Kolekcjoner śniegu w księgarniach

 

W księgarniach pojawiła się właśnie pierwsza tegoroczna książka Wydawnictwa Książkowych Klimatów pt. "Kolekcjoner śniegu" autorstwa czeskiego pisarza Jana Štiftera w tłumaczeniu Anny Radwan-Żbikowskiej. To powieść, której akcja dzieje się głównie w Czeskich Budziejowicach na przestrzeni prawie 100 lat. W tle relacje czesko-niemieckie i wypędzenia.


Dominik zbiera do worka śnieg i przechowuje go w zamrażarce. Śnieg, nietrwały i ulotny, jest jak duch chłopca, który staje w nocy przy łóżku Dominika. Śnieg, powoli znikający ze świata, jest niby los osób przebywających przed laty w obozie w Czeskich Budziejowicach. Kolekcjoner śniegu to opowieść o pamięci, przenikaniu się losów i o tych, którzy zjawiają się w naszych życiach „tylko dla jednej chwili”.

Sto lat to krótki czas. Od tych, którzy żyli tu wtedy, dzieli nas mniej niż mogłoby się wydawać. Być może zamieszkujemy ich pokoje, chodzimy po ich śladach, śpimy w ich łózkach, śnimy ich sny. Może dzieli nas jedynie strop? Kim są ci, których nie ma? A jeśli ich tu nie ma, to gdzie są Nie zniknęli przecież jak śnieg. Piękna powieść o przyjaźni, która przekracza granice czasu i śmierci.

Sto lat to naprawdę krótki czas.

Barbara Sadurska


O "Kolekcjonerze śniegu" opowiem wam niebawem na blogu. Zainteresowała was ta książka?10 komentarzy:

 1. Z ciekawością czekam na recenzję.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem bardzo ciekawa Twojej opinii.

  OdpowiedzUsuń
 3. Tak, zainteresowała. Poczekam na pełną opinię Wiolu :-) .

  OdpowiedzUsuń
 4. Zainteresowała. Czekam na więcej. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. This is nice and waiting for more.
  https://www.melodyjacob.com/

  OdpowiedzUsuń
 6. To może być ciekawa historia. Czekam na recenzję.

  OdpowiedzUsuń
 7. Dawno nie czytałam czeskiej powieści. Zapowiada się ciekawie, chętnie przeczytam recenzję.

  OdpowiedzUsuń
 8. Wstyd przyznać, bo raczej staram się nie oceniać po okładce. Jednakże zaintrygowała mnie ta prosta w odbiorze a jednak sugestywna okładka :O :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger