Pokaz Mszału Erazma Ciołka (Pierwsze/Najstarsze)
Kolejny pokaz z cyklu Pierwsze/Najstarsze to niepowtarzalna okazja, żeby zobaczyć na własne oczy Mszał Erazma Ciołka – bezcenna, bogato zdobiona księga opuści na jeden dzień skarbiec Biblioteki Narodowej, a zamknięte na co dzień wnętrza Pałacu Rzeczypospolitej zostaną udostępnione zwiedzającym. 

Erazm Ciołek, biskup i królewski dyplomata, był nie tylko niezwykle sprawnym politykiem, ale również znanym w Europie mecenasem sztuki. Znajdujący się w zbiorach Biblioteki Narodowej Mszał został przygotowany właśnie na jego zlecenie i pod wieloma względami wyprzedzał swoją epokę. Chociaż przyjmuje się, że gdy powstawał (1514-1518) w Polsce panowało jeszcze średniowiecze, to jego zdobienia są typowe dla włoskiego renesansu. Wykonało je przynajmniej trzech różnych iluminatorów, wśród których znajdował się prawdopodobnie Stanisław Samostrzelnik – jeden z najwybitniejszych polskich malarzy książkowych.


Mszał Ciołka jest tak wyjątkowy również dlatego, że podchodzi z okresu rosnącej popularności druku – z czasów ostatnich ksiąg wykonywanych przez kaligrafów i iluminatorów, którzy uwzględniali preferencje zleceniodawcy. Z kolei upodobania i gust podróżującego w charakterze dyplomaty Ciołka doskonale odzwierciedlają przemiany, jakie zachodziły w artystycznej kulturze Europy przełomu XV i XVI wieku.Do zbiorów Biblioteki Narodowej Mszał Erazma Ciołka został włączony po I wojnie światowej, a następnie, w obliczu kolejnej wojny, ewakuowany do Kanady, skąd powrócił po Polski po dwudziestu latach (1959). Podczas pokazu historyk sztuki dr Magdalena Łanuszka przybliży jego dzieje i treść wykładem Rękopis na przełomie gotyku i renesansu, czyli o niezwykłym Mszale z fundacji biskupa Erazma Ciołka. Pokaz Mszału to też jedna z nielicznych okazji, żeby zwiedzić barokowe wnętrza Pałacu Rzeczypospolitej, po których oprowadzi warszawski przewodnik Jacek Karwat.

Pierwsze/Najstarsze to cykl prezentacji z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. Co miesiąc Biblioteka Narodowa prezentuje w Pałacu Rzeczypospolitej pierwsze teksty i najstarsze zabytki kultury i historii, dokumentujące początki państwa polskiego.


Udział we wszystkich wydarzeniach związanych z cyklem Pierwsze/Najstarsze jest bezpłatny. Na oprowadzanie po Pałacu Rzeczypospolitej i wystawie obowiązuje rejestracja.


Mszał Erazma Ciołka w Polonie – Cyfrowej Bibliotece Narodowej: https://polona.pl/item/7651562/15/

Mszał Erazma Ciołka – Pierwsze/Najstarsze
22 października, 11.00 - 19.00
Pałac Rzeczypospolitej, pl. Krasińskich 3/5, Warszawa
pierwszenajstarsze.bn.org.pl
Gdybym mieszkała w Warszawie, na pewno by mnie tam nie zabrakło. Wybieracie się?

9 komentarzy:

 1. Piękna rzecz i warto ją zobaczyć, tyle tylko, że do Warszawy mi jakoś nie po drodze. No i pogoda taka, że nawet pociągiem dojechać by mi się nie chciało. :(

  OdpowiedzUsuń
 2. Zazdraszczam! I to bardzo, bardzo!!! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Szkoda, że pokaz jest w Warszawie... może kiedyś trafi poza nią, wtedy chętnie zobaczę taką gratkę. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Szkoda, że w tym czasie nie będę w Warszawie. W zasadzie w okolicach 11 listopada będę w niej pierwszy raz.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger