palkiewicz.com – Jacek Pałkiewicz"Nie raz oszukałem przeznaczenie i cało wyszedłem z wielkich opresji! Kilka razy w życiu pokazałem śmierci środkowy Palec".


Żyć tak, aby nie zmarnować żadnego dnia. Żyć tak, aby pełnymi garściami czerpać z tego, co oferuje nam świat, a potem zrobić taki rachunek zysków i strat, jaki przedstawił Jacek Pałkiewicz. Postać niezwykle wyrazista, która od lat wzbudza pełną paletę emocji – od podziwu po oskarżenia o pyszałkowatość. Jedno jest pewne, im bardziej ambiwalentne uczucia wywołuje, tym ciekawiej czyta się jego najnowszą książkę.


Jacek Pałkiewicz to znany reporter i podróżnik, który od ponad czterdziestu lat przemierza świat. Jest odkrywcą źródła Amazonki, trenerem i twórcą survivalu w Europie, a także uznanym autorytetem w dziedzinie przetrwania. Mieszka zarówno we Włoszech, jak i w Polsce. Autor ponad czterdziestu książek cieszących się niesłabnącym zainteresowaniem.


"palkiewicz.com" to publikacja składająca się z kilkudziesięciu rozdziałów ukazujących życie i przemyślenia Jacka Pałkiewicza. Ta książka to swoiste podsumowanie jego osiągnięć i porażek, zarówno na polu podróżniczym, jak i prywatnym, oraz trafne dygresje dotyczące naszej aktualnej rzeczywistości. Wszystko to uzupełniają liczne, kolorowe zdjęcia, dokumentujące życie autora.


Książka Jacka Pałkiewicza to publikacja składająca się z dwóch płaszczyzn, jakie czytelnik zgłębia równocześnie podczas jej lektury. Pierwsza to ta dotykająca sfery podróżniczej życia autora, w której wraz z nim przemierzamy różnorakie krainy naszego globu, poznając przy tym wielu nietuzinkowych ludzi i ich kulturę. Druga ukazuje mnóstwo przemyśleń własnych Jacka Pałkiewicza dotyczących wielu aspektów naszego życia, nawet tych, które obecnie budzą szeroko zakrojone dyskusje przewijające się w różnych grupach społecznych. Obydwie wskazane płaszczyzny przenikają się wzajemnie, tworząc tym samym dynamiczny i pełen polemiki dyskurs, nad którym nie sposób przejść obojętnie.


Wspomnienia barwnych wypraw uznanego ambasadora Polski na świecie przeplatają się z jego przemyśleniami na tematy globalne i lokalne. Jacek Pałkiewicz podkreśla bowiem dobitnie, jak katastrofalny jest stan ekologiczny naszej planety, jak rozpanoszyła się wszechobecna turystyka, czyniąc z Ziemi globalną wioskę, wspominając również o tym, jak postęp technologiczny zmienił naszą mentalność, dokonując dziejowej rewolucji. Autor nie ucieka również od problemów społecznych, wyrażając jasno swoje stanowisko wobec zatracania kobiecości i oszpecania własnego ciała w imię dążenia do ideału.


Bardzo istotną z punktu widzenia polskiego czytelnika jest warstwa ukazująca wyraziste poglądy Jacka Pałkiewicza na temat naszej wewnętrznej polityki, przyszłości Unii Europejskiej, martyrologii przybierającej czasami szkodliwe rozmiary, czy też niezbyt przychylnego obrazu Polaków za granicą. To oczywiście mocno dyskusyjne kwestie, wywołujące sporo emocji, dlatego też przemyślenia autora tak mocno pozostają w głowie, zmuszając tym samym do skonfrontowania z nimi własnych poglądów. Można się z niektórymi nie zgodzić, ale z pewnością nie można zarzucić podróżnikowi trafności pewnych osądów i rozsądku, który dzisiaj staje się towarem iście deficytowym.


Nie jest tajemnicą, że Jacek Pałkiewicz skromnością nie grzeszy. Być może cecha ta będzie wielu czytelników razić, ale zgadzam się z autorem, że to właśnie sukces i nasze osiągnięcia winny być przez nas promowane. Z wielkim zaintrygowaniem i z ciekawością zgłębiałam rozliczne wędrówki tego uznanego podróżnika po świecie i po ludzkiej naturze. Z niektórymi jego spostrzeżeniami nie sposób mi się zgodzić, ale chyba to jest właśnie piękne, że możemy się tak elegancko różnić. Czy ta książka to życiowy bilans Jacka Pałkiewicza? Mam nadzieję, że nie, pomimo ograniczeń, o jakich sam wspomina. W dobie XXI wieku potrzebujemy bowiem tak wyrazistych i autentycznych postaci.

"Kończy się epoka, w której uważaliśmy, że jesteśmy panami świata, nadchodzi era nowej rzeczywistości, której nie potrafimy sobie jeszcze wyobrazić".Wpis powstał w ramach współpracy z Wydawnictwem Świat Książki

15 komentarzy:

 1. Jeszcze się zastanowię nad lekturą, ale recenzja zachęcająca. Pozdrawiam Wiolu :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zachęcasz, lecz nie do końca jestem przekonana co do tej lektury. Może nie ten czas...

  OdpowiedzUsuń
 3. TO musi być fascynująca lektura! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. To może być interesująca publikacja.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo pozytywna osoba musi być z tego autora.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ta książka może naprawdę zaciekawić. Będę o niej pamiętać.

  OdpowiedzUsuń
 7. Mój mąż bardzo lubi takie książki, polecę mu ją :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Obawiam się, że mnie by jednak raził ten brak skromności.

  OdpowiedzUsuń
 9. Na razie raczej się nie skuszę, ale nie mówię nie.

  OdpowiedzUsuń
 10. Przemyślę, czy interesuje mnie ta książka

  OdpowiedzUsuń
 11. Muszę przyznać, że mam mieszane uczucia co do tej pozycji.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger