"Pani mnie z kimś pomyliła" – Ilona Łepkowska


"Jak to się, do cholery, stało? Jak do tego doszło? Jak mogłam na to pozwolić?".
Bywanie na salonach, pozowanie na ściankach, pojawianie się w telewizjach śniadaniowych, bycie znanym ze tego, że jest się znanym – to dzisiejszy świat polskiego show-biznesu, który pokazują nam kolorowe, plotkarskie pisemka i portale. Świat ten często stanowi dla nas, zwykłych zjadaczy chleba, niedoścignione marzenie o sławie i bogactwie. Dobrze więc, że powstają takie książki, które rzeczywistość celebrytów odkłamują. Do tego grona z pewnością należy "Pani mnie z kimś pomyliła", czyli powieść, która bezkompromisowo i z klasą rozprawia się z mitem amerykańskiego snu.

Któż nie słyszał o Ilonie Łepkowskiej – scenarzystce filmowej, autorce scenariuszy telenowel i także pisarce. To absolwentka Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, która w 1982 r. ukończyła zaoczne Studium Scenariuszowe przy PWSFTViT w Łodzi. "Pani mnie z kimś pomyliła" to prozatorski debiut Ilony Łepkowskiej.

Joanna żyje podobnie jak tysiące kobiet w naszym kraju – wychowuje samotnie nastoletnią córkę Misię i zajmując się tłumaczeniami, egzystuje oszczędzając skromne środki na koncie. Aby opłacić córce wyjazd na kurs językowy do Londynu, bohaterka przyjmuje zlecenie jako tłumaczka na planie nowo powstałego programu telewizyjnego. Zupełnie przez przypadek, zostaje zauważona, stając się gwiazdą mającą świat u swoich stóp. Zaczyna się dla niej zupełnie nowy, wydawałoby się, że lepszy rozdział życia.

Książka Ilony Łepkowskiej to gorzka przeprawa przez lukrowany świat polskiego show-biznesu, którego często podrasowany, zupełnie nieprawdziwy obraz widzimy na co dzień w mediach. Autorka pracując w tej specyficznej branży już tyle lat, zna ją od przysłowiowej podszewki, dlatego też, historia Joanny wydaje się być niezwykle realistyczna, niczym złożona z wielu historii, jakie pisarka sama przeżyła bądź też usłyszała. I najprawdopodobniej tak właśnie jest, gdyż jak Ilona Łepkowska twierdzi, wszystko, co zostało ukazane w tej powieści, ma swoje odzwierciedlenie w prawdziwej rzeczywistości. A to niewątpliwie czyni dzieło to wyjątkowym i w zasadzie jedynym w swoim rodzaju, bowiem to właśnie w nim, w lekki i w ironiczny sposób rozprawiono się ze światem ścianek oraz kolorowych bankietów.

Celebryci rzucający się na darmowe upominki na imprezach, przewijające się przez wszystkie programy śniadaniowe gwiazdki i gwiazdeczki, wynagrodzenie jakie ludzie z pierwszych stron gazet otrzymują za pojawianie się na ściankach i w programach, chałturzący aktorzy, czy też projektanci noszący duży rozmiar, a szyjący jedynie XS - to wszystko znajdziecie w tej powieści. Oczywiście Ilona Łepkowska, nie nazywa nikogo z imienia i nazwiska, ale skoro osobom postronnym łatwo zorientować się kto jest kim, tym bardziej ludzie z tego świata z pewnością odnajdą się na kartach historii Joanny. Autorka odkrywa przed czytelnikiem pełen obłudy, zakłamania i fałszu mechanizm działania mediów oraz całego marketingu, jaki się z tym światem wiążę. To bardzo gorzka pigułka, którą ciężko strawić, bowiem osoby, które dla wielu stanowią wzór do naśladowania, są obiektem zachwytów i wynoszenia na piedestał, w rzeczywistości stają się dobrze wykreowanym produktem jednego sezonu, niczym więcej.

Cały ten obraz ukazany na przykładzie Joanny – kobiety, która będąc nikim, nagle, w mgnieniu oka, staje się najbardziej rozchwytywaną celebrytką - został ukazany z wielką przenikliwością. Ilona Łepkowska piętnuje głupotę niektórych dziennikarek, wyśmiewa przeintelektualizowane sesje fotograficzne, obnaża działanie portali plotkarskich i co ważne, pokazuje, jacy ci podobno szczęśliwi wybrańcy losu, są samotni i w gruncie rzeczy mocno nieszczęśliwi. Główna bohaterka płynie bowiem z prądem, po drodze zatracając się coraz bardziej w kolorowym świecie show-biznesu, tracąc przy tym swoją autentyczność i tym samym także tożsamość. To przygnębiający obraz, skłaniający do refleksji i dający możliwość wzięcia dużej poprawki na to, co serwują nam codziennie media.

Ilona Łepkowska podarowała polskim czytelnikom niecodzienną szansę zajrzenia za kulisy wielkiego świata, bez ponoszenia z tego tytułu żadnych konsekwencji. Znamienne słowa pojawiające się dopiero na samym końcu powieści, będące także jej tytułem, stanowią całą kwintesencję tego, co myśli nasza polska scenarzystka o sławie i wielbieniu przez tłumy. To dobra lekcja dla wszystkich.Ilona Łepkowska wraz ze mną


Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu Muza S. A.29 komentarzy:

 1. uwielbiam takie książki! na pewno sięgnę po nią :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka ma niestety swoje wady, ale warto po nią sięgnąć :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja już jestem po lekturze i zapewne pamiętasz moje zdanie. Książka mi się podobała :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jestem ogromnie ciekawa tej publikacji :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka czeka już na mnie na półce. Po Twojej recenzji chyba sięgnę po nią w pierwszej kolejności:-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Z ciekawością zajrzę za kulisy wielkiego świata :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam wielką ochotę na tę książkę. Temat w niej poruszony jest bardzo na czasie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie pomyliłam, chcę tę panią ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. ja jednak wolę filmy, bo na książki nie mam czasu za bardzo ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. sarajewianka
  Media, marketing, reklama, sława, dążenie do popularności za wszelką cenę... A wartości, uczciwość, liczenie się z uczuciami innych odchodzą w cień. Ciekawa jestem jak kończy się ta historia. Na pewno przeczytam.
  moje.sarajevo@o2.pl

  OdpowiedzUsuń
 11. Z pewnością chciałabym poznać świat, jaki przedstawia pani Łepkowska. Wierzę, że publikacja mnie zainteresuje. Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo jestem ciekawa, jak wygląda świat sław od kulis.

  OdpowiedzUsuń
 13. Zapisuję do książek, które muszę mieć i przeczytać :).

  Fajnie jest poczytać o prawdziwych sytuacjach.
  Ooo, dużo autorka ryzykuje jeśli tak jak mówisz, niektóre osoby mogą się rozpoznać. A może da im, to do myślenia ...

  OdpowiedzUsuń
 14. fajne zestawienei gdzie można kupić książke i w jakiej cenie

  OdpowiedzUsuń
 15. Goła prawda, którą chciałabym poznać, a książka wydaje się być idealna na czytelniczy weekend :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Mam w planach tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 17. haha chętnie bym czytnęła:)

  OdpowiedzUsuń
 18. Sama nie wiem, z jednej strony nie bawi mnie show-biznes, więc fabuła tocząca się w tym środowisku jakoś nieszczególnie mnie pociąga, ale z drugiej, skoro skłania do refleksji, to czemu nie.

  OdpowiedzUsuń
 19. Czytałam kiedyś książkę o kulisach szołbiznesu, trochę mnie zawiodła, nie wiem czy chciałabym z tą się zapoznać

  OdpowiedzUsuń
 20. Nie czytałam, ale bardzo chętnie poczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Super, że mogłaś spotkać p. Ilonę :) Książka wydaje się fajna :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Paulina czytała i bardzo jej się podobała.

  OdpowiedzUsuń
 23. Miałam możliwość zrecenzowania tego tytułu i z niej nie skorzystałam. Teraz trochę żałuję.

  OdpowiedzUsuń
 24. Show- biznes to specyficzny świat, książka porusza ciekawy temat.

  OdpowiedzUsuń
 25. Świetna okładka :). A mnie jak zawsze zadziwia, że aż tyle u Ciebie polskich autorów... Ja jeszcze nie dobrałam zbyt wielu takich, których książki by mi pasowały.

  OdpowiedzUsuń
 26. Mam zamiar po nią sięgnąć jeśli spotkam ją w bibliotece. ;)

  OdpowiedzUsuń
 27. Tak mnie jakoś zasmuciła ta książka. Nie wiem czemu.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger