Janet Bond Brill - "Obniż swoje ciśnienie - 10 prostych sposobów – bez leków – w 4 tygodnie"

"Obniż swoje ciśnienie, a zapobiegniesz chorobom, kalectwu i przedwczesnej śmierci".


Znacie uczucie kołatania serca, bezsenności czy zawrotów głowy? Ja znam. Jeśli i wasza odpowiedź brzmi twierdząco, to być może podobnie jak ja chorujecie na nadciśnienie, będące bombą zegarową z opóźnionym zapłonem. Od kiedy dowiedziałam się o swojej przypadłości, szukałam książki, która usystematyzowałaby informacje dotyczące nadciśnienia oraz, która zawierać będzie sposoby na zmniejszenie skali oddziaływania tego niebezpiecznego schorzenia na organizm człowieka. Udało się.

Dr Janet Bond Brill to osoba dotknięta nadciśnieniem, które to zebrało w jej rodzinie duże żniwo. Autorka dorastała w Nowym Jorku, jest zarejestrowaną dietetyczką, fizjologiem ćwiczeń, jak również trenerką osobistą i trenerką wellness. Prowadzi wykłady jako ekspert do spraw żywienia. Wolny czas spędza z mężem, trójką dzieci i trzema psami. Swoją książkę dedykuje osobom z nadciśnieniem, dla których farmakologia nie stanowi wystarczającego rozwiązania problemów zdrowotnych. 

"Obniż swoje ciśnienie - 10 prostych sposobów – bez leków – w 4 tygodnie" to publikacja podzielona na dwie części. Część pierwsza to trzy rozdziały, stanowiące bazę teoretyczną dotyczącą zrozumienia istoty nadciśnienia. Część druga, obszerniejsza, przedstawia autorski program dziesięciu kroków, którego stosowanie spowoduje obniżenie ciśnienia krwi. 

Autorka w swojej książce proponuje osobom leczącym się na nadciśnienie program dziesięciu kroków, dzięki któremu ciśnienie krwi znacznie się obniży. Większość z informacji, jakie przedstawia Janet Bond Brill nie jest oczywiście żadną nowością dla nadciśnieniowców, jak chociażby zmiana nawyków żywieniowych, ćwiczenia fizyczne czy konieczność przyswajania różnego rodzaju minerałów. Jednak nie wszystkie zalecenia są oczywistością i bezsprzecznie stwierdzić można, że autorka wprowadziła do swojej publikacji kilka innowacyjnych porad. Co więc może was zaskoczyć? Wyobraźcie sobie, że jedzenie gorzkiej czekolady może stać się magicznym lekarstwem na nadciśnienie. A może zastosujecie medytację transcendentalną, by przedłużyć sobie życie? Te i wiele innych porad znajdziecie na łamach książki. Każdy z dziesięciu kroków jest osobnym rozdziałem, w których autorka dość szczegółowo omawia konkretne zagadnienie, podając przykłady, wyliczenia, jak również posiłkuje się różnego rodzaju ciekawostkami, ukazanymi w szarych ramkach. Ciekawostkami typu: kiedy zadzwonić po karetkę czy pozytywne skutki treningu interwałowego. Ważne jest również to, że beneficjentami programu mogą być wszyscy ludzie ze zdiagnozowanym nadciśnieniem, nie ma tutaj znaczenia czy ktoś bierze leki czy też ich unika. Autorka proponuje bowiem obok farmakologii, naturalne sposoby obniżania ciśnienia. Sposoby, które może stosować każdy. 

W książce Janet Bond Brill zachowano proporcję w wyważeniu części teoretycznej i praktycznej. Otóż wiadomości teoretyczne zajmują jedną piątą poradnika, reszta natomiast to autorski program pani doktor. To trafiona konstrukcja publikacji, w której czytelnik poszukuje przede wszystkim porad praktycznych, gdyż bazę teoretyczną najczęściej już posiada. Autorka posługuje się bardzo przystępnym językiem, omijając całkowicie naukowe, trudne do zrozumienia terminy, dzięki czemu książka adresowana jest do każdego, bez względu na wiek i wykształcenie. Ciekawym dodatkiem są zamieszczone na końcu przepisy, na smaczne i przede wszystkim zdrowe dania, takie jak: ciasteczka migdałowe czy pikantne pieczone brokuły. Przepisy te niewątpliwie należy wypróbować. Jedyne co może nieco irytować polskiego czytelnika to ciągłe odniesienia do Amerykanów. Autorka bowiem cały czas odwołuje się do Stanów Zjednoczonych, co w konsekwencji budzi mieszane uczucia. Można odnieść wrażenie, jakby cała publikacja była adresowana wyłącznie do obywateli USA. 

Niezmiernie cieszy mnie fakt, że publikacja dr Janet Bond Brill zasili moją półkę z literaturą medyczną. To książka, do której będę często wracać, gdyż nadmiar informacji jakie przedstawia autorka, trzeba sobie systematycznie przyswajać. Z pewnością nie skorzystam ze wszystkich dziesięciu kroków, jakie proponuje, jednak wiele jej porad postaram się wprowadzać w swoje życie. "Obniż swoje ciśnienie - 10 prostych sposobów – bez leków – w 4 tygodnie" to książka dla wszystkich osób, mających nadciśnienie i poszukujących pigułki informacyjnej na temat tego schorzenia. Jeśli należycie do tego grona, pieniądze wydane na ten poradnik z pewnością nie będą zmarnowane.
 
Janet Bond Brill


Za możliwość przeczytania książki dziękuję portalowi Sztukater oraz Wydawnictwu Vital
http://sztukater.pl/

23 komentarze:

 1. Nie mam problemu z nadciśnieniem, więc po tę pozycję nie sięgnę...

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja mam problem z niedociśnieniem (90/50), dlatego nie skuszę się na tę książkę, ale polecę ją mojemu tacie, który ma problemy ze skokami ciśnienia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moje ciśnienie też jest bardzo słabe, ale moja babcia choruje na nadciśnienie, a lubuje się w takich naturalnych metodach, dlatego zrobię jej niedługo prezent. Dziękuję za informację, przyda się :)

   Usuń
  2. Ja też nie mam z tym problemu, ale mam ma, więc niedługo kupię jej chyba na urodziny.

   Usuń
 3. Obecnie nie jest mi to potrzebne, ale dobrze wiedzieć, że są takie sposoby. :P

  OdpowiedzUsuń
 4. Jednak nie zawsze można obniżyć ciśnienie bez leków, szczególnie, gdy ktoś cierpi na wiele chorób naraz. Na szczęście choroba ta mnie nie dotyczy, więc po książkę nie sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Metoda 11, właściciele psów i kotów mają niższe ciśnienie i jest to udokumentowane naukowo i statystycznie. Nie wiem, czy ta pani o tym wspominała.
  Marek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Akurat o tej metodzie nie wspominała. Jednak w moim przypadku to nie pomaga. Mam dwa psy i kota, a ciśnienie bardzo wysokie Marku.

   Usuń
 6. A pomoże na ciśnienie normalnie przekraczające 200/120? :) Chociaż w sumie mój kardiolog by sam zawału dostał jakby się dowiedział, że chcę leki odstawić...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 10 kroków o których pisze autorka można stosować wraz z braniem farmaceutyków. Mój kardiolog, też nie byłby pocieszony, gdybym chciała odstawić leki.

   Usuń
  2. Mhm, w takim razie w najbliższym czasie zakręcę się tu i tam w jej poszukiwaniu i zerknę. :)

   Usuń
 7. Znam kogoś komu mogę polecić tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 8. Rozejrzę się za tą książką, bo w mojej rodzinie mają problemy z ciśnieniem - może pomogą jakieś sposoby opisane w książce.

  OdpowiedzUsuń
 9. nie mam problemów z ciśnieniem, więc książka nie dla mnie

  OdpowiedzUsuń
 10. Tym razem zupełnie nie dla mnie ; )

  OdpowiedzUsuń
 11. Lubię takie książki z naturalnymi poradami. Dziś większość osób idzie na łatwiznę - kupuje leki, które ingerują mocno w nasz organizm (na jedno pomagają, na drugie szkodzą). Warto próbować medycyny alternatywnej.

  OdpowiedzUsuń
 12. Moja półka medyczna nigdy nie jest moim zdaniem wystarczająco pełna i często sięgam po takie właśnie pozycje ze zwykłej ciekawości świata :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Tego typu książki są potrzebne, czasem człowiek nie zdaje sobie sprawy,ale nie jeden raz można odnaleźć ciekawe i potrzebne informacje :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Zgadzam się, że takie książki są potrzebne, powinny stać w domu, podobnie jak apteczka pierwszej pomocy.

  OdpowiedzUsuń
 15. Na szczęście nie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 16. Książka nie dla mnie. Jestem typowym niskociśnieniowce, bez kawy nie żyje;)

  OdpowiedzUsuń
 17. Czytałam tą książkę jakoś dwa lata temu ze względu na to, że mój tata boryka się z wysokim ciśnieniem. Musze przyznać, że przedstawione w tej książce porady były bardzo ciekawe i zarazem dość skuteczne w obniżaniu ciśnienia tętniczego - wiadomo, że przy niektórych już chorobach trzeba jednak stosować leki.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger