"Niania w Londynie" - Melissa Nathan


"Małżeństwo oznaczało dzieci, które się uwielbia, i dobieranie pary skarpetek męża w zamian za wspomnienie słodkich bzdur, które kiedyś wygadywał i które, tak się wydaje, usłyszysz jeszcze pewnego dnia przed śmiercią".
Obiecałam sobie ostatnio, że zacznę czytać książki ze swojej listy planowanych lektur, która każdego dnia wydłuża się coraz bardziej. Miałam ochotę na ciekawą powieść, nie wymagającą zbytniego wysiłku intelektualnego, a taką właśnie wydawała mi się historia o tytułowej niani. Poza tym, nie będę ukrywać, że zachęciło mnie porównanie tej książki do znanego  bestsellera pt. "Diabeł ubiera się u Prady".

Melissa Nathan przez dwanaście lat pracowała jako dziennikarka. Sukcesy kolejnych książek pozwoliły jej poświęcić się pisarstwu na stałe. Jej proza inspirowana była twórczością wielkiej Jane Austen. Niestety, w 2006 r. świat obiegła wiadomość o śmierci pisarki. Melissa zmarła bowiem na raka piersi.

Tytułowa niania to dwudziestotrzyletnia Jo, która mieszka w małym miasteczku ze swoimi rodzicami. Bohaterka wiedzie bardzo ustabilizowane życie - ten sam chłopak od siedmiu lat, ci sami przyjaciele, ta sama praca. Pewnego dnia zdaje sobie sprawę, że przewidywalność i stagnacja na prowincji zaczynają ją męczyć. W konsekwencji, Jo postanawia zatrudnić się w Londynie jako niania. Zamieszkanie w domu Fitzgeraldów zmieni wiele w jej przewidywalnym dotychczas życiu.

Po tej lekturze spodziewałam się dobrego, lekkiego czytadła i w zasadzie to właśnie otrzymałam. Autorka zaserwowała mi sporą dawkę humoru, w niektórych momentach trochę przejaskrawionego, ale jednak wzbudzającego wielokrotnie uśmiech na mojej twarzy. Niewątpliwą zaletą historii stworzonej piórem Melissy Nathan jest jej wielowątkowość, gdyż autorka porusza w fabule swojej powieści takie obszary jak zdrada, istota małżeństwa czy też wartość przyjaźni. Interesującym jest także możliwość zaobserwowania przez czytelnika życia niani w Wielkiej Brytanii, który to obraz pokazuje zupełnie inny styl życia niż w naszym kraju.

Muszę przyznać, że wydawnictwo zręcznie zwiodło mnie reklamą na okładce, porównując "Nianię w Londynie" do bestsellera, jakim niewątpliwie jest "Diabeł ubiera się u Prady". Każda z tych książek posiada bowiem całkowicie inny klimat. Styl pisania autorki to podobnie jak w innych powieściach tego typu - proste słownictwo, dostosowane do przeciętnego czytelnika. Na pewno książka ta kierowana jest głównie do kobiet, pokusiłabym się nawet o zaliczenie jej do gatunku tzw. literatury na obcasach.

Jeśli macie ochotę zgłębić historię dziewczyny z prowincji, która odnajduje swoje szczęście w wielkim mieście to książka powinna was zadowolić. Nie znajdziecie w jej fabule zbyt przesłodzonych wątków czy też mało realistycznych sytuacji. To według mnie dobre czytadło na chłodny, deszczowy wieczór. Książka, która raczej nie zapada w pamięć ale zapewni chwilowy relaks. 22 komentarze:

 1. Ciekawi mnie ten "zupełnie inny styl życia".

  OdpowiedzUsuń
 2. Strasznie średnia ta książka była.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak będę miała ochotę na niezobowiązującą lekturę, wezmę tytuł pod uwagę:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie wiem czy jej nie czytałam, takie fajne czytadełko, lubię od czasu do czasu coś takiego

  OdpowiedzUsuń
 5. Wydaje mi się, że czytałam kiedyś coś takiego podobnego, tylko akcja działa się w Nowym Jorku :)

  OdpowiedzUsuń
 6. W chwili obecnej mam ochotę na inne niezapadające w pamięć pozycje.

  OdpowiedzUsuń
 7. Wątek z tej książki gdzieś się jeszcze powtórzył... nie pamiętam gdzie ale pewnie sobie przypomnę :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Może i w pamięć nie zapada, ale zawsze to jedna mniej na Twojej liście do przeczytania :) "Diabeł..." to poezja :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Taka historia jak najbardziej jest dobra na ten czas :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Mogłabym ją poznać. Moja tematyka ;D

  OdpowiedzUsuń
 11. Czasem warto się zrelaksować przy takiej lekturze ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Ciekawa książka o podobnym tytule jest film w telewizji angielskiej.

  OdpowiedzUsuń
 13. hmmm nie wiem....z jednej storny dlaczego nei z drugiej nie wiem ale wybeiram ejdnak poczytac :D pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 14. Chyba to czytałam, albo w każdym razie historię o innej niani w Londynie.

  OdpowiedzUsuń
 15. Takie lżejsze lektury są świetne na jesienne wieczory :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Ja czasem też mam ochotę na taką lekką książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Czytałam, jak byłam na studiach. Wtedy fabuła całkiem mi się podobała.

  OdpowiedzUsuń
 18. Czasami warto sięgnąć po jakąś zwyczajną, lekką opowieść :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Oj, nie moje klimaty, więc odpuszczę sobie. ;)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger