Jakie książki dla dzieci wybrać?


Zastanawiasz się, jakie książki wybrać dla najmłodszych czytelników i na co zwrócić uwagę przy wyborze? W tym artykule znajdziesz odpowiedź na to pytanie.

Źródło: pixabay.com


Na co zwrócić uwagę przy wyborze książki dla najmłodszych czytelników?

Z pewnością wybór książki dla dzieci nie jest tak prostym zadaniem jak mogłoby się wydawać. Czytanie jest najlepszą rozrywką dla dziecka, jaką można mu zapewnić. Dzięki regularnemu czytaniu zapewnia się prawidłowy rozwój intelektualny od najmłodszych lat czytelnika (czy też słuchacza). Książki dają możliwość dzieciom, aby doskonalić swoje umiejętności m.in. dotyczącą kreatywnego myślenia, poszerza się słownictwo i poznaje nowe rzeczy. Wspólne czytanie całą rodziną powoduje zaciśnięcie więzi. Dodatkowo zwiększa się szanse, że dzieci będą chciały sięgać po książeczki w późniejszym wieku. Książka powinna być dostosowana do wieku dziecka.

W kategoriach książek dla dzieci można znaleźć tysiące bestsellerów na rynku literatury dziecięcej. W ofercie wielu księgarni dostępne są tytuły wydawnicze dla najmłodszych dzieci, które jeszcze nie potrafią samodzielnie czytać. Można również zapewnić dziecku książki dydaktyczne.


Literatura dla dzieci - książki obowiązkowe

Każde dziecko w szkole powinno znaleźć lektury szkolne, które wzbudzą w nich ciekawość świata oraz będą miały uniwersalny przekaz, praktycznie dla osób w każdym wieku. Zarówno dzieciom, jak i młodzieży opracowano pewien kanon, który ma wnosić wartości, w tym również przedstawiać historię Polski. W kategoriach książek dla dzieci można znaleźć także lektury szkolne na poziomie szkoły podstawowej. Część z nich jest tytułami, których treść trzeba znać doskonale. Są to m.in. „Chłopcy z Placu Broni”, „Mały Książę”, „Ania z Zielonego Wzgórza”, „W Pustyni i w Puszczy”. 

 

Jakie podkategorie książki wybrać dla dzieci?

Najlepsze książki dla dzieci mogą mieć wiele kategorii. Wśród nich można wyróżnić: bajki, wierszyki, baśnie, czy też tytuły do nauki liczenia, pisania i czytania. Wszystkie te książeczki z pewnością sprawią, że dzieci będą chętnie korzystać z książek i stworzą sobie przez to zabawę. To edukująca forma zabawek dla naszych pociech.


Rada dla dzieci i ich rodziców - jakie książki dla 4-latka?

Wiek 4 lat jest bardzo ważny dla rozwoju dziecka, dlatego wybierając książki warto zwrócić uwagę jaką tematykę one zawierają tak, aby były one dostosowane do młodego wieku czytelnika. Książki dla 4-latka to nie tylko bajeczki, książki edukacyjne, komiksy, ale i mnóstwo propozycji do kolorowania. Dzięki temu dzieci rozpoczną przygodę z książkami i będą wiedzieć, że książka do dobra zabawa. Niezwykle ważne jest, aby rozwijać pasje artystyczne już u najmłodszych dzieci. Pomogą w tym piosenki oraz śpiewniki, które są do znalezienia w księgarniach. To świetny początek edukacji muzyczno-wokalnej. Takie publikacje sprawdzą się zarówno dla przedszkolaków, jak i dzieci nieco starszych, czyli uczniów szkół podstawowych. Te tytuły są dostępne zarówno w języku polskim jak i angielskim.

Jakie książki najczęściej wybieracie dla swoich pociech?

 

Materiał zewnętrzny

12 komentarzy:

 1. Ważny temat i świetnie przedstawiony :)

  OdpowiedzUsuń
 2. ja będę czytać dzidzi dopiero za jakiś czas:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Taki jest świat - wspomniała - bardzo ważny temat i przedstawiony bardzo dobrze. Czytać trzeba w każdym wieku, pozdrawiam serdecznie Wiolu :-) .

  OdpowiedzUsuń
 4. Książek dla dzieci jest naprawdę bardzo dużo, sztuką jest wybrać te najodpowiedniejsze :)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 5. Obecnie powstaje bardzo dużo wartościowych i mądrych książek dla dzieci z których nie tylko one mogą się duzo nauczyć, ale także dorośli przypominają sobie, jakie wartości są najważniejsze w życiu.

  OdpowiedzUsuń
 6. Moje pociechy robią tzw. rozeznanie w sieci i same wybierają książki, które chcą przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo dobry i rzetelnie napisany artykuł. Umieszczę go w poście w ramach cyklu Inspiracje z zakamarków Internetu.

  OdpowiedzUsuń
 8. Teraz jest tyle propozycji dla dzieci, że jest w czym wybierać, a Twoje porady na pewno przydadzą się młodym mamom.

  OdpowiedzUsuń
 9. Super, że postawiłaś na tak konkretny tekst. Na pewno wielu osobom się przyda :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Interesante post. La lectura infantil es importantísima.

  Un beso,

  OdpowiedzUsuń
 11. Czytanie od małego jest najważniejsze.

  OdpowiedzUsuń
 12. Ważne jest dostosowanie książek do wieku dziecka.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger