"Zdecydowanie bardziej boję się głodu". Adrian Bednarek o swojej książce pt. "Zapomniany. W matni strachu"

 

Doczekaliśmy się kontynuacji "Zapomnianego". Kontynuacji, której zakończenie wbija w fotel. Jak więc widać, Adrian Bednarek, mistrz psychothrillerów i maestro zdewastowanych osobowości, nie przestaje zaskakiwać. Zapraszam do przeczytania mojej rozmowy z autorem.


Recenzja książki "Zapomniany. W matni strachu" - KLIK


Adrian Bednarek to urodzony w 1984 r., absolwent Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Autor od wielu lat fascynuje się tematyką kryminalną, w tym postaciami seryjnych morderców i II wojną światową. Jest także fanem żużlu. Zadebiutował w 2014 r. książką pt. "Pamiętnik diabła". Obecnie mieszka w Częstochowie wraz z żoną i synem. "W matni strachu" to kontynuacja książki "Zapomniany", która zdobyła tytuł Thrillera roku 2021 oraz Złoty Kościej 2021.
Wioleta Sadowska: Historia Patryka i Jędrka zafascynowała czytelników, o czym świadczy fakt, że książka została nagrodzona statuetką „Thriller roku 2021”, a także wyróżniona pod postacią „Złotego Kościeja 2021. Co takiego ma w sobie „Zapomniany”?

Adrian Bednarek: Najlepiej zalety powieści zostawić do oceny czytelnikom. Ja na swoje książki na pewno patrzę inaczej, mniej obiektywnie, zazwyczaj przez pryzmat okoliczności ich powstawania, punktu, w jakim się znajdowałem pisząc je i wielu innych zmiennych. Dla mnie każda książka staje się sentymentalnym wspomnieniem. Myślę, że „Zapomniany” ma w sobie wiele nietypowych rzeczy, jak choćby narrację, bohaterów, główny motyw. Jest mocno nieszablonowy.  

Wioleta Sadowska: Skoro mowa o okolicznościach powstania. Dlaczego Historia Patryka, Diany, Hani i Jędrka dała ci popalić?

Adrian Bednarek: Ponieważ to ciężcy, bardzo intensywni bohaterowie. Mocno skręcają w mrok, choć poza Jędrkiem nie mają w sobie klasycznych cech psychopatów. Trudno jest ich okiełznać, zazwyczaj nie wiedziałem czego się po nich spodziewać. Było w nich coś, co takiego… szorstkiego jakbyśmy ciągle ze sobą rywalizowali. Naprawdę zrozumienie i poskromienie ich było trudne. 

Wioleta Sadowska: Jakie emocje zapewnia lektura kontynuacji losów Patryka Kamińskiego?

Adrian Bednarek: Chciałbym, żeby zapewniła przeróżne emocje. Najlepiej cały wachlarz :) Od strachu przez wstręt, współczucie po wściekłość, namiętność i zaskoczenie. Życie to zweryfikuje. 

Wioleta Sadowska: Na swoim koncie ma już serię, trylogie i pojedyncze powieści. Teraz także dylogię. Czy ta dwutomowa historia okazała się dla ciebie literackim wyzwaniem?

Adrian Bednarek: Tak naprawdę każda powieść jest w pewnym sensie wyzwaniem. Do każdej podchodzę inaczej, zaczynając, nie wiem czego się spodziewać. Dwutomówka była o tyle specyficzna, że drugi tom zacząłem pisać trzy lata po napisaniu pierwszego, świeżo po poprawkach i przesłaniu „Zapomnianego” do redakcji. Czułem presję, ale wychodzę z założenia, że bez presji ciężko zrobić coś wartościowego. 

Wioleta Sadowska: Czy zatem przy pisaniu „W matni strachu” nie obawiałeś się trochę klątwy drugiego tomu?

Adrian Bednarek: Na pewno z tyłu głowy tliły się takie myśli. Nie jestem robotem, więc odczuwam stres i zdaję sobie sprawę, że czytelnicy od każdej książki oczekują dobrej rozrywki. Natomiast kiedy siadam do pisania całkowicie się wyłączam. Nie istnieje cała otoczka towarzysząca książkom, jedynie bohaterowie i opowiadana historia. Później wracam na ziemię i zostawiam powieść pod ocenę czytelnikom. 

Wioleta Sadowska: Intryguje mnie to, w jaki sposób, podczas ostatnich poprawek, wkręcasz sobie, że nie znasz fabuły? 

Adrian Bednarek: Ciężko to opisać. Jest to stan wewnętrzny, w głowie. Wyobrażam sobie, że jestem czytelnikiem, który dostał nową książkę i chce się przy niej dobrze bawić. Litery na papierze wyglądają inaczej niż w Wordzie, co pomaga. Pomaga też doświadczenie we wkręcaniu sobie bohaterów pisanych powieści do głowy. 

Wioleta Sadowska: Cała dylogia czytelnikom będzie kojarzyć się z głodem i strachem. Które z tych uczuć wzbudza Twoją większą obawę?

Adrian Bednarek: Strach to uczucie, z którym można walczyć za pomocą siły umysłu, motywacji i determinacji, natomiast odcięci od jedzenia jesteśmy skazani na powolną śmierć. Zdecydowanie bardziej boję się głodu. 

Wioleta Sadowska: Nie mogę nie zapytać o to, czy nowi popaprani bohaterowie rozgościli się już w Twojej głowie?

Adrian Bednarek: W mojej głowie ciągle goszczą jacyś wariaci, czasami zastanawiam się, na którego z nich postawić. Ostatnie miesiące są dość specyficzne jeśli chodzi o pracę. Dużo jest poprawek dawnych tekstów, mniej twórczej wolności, ale mam już w głowie wizję nowej historii, którą zacznę, jak tylko uporam się z dopieszczaniem tych wcześniej napisanych. 

Wioleta Sadowska: Co na koniec naszej rozmowy chciałbyś przekazać czytelnikom Subiektywnie o książkach?

Adrian Bednarek: Zachęcam do obdarzenia mnie zaufaniem i sięgnięcia po moje książki. Obiecuję, że przeżyjecie niejedną mroczną przygodę, która na długo zapadnie Wam w pamięci. Gwarantuję wam, że po lekturze "Zapomnianego", długo nie zapomnicie o tej dylogii. Przeczytajcie koniecznie!


Wywiad został opublikowany w ramach współpracy z Wydawnictwem Zaczytani

12 komentarzy:

 1. klimat książek autora mnie zaciekawił:D

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetny wywiad, gratuluję Wiolu. Nic jeszcze Autora nie czytałem :-) . Pozdrawiam :-) .

  OdpowiedzUsuń
 3. Muszę w końcu sięgnąć po książki tego autora.

  OdpowiedzUsuń
 4. Widzę że.sporo nagród zgarnęła ta publikacja.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ciekawa rozmowa, zachęcająca do lektury książki.

  OdpowiedzUsuń
 6. Lektura tej książki jeszcze przede mną, ale już się boję :)

  OdpowiedzUsuń
 7. niezwykle ciekawy wywiad :) Czuję się mocno zaintrygowana :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Autor thrillerów, których się nie zapomina :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo fajna rozmowa :) Chętnie sięgnę po książki autora.

  OdpowiedzUsuń
 10. Coś mrocznego? Może w końcu czas się skusić.

  OdpowiedzUsuń
 11. Już nie mogę doczekać się tej lektury.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger