Top 5 książek o efektywnej nauce

 

Każdy z nas z pewnością niejednokrotnie zmagał się z wieloma trudnościami w nauce. Często robimy jak najwięcej zadań, ćwiczeń, powtórzeń danej czynności, a ostatecznie nie przynosi to zamierzonych efektów. Zazwyczaj prowadzi to do naszej frustracji i niepotrzebnych nerwów. Kluczem do sukcesu w takich sytuacjach jest opanowanie metod pozwalających na efektywną naukę. Nam samym ciężko jest dostrzec je gołym okiem, jednak jak poznamy całą sprawę nieco dokładniej, okaże się, że właściwe sposoby na skuteczne uczenie się są na wyciągnięcie ręki. Przy ich znalezieniu bardzo pomocne okazują się tematyczne książki.


Na co zwrócić uwagę

Poniżej znajduje się kilka najważniejszych aspektów, które trzeba brać pod uwagę przy wyborze najlepszej książki do efektywnej nauki. Po zapoznaniu się z nimi, dobór odpowiedniej publikacji na ten temat stanie się dla Ciebie łatwiejszy.


Rodzaj metod nauczania

Zwróć uwagę na to, czy wybrana książka porusza metody i sposób nauki, które Ciebie zainteresują. Pamiętaj, aby sięgnąć po książkę cenionego autora na rynku, po której przeczytaniu będziesz pewien/pewna, że wiedza, którą przyswoiłeś pozwoli Tobie w osiągnięciu zamierzonego celu. Po zapoznaniu się z odpowiednią dla siebie książką i poznaniem metod efektywnej nauki, rozsądną opcją będzie dalszy rozwój Twojej osobowości. Jeżeli jesteś osobą, która chce nauczyć się czegoś nowego i kontynuować poszerzanie swoich horyzontów, wypróbuj kurs masażu lub inny, który Ciebie zainteresuje.


Dziedzina, w której chcemy rozwijać swoje umiejętności

Przed wyborem odpowiedniej pozycji w księgarni, zastanów się, w jakim kierunku chcesz się rozwijać. Przykładowo jeżeli dążysz do sukcesu w biznesie, dobrym pomysłem będzie nabycie książki o skutecznym działaniu w tej branży.. Natomiast jeśli chcesz podnieść swoje umiejętności w komunikacji językiem obcym, wybierz właściwą publikację, która w jak najbardziej przystępny i efektywny sposób przekaże Tobie nowe wiadomości oraz uzupełni braki.


Reputacja książki

Jeżeli zależy Tobie na jak najbardziej efektywnym sposobie nauki, warto zwrócić uwagę na reputację danej publikacji. Każda książka ma swoje plusy i minusy, lecz poprzez przeczytanie odpowiednich recenzji w Internecie zwiększamy swoją szansę na wybór tej właściwej dla siebie. W ten sposób jesteśmy w stanie zorientować się, jak inni czytelnicy oceniają obserwowaną przez nas pozycję. Po takiej analizie opinii innych czytelników wybór odpowiedniej książki powinien stać się dużo prostszy i rozwiać nasze wątpliwości.


Rusz głową – Tony Buzan

Tony Buzan to światowej sławy autorytet w dziedzinie metod efektywnej nauki. Książka tego autora pt. „Rusz głową” jest bardzo dobrą pozycją na początek przygody z książkami psychologicznymi. To właśnie z nich możemy czerpać wiedzę dotyczącą mechanizmów funkcjonowania naszej psychiki, ponieważ umożliwiają one poznanie własnej podświadomości. Literatura psychologiczna jest idealnym narzędziem do nauki samodoskonalenia oraz rozwoju i nabywania swoich umiejętności. Tony Buzan w książce „Rusz głową” dokładnie opisuje techniki, które podnoszą efektywność pracy umysłowej. Pisze także o metodach skutecznego notowania, o tworzeniu map myśli  oraz o bezbłędnym i szybkim zapamiętywaniu. Warto zaznaczyć, że porusza również zagadnienie szybkiego czytania. Książka poza metodami efektywnej nauki i poszerzania swoich horyzontów, pomaga lepiej zrozumieć jak funkcjonuje nasz mózg.


Mapy twoich myśli – Tony Buzan

Kolejna z książek autorstwa Tony’ego Buzana szczegółowo opisuje stosowanie tzw. map myśli, czyli metody tworzenia notatek, które w znaczny sposób usprawniają naukę i pracę. Stworzone przez brytyjskiego pisarza mapy myśli przede wszystkim ułatwiają zapamiętywanie i kojarzenie poprzez stosowanie własnych notatek, w których stosuje się różnej grubości kolorowe linie. W centralnej części takiej mapy możemy umieścić kluczowe zagadnienie, a od niego wyprowadzić gałęzie pośrednie. W książce „Mapy twoich myśli” dowiecie się absolutnie wszystkiego o tworzeniu map myśli, i o tym jak je odpowiednio stosować. Ta publikacja jest napisana w bardzo przystępny dla czytelnika sposób. Z pewnością w dużym stopniu pomoże ona w przyswojeniu nowych, skutecznych metod nauki.


Włam się do mózgu – Radek Kotarski

Radek Kotarski jest właścicielem wydawnictwa Altenberg, które wydało sporo wartościowych książek.  Autor książki „Włam się do mózgu” przy tworzeniu swojej publikacji wziął pod lupę wiele naukowych artykułów i książek. Następnie przeprowadził na sobie serię różnych eksperymentów, aby przetestować różnorodne metody efektywnej nauki. Kotarski zrobił to wszystko w celu wytypowania skutecznej techniki, za pomocą których w przyjemny i skuteczny sposób można zdobywać wiedzę oraz uczyć się nowych rzeczy.


Angielski. Kurs obrazkowy – Rafał Tondera

Kurs obrazkowy autorstwa Rafała Tondery  to efektywna i bardzo przystępna  forma nauki słownictwa oraz gramatyki angielskiej poprzez innowacyjną metodę wizualną. Autor wykorzystuje w swojej książce mapy myśli z nagraniami native speakera. Ta publikacja jest przeznaczona w szczególności dla młodzieży oraz dorosłych, którzy opanowali już podstawy języka angielskiego i w ciekawy, przyjemny sposób chcą powtórzyć oraz poszerzyć swoją znajomość zagadnień gramatycznych i leksykalnych. W dzisiejszych czasach ciężko jest obyć się bez co najmniej podstawowej znajomości języka obcego, a w szczególności angielskiego, który jest bardzo popularny na całym świecie i obecnie można się poprzez niego komunikować praktycznie w każdym zakątku świata.


Rozwiń swój genialny umysł – Katarzyna Gozdek-Michaelis

Jest to niespotykana dotąd pozycja w XXI wieku, oparta na całkiem nowych zasadach i filozofii zdrowego rozsądku. Polega ona na uczeniu organizowania procesów myślowych. Autorka podkreśla, że nie wystarczy traktować człowieka instrumentalnie i wrzucać do niego kolejne porcje wiedzy, dosłownie jak do worka. Katarzyna Gozdek-Michaelis twierdzi, że człowieka należy wyposażyć w odpowiednie umiejętności sterowania własnymi procesami myślowymi i pokazać mu drogę, jaką powinien podążać w swojej edukacji. Wszystko to prowadzi do uruchomienia potencjału twórczego i kreatywności, która tkwi w nas.

14 komentarzy:

 1. Przyda się Wiolu. Ostatnio mam fazę i np. na języki nowożytne, i klasyczne ;-) . Pozdrawiam :-) .

  OdpowiedzUsuń
 2. Warto zobaczyć. Człowiek całe życie się uczy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mapy myśli zaczęłam robić w liceum i po dziś dzień zawsze się u mnie genialnie sprawdza ta metoda.

  OdpowiedzUsuń
 4. Radka Koterskiego bardzo lubię! Dobry temat i ciekawe książki pouszajce ważny temat jak sie uczyć bo tego nikt nie uczy;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Dobrze, że już czasy szkole mam za sobą, gdyż nigdy nie lubiłam się uczyć :)

  OdpowiedzUsuń
 6. ciekawy temat, przede mną sesja na studiach:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Przydałaby mi się książka, która miałaby magiczne rady jak nakłonić nastolatka do nauki😅

  OdpowiedzUsuń
 8. Ciekawy temat. Polecę ten post młodszemu rodzeństwu. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Szkoda, że nie znałam ich wcześniej.. a nie na koniec studiów ;) Wgl to jest fajny wybór na prezent np. dla licealistów. Mi by się taka książka wtedy przydała.
  Pozdrawiam! Miłego dnia :)
  Zapraszam również do mnie w wolnej chwili ;) (nie mam profilu bloggera, dlatego zostawiam link)
  Wildfiret

  OdpowiedzUsuń
 10. Jestem bardzo ciekawa tej książki Radka Kotarskiego.

  OdpowiedzUsuń
 11. Znam Mapę myśli Buzana, a książka Koterskiego mnie męczyła.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger