Zemsta. Agencja rozbitych serc – Natasza Socha

 


"Mów mi Agata. A to jest Christie".


Pytanie "czy on mnie zdradza?" pojawia się w wynikach wyszukiwarek w wielomilionowych liczbach, stąd wiadomo, że zagadnienie to wpisuje się w trendy często wyszukiwanych treści. A skoro tak jest, to oznacza, że zdrada to niemal choroba cywilizacyjna naszych czasów. I chociaż z wiernością u mężczyzn nie jest za dobrze, to jak pokazuje najnowsza powieść Nataszy Sochy, istnieją wyjątki od tej reguły. 

Natasza Socha to dziennikarka, felietonistka i popularna powieściopisarka. Od urodzenia związana z Poznaniem, dzieli swój czas pomiędzy stolicą Wielkopolski a małą miejscowością w Niemczech. Zajmuje się ilustrowaniem książek dla dzieci oraz malarstwem. Posiada dwa psy, dwójkę dzieci i jednego męża. Lubi czarny humor i ironię.

Agata jednego dnia traci świetną pracę w kancelarii prawnej i złudzenia dotyczące swojego żonatego szefa, z którym wdała się w romans. Bezskuteczne poszukiwanie pracy motywuje ją do wdrożenia w życie pomysłu na własny biznes. Kierowana zemstą, zakłada agencję detektywistyczną, której specjalizacją jest wykrywanie zdrad niewiernych mężczyzn. W swoim mobilnym biurze, w towarzystwie kotki Christie, przyjmuje zlecenia od zdesperowanych kobiet pragnących poznać prawdę.

Czy na zdrady nie ma rady? Jest — to Agencja rozbitych serc, będąca jedynym ratunkiem dla kobiet niepewnych wierności swoich partnerów. Zdrada to bowiem wątek przewodni najnowszej książki Nataszy Sochy i wypadkowa wielu wydarzeń, jakie dzieją się w życiu głównej bohaterki. Autorka dotyka tematu poważnego, ale okrasza go czarnym humorem i widocznym przerysowaniem, fundując czytelnikowi powieść lekką, ale nie pozbawioną głębszego przesłania.

Natasza Socha, ukazując losy Agaty, przemyca w fabule ważne refleksje dotyczące przemijalności szczęścia, charakteru życiowych zmian, czy też wszechobecnych rozczarowań. Jest więc poważnie, ale jest też wesoło poprzez takie elementy fabularne, jak stworzona przez bohaterkę, mocno obrazowa mapka zdrajcy, czy też znajdujący się w samochodzie zestaw ratunkowy dla klientek. Jest jeszcze coś, bez czego Agata nie mogłaby się obejść, czyli jej nieodłączna towarzyszka w pracy, kotka Christie.

"Zemsta. Agencja rozbitych serc" to powieść o kłamstwie, które przybiera różnoraką formę. Przypadki, z jakimi styka się protagonistka w swojej raczkującej karierze detektywa, wywołują pełne spektrum emocji – od niedowierzania i zdziwienia po oburzenie oraz złość. Natasza Socha rzuciła bowiem swoją bohaterkę na głęboką wodę i zapewniła jej sporo wyzwań, co z kolei, czytelnikowi zapewnia mnóstwo frajdy ze śledzenia jej poczynań. Warstwa detektywistyczna tej książki to pomysłowe przypadki  wiernych i niewiernych mężczyzn, które śledzi się z niekłamanym zaintrygowaniem. 

Podczas lektury najnowszej powieści Nataszy Sochy wielokrotnie na waszej twarzy zagości uśmiech, ale nie unikniecie także poważniejszych refleksji o zdradzie i o tym, jak często kłamstwo towarzyszy nam w życiu. Finał poczynań nietuzinkowej trzydziestolatki nie pozostawia także żadnych złudzeń – w przyszłości z pewnością możemy spodziewać się kontynuacji losów tej przesympatycznej bohaterki, bo Agata, różowy seat i jej kotka Christie to połączenie idealne.


Recenzja została opublikowana w ramach współpracy z Wydawnictwem Lekkie

9 komentarzy:

 1. Mi jakoś nie po drodze z książkami Nataszy Sochy :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Na uwadze będę mieć :-) . Dość głośno o tej książce. Spokojnej soboty, zmiany czasu ( ;- ) ) i zaczytanej niedzieli Wiolu :-) .

  OdpowiedzUsuń
 3. A bardzo chętnie zajrzę do książki:)Sam tytuł już zachęca.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak pisałam pod poprzednim postem dotyczącym tej książki, mam ją w planach przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 5. Serce.... cóż za przedziwny twór

  OdpowiedzUsuń
 6. Koniecznie muszę zapoznać się z piórem autorki.

  OdpowiedzUsuń
 7. Brzmi jak lektura, z którą mi będzie po drodze.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger