Jak opanować czytelniczą niemoc?

 

Czytanie książek rozwija wyobraźnię, odstresowuje, wzbogaca słownictwo i zwiększa wrażliwość. Jednak nikt z nas nie jest idealny i to naturalne, że czasami ogarnie nas czytelnicza niemoc. Co wtedy zrobić? Sięganie po książkę na siłę, aby przynajmniej dokończyć rozdział, nie ma sensu. Lepszym rozwiązaniem jest mini detoks i zwrócenie uwagi na inne sposoby spędzania wolnego czasu. Oto kilka sprawdzonych propozycji.

Źródło: Unsplash

Dobry film

Podobnie jak czytanie książek, oglądanie filmów pozwala na poszerzenie horyzontów. Ich znalezienie nie stanowi żadnego kłopotu, zwłaszcza w dobie dostępnego niemal wszędzie Internetu. Co wybrać: komedię, horror, thriller, a może dramat? W tej kwestii sporo zależy od indywidualnych preferencji. Dobrym pomysłem jest też zobaczenie ekranizacji książki. Może w ten sposób znowu poczujesz chęć do czytania? Wyszukiwanie różnic między filmem a książką to relaksująca zabawa, ale też dobre ćwiczenie na pamięć. Masz swoje ulubione tytuły i chcesz obejrzeć coś utrzymanego w podobnym klimacie? To nie problem, zajrzyj na stronę Podobne filmy, wpisz odpowiednią nazwę i sprawdź, co podpowie Ci algorytm. Bardzo prawdopodobne, że odkryjesz coś ciekawego i bardzo przyjemnie spędzisz wolne popołudnie czy też wieczór.

Porządki w domu

To brzmi trochę jak szalony pomysł, ale czytelniczą niemoc możesz wykorzystać do zrobienia czegoś produktywnego. Zastanów się, co odkładasz na później już od dłuższego czasu? Może od dawna planujesz generalne porządki w garderobie albo zmianę organizacji kuchennych szafek? Jeśli nie masz całkowitej ochoty na czytanie, wykorzystaj ten moment właśnie na to. Początkowo zapewne trudno będzie Ci się zmotywować, ale czy warto tracić cenny czas na leżenie na kanapie? Po wykonaniu działania będziesz sobie dziękować za chęci i wprowadzenie nowego porządku. To z pewnością poprawi Ci humor na długo!

Granie w gry

To, jaki sprzęt wykorzystasz do gier, zależy od Ciebie. Możesz sięgnąć po konsolę, ale też laptop lub smartfon. Pozostaje jeszcze pytanie: w co zagrać? To także indywidualna decyzja, każdy ma własne preferencje. Jedni uwielbiają wyścigi samochodowe, inni gry zręcznościowe, fabularne, przygodowe lub nawet kasynowe. Zwłaszcza te ostatnie potrafią być emocjonujące i warto podkreślić, że jest ich naprawdę bardzo wiele do wyboru. Żeby je znaleźć, wystarczy wejść na Vegas Slots Online. Tam przekonasz się, jakie automaty cieszą się największą popularnością. Być może masz wątpliwości, czy granie w gry to właściwa rozrywka. Każdy z nas potrzebuje czasem takiego chwilowego oderwania się od rzeczywistości i obowiązków. Poza tym gry rozwijają spostrzegawczość i logiczne myślenie, poprawiają refleks, a dodatkowo nakłaniają do samodzielnego podejmowania decyzji i przewidywania ich konsekwencji.

Sięgnięcie po niezobowiązującą książkę

Tak, czytelniczą niemoc może przełamać książka. Jednak nie chodzi tu o to, aby uparcie trzymać się swojego ulubionego gatunku czy autora. Wielu miłośników czytania twierdzi, że niechęć pozwala im przezwyciężyć nowy, nieznany do tej pory tytuł, często niezobowiązujący. Może to być np. wydana niedawno bajka dla dzieci (dzięki temu przekonasz się, czy warto dać ją pociechom), romans, powieść dla młodzieży bądź poezja. Wierszy zwykle nie czyta się jeden po drugim. Większość osób zapoznaje się z jednym, po czym przechodzi do jego interpretacji, rozkładania na czynniki pierwsze i poznawania myśli autora. Być może to jest sposób, aby znów poczuć chęć do wielogodzinnego czytania?

Co zrobić, gdy czytelnicza niechęć dotknie dzieci?

To naturalne, że rodzice chcą, aby ich pociechy czytały jak najwięcej. Jednak dzieci też mają chwile słabości, zwłaszcza gdy zmusza się je do przeczytania kolejnej szkolnej lektury. Co wtedy? Przede wszystkim nie naciskaj. Warto porozmawiać z dzieckiem i zapytać, dlaczego nie chce sięgać po książkę. Nie zawsze powodem jest mało ciekawa treść, problem może tkwić zupełnie gdzieś indziej – przykładowo w braku koncentracji czy też kłopotach ze zrozumieniem przeczytanego tekstu. Wskazane jest też pokazywanie maluchom, że czytanie to niesamowita przygoda i może być prawdziwą przyjemnością. Znacząco ułatwi to przygotowanie ładnego, wygodnego kącika czytelniczego w dziecięcym pokoju. Pomysłów na aranżację jest mnóstwo, a jedynym ograniczeniem zwykle okazuje się wyobraźnia, co pokazuje Homebook. Taki kącik uświadomi dziecku, że czytanie może być naprawdę przyjemne i relaksujące. Pamiętaj też, że każdy powinien samodzielnie wybierać dla siebie książki. Nikt nie zmusza Cię do sięgnięcia po konkretny tytuł, dlatego staraj się tego unikać w stosunku do swoich pociech. Pozwól im decydować, co będą czytać, a w razie konieczności podpowiedz, czego dotyczy dana lektura. Dzieci nie należy również zmuszać do samodzielnego czytania, gdy wyraźnie widać, że nie są na to gotowe. Wspólne poznawanie książek to wyjątkowy czas, nie rezygnuj z tego zbyt szybko.


18 komentarzy:

  1. Niezobowiązujące książki rzeczywiście wtedy pomagają ❤

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja ostatnio kompletnie nie mogę przemóc się do czytania, a w biblioteczce czeka kilka tytułów. Zawsze jest coś "ważniejszego" :D

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja czytam ostatnio Wiolu wszystko - jeśli nie znajdę czegoś ciekawego na czytnikach, to w ruch idą podręczniki do LO, podręczniki i książki przyrodnicze. Filmów i telewizji przeważnie nie oglądam, zaś sprzątać, biegać, spacerować - uwielbiam. Pozdrawiam serdecznie :-) .

    OdpowiedzUsuń
  4. Gdy zaczynam czytać to książka mnie dosłownie pochłania. Jeszcze się nie zdarzyło, aby niemoc czytelnicza mnie dopadła :D Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  5. Ostatnio pochłaniam sporo książek, a gdy mam gorszy dzień to robię sobie wolne od czytania.

    OdpowiedzUsuń
  6. Filmy bardzo lubię oglądać, dzięki za polecenie tej stronki:)

    OdpowiedzUsuń
  7. Ja zazwyczaj w takich momentach po prostu przez kilka i nie czytam, a potem bardzo szybko tęsknię za książkami.

    OdpowiedzUsuń
  8. U mnie taka niemoc czytelnicza trwa już od kilku miesięcy i jak na razie nie zanosi się na poprawę. Chyba po prostu minęło już moje tzw. 5 minut i teraz trzeba odpocząć :)

    OdpowiedzUsuń
  9. Dokładnie, lepiej jest zrobić sobie przerwę niż się do czegoś zmuszać ;) Ja też czytam tylko jak mam czas i chęci.

    Zapraszam również do mnie.
    Blog
    Instagram

    OdpowiedzUsuń
  10. U mnie niemoc czytelniczą powodują zazwyczaj książki, które czytam zbyt długo, czyli np. nie wciągają mnie tak jak powinny albo nie mam czasu i jedną książkę mam rozgrzebaną przez miesiąc. Nie znoszę takich sytuacji. Z twojej listy nie próbowałam jeszcze sprzątania na przełamanie, ale kto wie... może kiedyś i po ten sposób sięgnę :)

    OdpowiedzUsuń
  11. Jak mnie dopada czytelnicza niemoc to analogicznie dopada to też filmowej niemocy, więc film odpada. Ale gry komputerowe, muzyka (najlepiej nie jakaś bardzo disco bardziej jazz) albo porządki są jak najbardziej korzystne.

    OdpowiedzUsuń
  12. Ja często sięgam po szydełko i szydełkując nadrabiam seriale, które oglądam w tle.
    Ale niezobowiązujące książki też działają

    OdpowiedzUsuń
  13. Czytelniczą niemoc przełamuję układaniem puzzli lub książką, po którą normalnie bym nie sięgnęła zbyt szybko.

    OdpowiedzUsuń
  14. Nie przechodziłam jeszcze niemocy czytelniczej, ale wezmę Twoje sugestie pod uwagę, jeżeli taka niemoc mi się przydarzy.

    OdpowiedzUsuń
  15. Ja jakoś nie mogę się na niczym skupić, zwłaszcza na czytaniu książęk, wiedząc, że kilkadziesiąt kilometrów ode mnie umierają niewinni ludzie. Putin to popierdoleniec!

    OdpowiedzUsuń
  16. Ja przeczekuję, aż niechęć minie..., a potem czytam jak szalona! :)

    OdpowiedzUsuń
  17. Bardzo ważny post i popieram szczególnie tę część o dzieciach. Dorosły wie, ze nie ma sensu się do niczego zmuszać i jak nie chce czytać w tej chwili to nie czyta ale za to często co robi... "Przeczytaj rozdział to będziesz mógł się pobawić", "A lekturę przeczytałeś?". Nie raz byłam świadkiem jak czytanie było dla dziecka karą zadaną przez rodziców. Aż mnie serce bolało. Takie dziecko nigdy nie pokocha czytania...

    OdpowiedzUsuń
  18. Mi pomaga właśnie sięgnięcie po jakieś lekkie czytadło, spacer, dobry film :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger