Podróż w głąb siebie. "Wracając do siebie" Dominiki Dworak„Wracając do siebie” Dominiki Dworak to debiut autorki, która w swojej książce przekonuje, że podróż do samego siebie nie jest wcale taka trudna. Zamknięci w hermetycznym świecie często nie dajemy sobie nawet szansy na to, by rozpocząć coś od nowa; by rozwinąć skrzydła i odciąć się od zdarzeń wywierających na nas zły wpływ. Dominika Dworak w swojej krótkiej rozprawie porządkuje ludzkie emocje, tłumacząc, że są one częścią nas i tylko od nas zależy, jakie tony im nadamy. 

Odnajdź w sobie moc

Siła książki znajduje się w jej prostocie i szczerości. Uświadamiając sobie kim jesteśmy i dlaczego podejmujemy takie, a nie inne decyzje sprawiamy, że bardziej poznajemy siebie. Zaczynamy zdawać sobie sprawę, że nieraz sami skazujemy się na niepowodzenie. Dzięki tej książce to, co wydawało się trudne do osiągnięcia, znajdzie się w zasięgu ręki. Jest tylko jeden warunek – trzeba tego chcieć. 

Nie da się nie zauważyć, że „Wracając do siebie” motywuje do podjęcia działania i wlewa w nasze serca otuchę, której często brak. Odkrywając siebie na nowo zobaczymy, że możemy odnaleźć wielką wartość w codziennych – pozornie błahych - zdarzeniach. Doceniając je, niemal celebrując, zobaczymy, że świat nie jest jedynie czarno-biały. 

Książa pokazuje, jak nasze myśli kierunkują to, co nasz kształtuje. Jak my formujemy i wyznaczamy sobie cele, robiąc to czasem nieświadomie. Wszystko, co jest w nas i co nas otacza wpływa bezpośrednio na to jacy jesteśmy. Utożsamiamy się z rzeczami, które pozornie nie mają dla nas znaczenia, nie zastanawiając się nad tym. Treść ma w sobie ukryte przesłanie, którego odnalezienie daje okazję poznania i zrozumienia siebie. I choć wydaje się to banalne, tak naprawdę po skończeniu lektury zupełnie inaczej spojrzymy na swoje życie. Wszystkie przeciwności losu staną się motywacją do podjęcia działania. Przeszłe zdarzenia nabiorą innego wydźwięku, a teraźniejszość zostanie bardziej doceniona. 

Zrób pierwszy krok

Na uwagę zasługuje również fakt, że książka podzielona została na 16 krótkich rozdziałów – autorka skupia się w nich na odrębnych zagadnieniach, które przenikając się tworząc spójną całość. Nazywane przez autorkę lekcje dają poczucie stabilności. Dosłowność, z jaką pisze Dominika Dworak, sprawia, że to, czego dotąd nie zauważaliśmy staje się swoistym priorytetem i kierunkowskazem do tego, by sięgnąć po swoje marzenia. 

Nie można pominąć samego stylu autorki: lekkiego, pełnego zrozumienia, z nutą poezji. Czytając „Wracając do siebie” można odnieść wrażenie, że jesteśmy na dobrej kawie z przyjaciółką, która dzieli się z nami swoją praktyką, podsuwając refleksję i pokazując zupełnie nową perspektywę, dzięki której poprawimy jakość swojego życia.

Duża zaletą jest to, iż książka do niczego nas nie zmusza – nie narzuca przewartościowania życia, a zachęca do podjęcia refleksji nad tym, co można zmienić. Na końcu niektórych rozdziałów znajdują się proste ćwiczenia, za sprawą których jeszcze głębiej zajrzymy do własnego wnętrza. 

Lektura może stać się dla nas wsparciem w trudnych chwilach. Kiedy po ciężkim dniu wracamy do domu, z motywacją równą zeru – sięgnijmy po tę książkę. Nie znajdziemy w niej nudnych i szablonowych porad, a narrację zachęcającą do zrozumienia siebie i tego, dlaczego tak trudno oderwać się od negatywnych zdarzeń. Interpretacja zależy tylko i wyłącznie od czytelnika, podobnie jak to, w jaki sposób wykorzystamy treść.  

Więcej informacji o książce "Wracając do siebie" znajdziesz tu: https://wracajacdosiebie.pl/ksiazkawds/Materiał zewnętrzny

18 komentarzy:

 1. Zainteresowała mnie ta książka.

  OdpowiedzUsuń
 2. Głownie chodzi o to, że łatwo się mówi o ucinaniu sytuacji, które nas niszczą psychicznie i fizycznie. Ciężko po prostu zerwać te więzi i iść dalej, zawsze jest ta głupia nadzieja, ze będzie lepiej. Fakt jest taki, że jeśli już naprawdę damy sobie szanse i zmienimy nasze życie to dopiero wtedy dostrzegamy błędy, które popełnialiśmy wcześniej.
  Ksiazka jest na pewno mocna, wiele osób może właśnie takiej potrzebuje. Konkretnych myśli, przykładów z życia, refleksji. Lubie takie książki, po których zatrzymuje się na chwile i wałkuje jakie moje życie jest, jak to jest u mnie, jakie błędy popełniałam, jakie miałam znajomości.. wtedy tak świeżo idę do przodu.
  Chętnie przeczytam, zapisuje ją sobie ☺

  OdpowiedzUsuń
 3. Z chęcią przeczytam Wioletko, zaciekawiła mnie :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja również z chęcią przeczytam. jestem zaintrygowany ! Pozdrawiam znad filiżanki kawy - bezkofeinowej :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Sam nie wiem, mam mieszane odczucia, pomimo pozytywnej recenzji.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 6. Tym razem książka nie zainteresowała mnie swoją tematyką, dlatego odpuszczę ją sobie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Wole książki, które opowiadają jakieś historie. Takie poradniki nie są dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo lubię takie formy - krótki rozdział i każdy poświęcony trochę innemu zagadnieniu. Sam temat książki mnie zainteresował, chociaż jestem też nastawiona dość sceptycznie, bo jednak łatwiej powiedzieć niż zrobić. Dlatego mam trochę mieszane odczucia

  OdpowiedzUsuń
 9. Możliwe, że kiedyś się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 10. o to jest zdecydowanie ksiązka dla mnie, tmy bardziej jeśli dotyczy emocji, które w moim życiu są na maksa wszędzie ;D

  OdpowiedzUsuń
 11. Przy yłam złożyć Ci najserdeczniejsze zucze ja :* uśmiechu zdrowia radości ;) Bardzo Cię polubiłam jesteś wspaniała kobieta ,,:* . . . A taka książka to tak przydałaby mi się bo naprawdę brzmi interesująco i dokładnie to nad czym chce pracować.

  OdpowiedzUsuń
 12. Jestem jej bardzo ciekawa. Zapisuję tytuł.

  OdpowiedzUsuń
 13. Książka zdecydowanie w moich gustach czytelniczych, więc chętnie po nią sięgnę. 😊

  OdpowiedzUsuń
 14. o! To taka psyhologiczna książka... zaciekawiłaś mnie:)

  OdpowiedzUsuń
 15. Niby poradnikow nie czytam, ale ten wydaje sie wartościowy

  OdpowiedzUsuń
 16. Jest szansa, że przeczytam 🤔

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger