"Lustereczko, powiedz przecie" – Alek Rogoziński
"Kryminały o wiele lepiej pisać, niż przeżywać w życiu".

Wydawałoby się, że wszelakie konkursy piękności takie jak Miss Polonia, czy też Mister Polski to imprezy do cna wypełnione wszechobecną próżnością uczestników. Okazuje się jednak, że wybory najpiękniejszych z pięknych to także kocioł pełen zawiści, przeświadczenia o swojej wyjątkowości i… morderczych myśli. Oby nikt nie wziął sobie na poważnie pomysłu eliminacji potencjalnej konkurencji ukazanego w najnowszej książce Księcia Komedii Kryminalnej.

Alek Rogoziński to z wykształcenia filolog, a z zawodu dziennikarz. Swoją karierę rozpoczynał w połowie lat 90. ubiegłego wieku w Rozgłośni Harcerskiej, pracował także m. in. w Radiu Plus i Radiu Kolor. Od 2007 r. natomiast zasila redakcję magazynu Party. Kocha muzykę Madonny, jego pasją są kryminały, marzy o podróży dookoła świata i zamieszkaniu na jednej z wysp Morza Śródziemnego. Zadebiutował książką pt. "Ukochany z piekła rodem".

Róża Krull, znana autorka kryminałów, staje się świadkiem samobójstwa jednego z uczestników konkursu Mister Polonia. Bohaterka dowiadując się, że denat nie miał żadnego powodu, aby odebrać sobie życie, postanawia przeprowadzić własne śledztwo. Pomaga jej w tym dwójka oddanych przyjaciół – menadżerka Betty oraz PR-owiec Pepe, a także najprzystojniejszy mężczyzna w Polsce, czyli Rafał Maślak.

Jak to w książkach Alka Rogozińskiego bywa, jest wesoło co niemiara i trudno zachować powagę śledząc poczynania urokliwej oraz jednocześnie wielce roztrzepanej Róży, której towarzyszą takie indywidualności, jak Betty i Pepe. W drugiej już odsłonie kryminalnych perypetii Róży Krull nie brakuje bowiem humoru z widocznymi elementami komizmu oraz absurdu, które w połączeniu z fabułą ociekającą zbrodnią, wyzwalają wybuchowy efekt, czyli ogromne pokłady śmiechu. Widoczny komizm słowny, w którego kreowaniu Alek jest w mojej ocenie mistrzem, doskonale oddaje kwintesencję gatunku komedii kryminalnej.

Muszę przyznać, że po początkowym przeczytaniu pierwszych stron utworu, byłam mocno zaintrygowana tym, w jaki sposób autor poradzi sobie z przekierowaniem ewidentnego samobójstwa na zabójstwo. Cała uknuta przez Alka Rogozińskiego intryga oraz to, w jaki sposób wymyślił zakończenie to dla mnie istny majstersztyk kryminalny. Po odkryciu wszystkich kart byłam bowiem tak zdziwiona, że musiałam końcowe  strony z wyjaśnieniem, przeczytać jeszcze raz.

Alek Rogoziński stworzył kolejną kultową postać, która jak mniemam, zagości na dłużej w książkach autora. Chodzi mianowicie o bogobojną gosposię Róży, potrafiącą "zło rozpoznać", której kreacja łączy w sobie pomysłowość i gospodarność. Liczę na to, że pisarz w kolejnych częściach tego cyklu nie zapomni o Cecylii, gdyż z pewnością postać ta wpłynęła na mój pozytywny odbiór całej książki. Żałuję jednocześnie, że autor nie wprowadził do fabuły wątku, w którym moja ulubiona literacka pisarka kryminałów w końcu się zakochuje. Róża wprawdzie zauroczyła się obecnym w książce Rafałem Maślakiem, ale która z nas nie byłaby oczarowana. Czekam więc cały czas prawdziwą miłość Róży Krull.

"Lustereczko, powiedz przecie" to kolejna, już piąta komedia kryminalna Alka Rogozińskiego, która dorównuje poziomem poprzednim książkom autora. Znalazłam w niej wszystko, czego oczekiwałam, czyli mnóstwo humoru, dobrą zabawę, łamigłówkę kryminalną i nowe postacie, które dodały całej fabule kolorytu. Lekka i przyjemna książka, idealna na poprawę humoru.

Z Alkiem Rogozińskim

33 komentarze:

 1. Jeszcze nie udało mi się przeczytać nic tego autora :( Muszę w końcu sięgnąć po "Do trzech razy śmierć" :)
  Ps. Śliczne zdjęcie! :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Paulina też zapoznała się z nią kilka dni temu, jest bardzo zadowolona z lektury.

  OdpowiedzUsuń
 3. Muszę się wreszcie ogarnąć i przeczytać chociaż jedną książkę tego autora,bo zewsząd słyszę tylko same pozytywne komentarze :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Tematyka bardzo ciekawa, a o książce jeszcze nie słyszałam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam na nią ochotę. Jestem jej bardzo ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 6. Kryminał to nie moja bajka, ale te część komediowa mnie kusi :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ha! Przeczytam na bank! I bardzo chętnie poznam Cecylie:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Muszę w końcu przeczytać książkę tego autora, bo już tyle razy wypowiadałaś się o nim bardzo pozytywnie, że chętnie poznam jego styl pisania.

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie miałam jeszcze okazji zapoznać się z książkami autora, jednakże coraz częściej o nim słyszę i to w większości same pozytywne opinie. Muszę koniecznie sama sprawdzić, jak mi przypadną do gustu jego dzieła :)

  lustrzana nadzieja

  OdpowiedzUsuń
 10. Very interesting post! ❤️❤️❤️

  OdpowiedzUsuń
 11. Ta książka będzie moją pierwszą przygodą z autorem :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Kurde, a myślałam, że to Maślak jest tym "samobójcą" :)
  Malwina

  OdpowiedzUsuń
 13. oj prawda zdecydowanie kryminał lepszy w książce czy filmie niż w życiu brrrr

  OdpowiedzUsuń
 14. Przede mną ciągle jeszcze wszystkie książki autora, na pewno po nie wreszcie sięgnę, bo lubię zabawne kryminały;)

  OdpowiedzUsuń
 15. lubię takie lekkie kryminały od czasu do czasu :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Ten autor ma bardzo lekkie pióro, książka goni książkę i nawet nie zdawałam sobie sprawy, że to już jego piąta.

  OdpowiedzUsuń
 17. Wstyd się przyznać, ale nie przeczytałam jeszcze żadnej książki tego autora... teraz sama nie wiem, od której lektury rozpocząć poznawanie jego twórczości.

  OdpowiedzUsuń
 18. Nie czytałam jeszcze żadnej książki Alka. :(

  Pozdrawiam serdecznie ♥♥
  Nie oceniam po okładkach

  OdpowiedzUsuń
 19. Kolejna powieść autora do przeczytania:)

  OdpowiedzUsuń
 20. Jeszcze nic jego autorstwa nie czytałam, ale już niedługo się to zmieni :P

  OdpowiedzUsuń
 21. Kochana jak ja Ci zazdroszczę, tego czasu na czytanko, no ja nie mam kiedy, chyba że strona dziennie 😣

  OdpowiedzUsuń
 22. Muszę w końcu zabrać się za twórczość tego autora, bo kusi mnie od dawna.

  OdpowiedzUsuń
 23. Kryminały lubię więc książka mogłaby mi się spodobać ;)

  OdpowiedzUsuń
 24. Cytat otwierający recenzję zdecydowanie trafny. :)

  OdpowiedzUsuń
 25. Na pewno będę jej wyszukiwać, pierwszy kryminał z Różą Krull przypadł mi do gustu.

  OdpowiedzUsuń
 26. Tego pana jeszcze nie "czytałam" :)

  OdpowiedzUsuń
 27. Słyszałam dużo o tym autorze, nawet kiedyś chciałam coś jego zakupić ale ostatecznie zrezygnowałam. Chyba muszę jednak wrócić do moich planów ;)

  OdpowiedzUsuń
 28. A nawet nie wiem, czy biblioteka kupiła tę książkę...

  OdpowiedzUsuń
 29. Uwielbiam kryminały z humorem. To najlepszy gatunek książek ;)

  Pozdrawiam.
  Kasia
  http://misskatherinesblog.blogspot.com
  @misskatherinesblog

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger