Dlaczego warto czytać książki psychologiczne?W dobie ciągłego biegu i egzystencjalnego zagubienia, niezwykle ważne jest posiadanie zaplecza psychologicznego, dzięki któremu można zdobyć konkretną wiedzę dotyczącą wielu dziedzin naszego życia - począwszy od budowania dobrych relacji z rodziną i przyjaciółmi, a skończywszy na pozytywnym nastawieniu. Takie zaplecze może zapewnić nam literatura psychologiczna, która cieszy się niesłabnącą popularnością. Stali czytelnicy Subiektywnie o książkach wiedzą, że od czasu do czasu przedstawiam na łamach bloga książki psychologiczne, do których warto zajrzeć celem poszerzenia swojej wiedzy i nabycia nowych umiejętności. Istnieje kilka powodów dla których warto zainteresować się taką właśnie literaturą.

Dowiesz się prawdy o swoim wnętrzu

To właśnie z książek psychologicznych można czerpać wiedzę dotyczącą mechanizmów funkcjonowania naszej psychiki, gdyż umożliwiają one poznanie swojej podświadomości, uzmysławiają istnienie myśli, które budują naszą osobowość oraz dostarczają porad na temat tego, jak zapanować nad stanem własnego umysłu. Literatura psychologiczna jest idealnym narzędziem do nauki samodoskonalenia oraz nabywania nowych umiejętności, z których istnienia nie zdawaliśmy sobie do tej pory sprawy.


W świadomy sposób pokierujesz swoją zawodową karierą

Obecnie na rynku można znaleźć wiele książek psychologicznych dotykających stricte tematyki zawodowej. Autorzy poruszają w nich takie obszary, jak skuteczne kierowanie ludźmi, w jaki sposób odkrywać swoje mocne i słabe strony, jak wywierać wpływ na ludzi, czy też jak efektywnie kierować pracą zespołową. Teoria powiązana z praktyką obecna w tego typu książkach to złoty środek, dzięki któremu można świadomie rozwijać swoją zawodową karierę.


Dokonasz rewolucyjnych zmian w stylu swojego życia

Gdyby nie książki psychologiczne, nie poznalibyśmy tak popularnego obecnie nurtu slow life, czyli delektowania się życiem. To właśnie ta literatura pomaga nam zmienić tok myślenia w określonych dziedzinach naszego życia, a co za tym idzie, dokonać pewnych korekt, które w konsekwencji wyzwalają pozytywne efekty. Każde nowe wyzwanie związane ze zmianą stylu życia wymaga dobrej podstawy, a książki psychologiczne z pewnością takową zapewniają.


Zaczniesz eksperymentować

Literatura psychologiczna to oprócz teorii i praktyki, także liczne eksperymenty. Różnorodność tematyki od radzenia sobie ze stresem po metody wychowania dzieci, generują liczne, interesujące ćwiczenia, które warto znać. Poznając wyniki niektórych eksperymentów, zaczniesz pragnąć przeprowadzać własne, a to pierwszy krok do potrzebnej zmiany w życiu.


Jeśli pragniesz udoskonalać swoje życie, zmieniać złe nawyki oraz poznać skuteczne sposoby na pozbycie się wielu problemów – zacznij czytać taką literaturę. Ciekawe książki psychologiczne znajdziesz w księgarni Poczytaj. Wsparcie oraz porady, jakie zawarto w wielu obecnych tam tytułach są bezcenne, gdyż wpływają na polepszenie jakości naszego życia. Wszystko przecież zaczyna się w naszej głowie, warto więc właśnie tam rozpocząć małą rewolucję.


Czytacie książki psychologiczne?  Polecacie jakieś interesujące tytuły?
Wpis powstał w ramach współpracy z księgarnią Poczytaj.

25 komentarzy:

 1. Jako że jestem z zawodu jestem psychologiem, książki psychologiczne są dużą częścią mojej pracy. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. To zależy, co nazywamy książką psychologiczną. Według mnie na pewno nie są to poradniki. Może w pewnym stopniu, ale nie jako wiedza profesjonalna z psychologii. Nie są to też profesjonalne porady, mimo że mają w tytułach odpowiedź na wszystkie pytania typu "jak". To po prostu są książki, które motywują, poprawiają humor w danej chwili. Kiedyś uważałam za ciekawe dzieła pewnej znanej od dawna osoby, która zna się na wszystkim. Znam takie dwie, polską i zagraniczną. To jednak nie jest żadna psychologia.
  Psychologia to dzieła cenionych autorów. Każdy lubi innych. Może nawet te znane panie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja bardzo lubię sięgać po takie książki.

  OdpowiedzUsuń
 4. Filmy i książki psychologiczne to mój nr 1 ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Największym problemem książek psychologicznych jest to, że ciężko trafić na naprawdę wartościową pozycję. Większość to takie miałkie gadanie o niczym niestety :/

  OdpowiedzUsuń
 6. Pełna zgoda, czasem warto po nie sięgnąć :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Wiem, że takie książki rozwijają i to ambitna literatura. Warta uwagi. Ale wciąż wolę sięgać po jakieś lekkie klimaty, romanse. Może kiedyś się przekonam do czegoś bardziej ambitnego.

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie czytam takich książek i raczej się to nie zmieni. Wolę lekkie i typowo rozrywkowe lektury. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja czytam dla przyjemności i rozrywki, więc raczej nie sięgam po książki psychologiczne. Nie czuję po prostu takiej potrzeby, bo w rzeczywistości te wszelkie poradniki są tak naprawdę o niczym.

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie zawsze, ale czasami dam się namówić :) Masz rację, rozwijają nas w każdy możliwy sposób.

  OdpowiedzUsuń
 11. Lubię książki psychologiczne. Piękna filiżanka :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Jestem pedagogiem i kryminologiem z wykształcenia, zatem siłą rzeczy mam też jakąś wiedzę psychologiczną, którą lubię pogłębiać. Zatem chętnie sięgam po książki z zakresu psychologii, kryminologii, pedagogiki, kryminalistyki i innych dziedzin.

  OdpowiedzUsuń
 13. Zgadzam się w 100% psychologiczna tematyka książek jak najbardziej może pozytywnie wpłynąć na nasze codzienne życie

  OdpowiedzUsuń
 14. Zgadzam się :)
  Zapraszam także do siebie na nowy post - KLIK

  OdpowiedzUsuń
 15. od czasu do czasu się zdarza- moja przyjaciółka skończyła psychologię i niekiedy mi coś poleci xx

  OdpowiedzUsuń
 16. Bardo lubię książki psychologiczne:)

  OdpowiedzUsuń
 17. Po takie publikacje sięgam, ale tylko z polecenia znajomej psycholog :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 18. Ja bardzo takie lubię :). Teraz zaczynam "Messy: How to be creative and resilient in a tidy-minded world" Tima Harforda. Kiedyś czytałam inną z jego książek (na tematy ekonomiczne) i była bardzo przyjemna :).

  OdpowiedzUsuń
 19. Jestem psychologiem i rozróżniam dwa rodzaje książek psychologicznych. Pierwsze to te naukowe, które są trudne i specjalistyczne (te czytam, bo chcę się rozwijać zawodowo), te drugie to te opisane przez Ciebie dotyczące porad, zmian życiowych i dostosowane do nie-specjalistów. Te czytam czasami, raczej z ciekawości. Ale bardzo podoba mi się Twój wpis i to, że zachęcasz do czytania i rozwijania siebie.

  OdpowiedzUsuń
 20. Myślę, że przekonałaś mnie do tego, żeby coś z takiej kategorii przeczytać

  OdpowiedzUsuń
 21. Od czasu do czasu lubię takie książki. Wnoszą nam do życia dużo dobrego.

  OdpowiedzUsuń
 22. Ksiazki self-help sa super, szczególnie Dale Carnegie. Polecam!

  OdpowiedzUsuń
 23. Polecamy autentyczny dziennik ze szpitala psychiatrycznego – Młody bóg z pętlą na szyi. Psychiatryk – Anki Mrówczyńskiej.

  Rozpoczyna on cykl autobiograficznych książek o borderline Anki Mrówczyńskiej. To intymna i wstrząsająca opowieść o dwudziestosiedmiolatce z pogranicznym zaburzeniem osobowości.
  Przedstawia losy pogrążonej w depresji, nadużywającej alkoholu i okaleczającej się dziewczyny, mającej dość pracy na stanowisku robotnika. Nasilające się myśli samobójcze i kolejne dwie próby skłaniają ją do poszukania profesjonalnej pomocy. To, co udaje się jej dostać, nie wystarcza. Rozpoczyna terapię na Oddziale Dziennym Leczenia Nerwic. Stamtąd zostaje przeniesiona na oddział zamknięty szpitala psychiatrycznego. W szpitalu przez większość czasu zajmuje się spisywaniem swojego życia wewnętrznego. Swoją osobowość postrzega jako podzieloną na pięć części, gdzie każda z nich ciągnie na swoją stronę. W dziewczynie walczą ze sobą chęć życia oraz pragnienie śmierci.
  Czytając tę książkę przenosimy się do świata wewnętrznego narratorki. Poznajemy jej myśli, obawy, rozterki. Dzięki licznym analizom, spoglądamy na świat jej oczami. Ta lektura obudzi w czytelniku emocje, jakie kłębią się w osobie desperacko walczącej o swoje życie – ze sobą samym. Poznaj dylematy, z jakimi zmaga się ktoś, kto czuje silny przymus niszczenia siebie, choć tak bardzo kocha życie.
  Książka polecana, w szczególności studentom psychiatrii, psychologii i psychoterapii oraz początkującym klinicystom i lekarzom, przez magazyny „Charaktery”, „Kwartalnik Psychiatra”, „Psychiatria i Psychoterapia”.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger