Poradnik językowy prosto pisany w księgarniach

 

Mówić i pisać poprawnie – to i ważne „w imię zasad”, i czasem się po prostu opłaca. Problemy językowe mogą wydawać się trudne i nudne, ale „Poradnik językowy prosto pisany” pokazuje fascynującą twarz... języka. W książce wszystko jest wytłumaczone prostym językiem (tytuł nie kłamie), bez nadmiaru specjalistycznej terminologii, za to z pasją i z zaangażowaniem.

Zasady językowe wyjaśnione są poprzez wiele odwołań do życia codziennego, kultury popularnej (choć klasyki literatury także nie brakuje), filmów i seriali, mediów społecznościowych, świata sportu i polityki. Współczesna kultura łączy się przecież ze współczesnym językiem, a ponadto szybciej zapamiętujemy to, co konkretne i choć częściowo znane, niż abstrakcyjne przykłady.

Nie wszystkiego, co legalne, warto próbować, dlatego w książce pokazano zarówno formy niepoprawne, jak i dopuszczalne, lecz mało sensowne.

„Poradnik...” przedstawia nie tylko reguły, ale i tendencje językowe. „«Dżizus, kur**, ja pier****» – o niefilmowej wulgaryzacji języka”, „«Poproszę kotlecik, ziemniaczki i suróweczkę». O zdrobnieniach”, „«Co to jest za Szakal, co nie umie go kilim?!» O wpływie języka angielskiego na polszczyznę”, „«Kartą czy gotówką? Uśmiechem bombelka poproszę». O «madkach» i «bombelkach»” – to kilka przykładowych tytułów takich rozdziałów.

Obraz jest wart więcej niż tysiąc słów. Czytelnikowi w szybkim przyswojeniu niektórych reguł. służy... pewien uroczy czworonóg o imieniu Bolo. Skoro językowo, jako społeczeństwo, schodzimy na psy, to kto lepiej wyprowadzi nas na dobrą drogę niż właśnie... pies? Niektóre porady Bolo puentuje zatem swoim komentarzem (w formie zdjęcia z napisem).

„Poradnik...” jest i dla dużych, i dla małych – dla każdej osoby, dla której poprawna polszczyzna stanowi wartość. Dla każdego, kto o trudnych kwestiach językowych chciałby przeczytać w luźniejszej formie, pozwalającej łatwiej i szybciej coś zrozumieć. Dla wszystkich, którzy widzą sens w rozmowie o językowym i kulturowym wymiarze współczesności.


„Poradnik językowy prosto pisany” to bowiem również opowieść o współczesnym świecie i o tym, że choć tyle rzeczy wokół nas tak szybko się zmienia, to są też wartości ponadczasowe, takie jak pasja, przyjaźń, rodzina, prawa kobiet, wolność słowa.

Nieco ponad 200 stron, 30 rozdziałów i łącznie kilkaset zagadnień językowych omówionych przystępnie i nieszablonowo, do tego skłaniające do myślenia refleksje o społeczeństwie i kulturze – warto sięgnąć po tę książkę.


„Poradnik...” w wersji papierowej i jako e-book jest dostępny w księgarniach internetowych oraz na stronie internetowej Wydawnictwa Naukowego Silva Rerum.


Materiał powstał w ramach współpracy z DOBRA KOREKTA SP. Z O.O.

12 komentarzy:

 1. warto się rozejrzeć, taka pozycja powinna być na każdej pólce.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zgadzam się z Przedmówczynią Wiolu. Ten poradnik musi być świetny, zapraszam za niedługo na IG - będzie opinia drugiego tomu Lutany - Lucyny. Pozdrowienia :-) .

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetna sprawa. Takie książki się przydają. Polacy piszą i mówią coraz mniej poprawnie.

  Ściskam mocno Wiolu
  Kasinyswiat

  OdpowiedzUsuń
 4. Chętnie zgłębiłabym meandry języka polskiego.

  OdpowiedzUsuń
 5. Na pewno znajdzie się w mojej biblioteczce.

  OdpowiedzUsuń
 6. Super, że jest taka publikacja. Z pewnością sobie kupię, bo warto ciągle się uczyć i poszerzać wiedzę.

  OdpowiedzUsuń
 7. Super poradnik i świetny pies :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Chętnie bym zajrzała do tej publikacji. Poprawna polszczyzna jest dla mnie bardzo ważna. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ooo, to musi być coś fajnego, zabawnego i dobrego zarazem. Przyznam, że z chęcią bym sięgnęła :D

  OdpowiedzUsuń
 10. Dziękuję za polecenie tego tytułu.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger