedzUsuń
 8. Tytuł wskazuje na ułomności kobiet (biust) i mężczyzn (mały portfel). Wielu niespełnionych, zakompleksionych facetów snuje takie analogie, sprowadzające się do przekonania, że stosunki męsko-kobiece sprowadzaja się do wymiany dóbr., innymi słowy do prostytucji. Jest to zwyczajna nieprawda.
  Pozdrawiam (z daleka)
  Marek (Żak)

  OdpowiedzUsuń
 9. Pseudonim mnie odstraszył już na samym początku, ale dalej czytając Twoją recenzję utwierdziłam się w przekonaniu, że nie jest to lektura, która by mnie zainteresowała.

  OdpowiedzUsuń
 10. Tytuł powieści przykuwa uwagę, ale sama treść do mnie nie przemawia. :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Cóż, tematyka książka w żaden sposób mnie nie interesuje... Przynajmniej nie dziś. :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Ależ pseudonim! Z pewnością zwróci uwagę;)))
  Pamiętam, że kiedyś w mojej miejscowości na murze koło kościoła ktoś napisał sprejem "Jezus Chytrus" - to dopiero był skandal!

  OdpowiedzUsuń
 13. No cóż, do mnie zupełnie nie trafiają poradniki, taka już moja przekorna natura;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Przykro mi, ale ta tematyka mnie nie przekonuje.

  OdpowiedzUsuń
 15. Jak ja nie lubię poradników. Dodatkowo niby kontrowersyjny pseudonim...

  OdpowiedzUsuń
 16. Temat ciekawy - nie przeczę, ale trudno mi wyobrazić sobie, że na takiej małej ilości stron udało się autorowi przedstawić go nie tylko powierzchownie. Tym bardziej, że książka ma być poradnikiem. Jako zarys tematyki być może jednak sie sprawdza.

  OdpowiedzUsuń
 17. Pseudonim autora rzeczywiście kontrowersyjny ;) W sumie tytuł książki trochę też. Tematyka wydaje się naprawdę ciekawa - z drugiej jednak strony, o ile zazwyczaj lubię krótkie książki, to chyba w tym przypadku wolałabym bardziej obszerne potraktowanie tematu.

  OdpowiedzUsuń
 18. Uśmiałam się z tego tytułu, nie ma co :D jednak za samo uprzedmiotowienie Pan Adolf, Ryszard czy jak mu tam nie znajdzie u mnie miejsca na półce. Wybacz...

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger