Żebrak i mściciel w księgarniach

 

"Żebrak i mściciel" to powieść psychologiczna, której akcja rozgrywa się w czasie dwudziestu pięciu lat: od lat trzydziestych ubiegłego wieku przez okupację hitlerowską po okres stalinizmu w Polsce. Książka właśnie dołączyła do mojej biblioteczki i niebawem omówię ją szerzej w swoich kanałach.

Autor ukazuje człowieka poddanego ciężkim warunkom życia, cierpieniom, poniewierce, który po latach staje się bezduszną maszyną pozbawioną empatii. Człowiek ten dba wyłącznie o własne interesy i nie cofa się przed niczym, aby osiągnąć wymarzone cele. Na dodatek usiłuje zniszczyć swoich dobroczyńców, którzy w trudnej sytuacji podali mu pomocną dłoń. Pragnie żyć ze świadomością, że wszystko, co osiągnął, zawdzięcza wyłącznie sobie.

Oprócz wydarzeń dziejowych, najważniejszym wątkiem w powieści jest przemiana głównego bohatera z włóczęgi w idącego po trupach do celu przedstawiciela nowej władzy. Brak skrupułów przynosi jemu i rodzinie ogromne profity. I nigdy nie bierze pod uwagę konsekwencji etycznych swojego postępowania.

Pojawia się również pytanie, do jakiego stopnia mamy prawo postępować wbrew ogólnie przyjętym zasadom moralnym i regułom współżycia społecznego, gdy bronimy siebie i swoich bliskich. Czy troska o rodzinę usprawiedliwia narażanie innych ludzi na niebezpieczeństwo, a także podejmowanie współpracy z powszechnie nieszanowanymi instytucjami i organizacjami?

Ile jest w stanie znieść człowiek i do jakiego okrucieństwa może się posunąć, by zaspokoić pragnienie zemsty i zagłuszyć strach.

Analizowany jest też problem miejsca naszego kraju w świecie i w historii. Czy skazani jesteśmy jedynie na romantyczne porywy, nieustanne wymachiwanie szabelką i stawianie pomników bohaterom przegranych wojen? A może bliższa nam być powinna postawa pozytywistyczna, która koncentruje się na mozolnej pracy i na konsekwentnym budowaniu silnego państwa oraz szczęścia i dobrobytu obywateli?

Szczerze polecam i zachęcam do lektury.

Natasza Bednarek


Wojciech Tut Chechliński (ur. 1952 r. w Warszawie). Ukończył socjologię na Wydziale Nauk Społecznych UW oraz studia doktoranckie w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN.

Współpracował z Instytutem Gospodarstwa Społecznego SGPiS, z Ośrodkiem Rozwoju Rodziny oraz z Uniwersytetem w Siegen, gdzie prowadził wykłady z zakresu socjologii polskiej. Malarz od 1987 r. związany z Zakopanem. Swoje prace wystawiał w Polsce i za granicą.

Napisał dwa utwory dramatyczne: "Muszka" (1999) i "Urodziny" (2008), które wydał pod wspólnym tytułem "Interakcje" (2020).


Niebawem opowiem wam o tej książce nieco więcej. Jesteście zainteresowani jej przeczytaniem?


Zapowiedź została opublikowana w ramach współpracy z autorem.

14 komentarzy:

 1. Oryginalna okładka, książka zadaje ciekawe pytania kre mogą być tematem dysput

  OdpowiedzUsuń
 2. Poczekam na recenzje, pozdrawiam Wiolu .

  OdpowiedzUsuń
 3. Okładka rzeczywiście bardzo przyciąga wzrok i treść zapowiada się bardzo interesująco.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zapowiedź jest interesująca. Poczekam na recenzję.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja jestem bardzo zainteresowana, świetna zapowiedź. Czekam na więcej :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Zaintrygowała mnie ta książka, dziękuję za recenzję📖📙🤗

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciekawie brzmi. Czekam na więcej.

  OdpowiedzUsuń
 8. Czekam na recenzję i wrażenia po lekturze.

  OdpowiedzUsuń
 9. Okładka jest naprawdę niebanalną propozycją.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger