Fronda 69 – Kradnę. Zabijam. WierzęNajnowszy numer kwartalnika "Fronda" dedykowany został Panu Marcinowi, prenumeratorowi z zakładu karnego w Braniewie. Tematem numeru są wierzący grzesznicy w postaci więźniów zakładów karnych. Zapraszam do przeglądu.Cały magazyn podzielony został na dziewięć, tematycznie zróżnicowanych działów.

Temat numeru: "Kradnę. Zabijam. Wierzę"

Temat numeru rozpoczyna emocjonująca rozmowa z Elżbietą Mirską, z założonego w 1993 r."Bractwa Więziennego" zatytułowana "Więźniowie też płaczą". Mateusz Matyszkowicz i Piotr Pałka poprzez swoje pytania przybliżają czytelnikom idee niewielkiej organizacji, jaką jest "Bractwo Więzienne". Niewiele osób bowiem wie, że taki twór powstał i działa. Elżbieta Mirska opowiada jak powstało Bractwo, na czym polegają jego główne cele czy jak nawiązuje się kontakt pomiędzy osobą z Bractwa, a osadzonym więźniem. Obszerny wywiad, dzięki któremu możecie dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy. Gdyby nie ta rozmowa, nie miałabym pojęcia, że stowarzyszenie ewangelicznej pomocy więźniom w ogóle istnieje w naszym kraju i tak prężnie działa.

Uzupełnieniem rozmowy są przedstawione w następnej kolejności prawdziwe listy więźnia Krystiana do Pani Stasi, członkini Bractwa. Przy publikacji listów zmieniono jedynie dane osobowe, nie zastosowano natomiast redakcji i korekty. Listy, które urzekają swoją autentycznością i które zmuszają do refleksji na temat takiej specyficznej korespondencji.

W dziale tym czekają na was jeszcze "List od Bractwa Więziennego" oraz cztery inne teksty, nawiązujące do tematu numeru.

"Dusza w mieście"

Cztery teksty dotyczące kondycji współczesnych katolików. Ciekawą wydaje się teza zaprezentowana w artykule pt. "Na pierwszy rzut oka nie widać, że kocham", w której Karol Jałtuszewski stwierdza, iż: "Dzisiaj licealista czy student otwarcie mówiący o swoim katolicyzmie z miejsca odróżnia się od reszty. Jest hipsterem". Przyznam szczerze, że to zdanie głęboko mnie zastanowiło.

Interesującym artykułem jest również tekst pt. "Kościół się trzęsie od black metalu", w którym jego autor zastanawia się czy można wykorzystać muzykę black metalową do szerzenia idei katolicyzmu. Znajdziecie w nim krótką historię powstania tej muzyki, definicję "unblack metal" oraz ciekawe ujęcie chrześcijańskiego black metalu.

"Wierzę. Nie wierzę"

Teksty poświęcone zagadnieniu współczesnego ateizmu. Monika Chomątowska przeprowadza cztery rozmowy z młodymi ludźmi, deklarującymi ateistami. Jej rozmówcami są trzej bardzo młodzi mężczyźni, w wieku do 30 lat, oraz dwudziestopięcioletnia doktorantka. Na ich przykładzie widać, jak te sama pytania zadawane przez autorkę, kreują całkiem inne odpowiedzi. Takie rozmowy to bardzo trafiony zabieg, wzbudzający różnorodną gamę przemyśleń oraz skłaniający do własnych odpowiedzi.

W dziale tym znajdziecie również obszerną recenzję publikacji, która całkiem niedawno wam przedstawiałam, mowa tutaj o książce "Ateizm urojony" Sławomira Zatwardnickiego – KLIK. Do lektury tego tekstu zachęcam oczywiście czytelników, którzy mają za sobą jej lekturę.

"Teologia ćpunów i prostytutek"

Dawid Wildstein w tekście "Św. Pweł science fiction" nawiązuje do postaci znanego w świecie pisarza – Philipa K. Dicka. Autor przedstawia interesujące informacje dotyczące biografii Dicka. To obowiązkowy artykuł dla miłośników twórczości tego pisarza.

W artykule "Jak umierają komuniści", Tomasz Bardamu przybliża genezę powstania sekty Jima Jonesa "Peoples Temple". Sekty, która uważana była za Kościół, a która przyczyniła się do śmierci 914 obywateli Stanów Zjednoczonych. Tekst zwiera wiele przydatnych informacji, oraz pokazuje skalę prania mózgów w takich organizacjach.

"Lossy"

W tym dziale warto zwrócić uwagę na fenomenalny artykuł Jakuba Dybka pt. "Piasecki. Sergiusz Piasecki", w którym przybliża on czytelnikom postać zapomnianego literata – Sergiusza Piaseckiego, nazywanego pijakiem i kokainistą. Pewnie wielu czytelników podczas lektury tego tekstu, po raz pierwszy usłyszy o sylwetce tego wielkiego, nieobecnego polskiego życia literackiego, który umarł w nędzy w północnej Walii. Po przeczytaniu tego artykułu, z pewnością poszukacie książki Piaseckiego pt. "Żywot człowieka rozbrojonego". Dobrze, że takie teksty powstają.

"Japonia"

Jak sama nazwa wskazuje to dział poświęcony Japonii. Pięć artykułów dotyczących tego państwa z pewnością zainteresują niejednego czytelnika. W rozmowie Marcina Hermana z Mariuszem Dąbrowskim, wyłania się obraz tego kraju, w którym obywatele słuchają muzyki Chopina oraz w którym Francja czy Włochy stanowią punkt zainteresowania. Rozmowa dotyczy wielu tematów nawiązujących do Japonii, więc warto do niej zajrzeć. Interesującym jest również artykuł pt. "Twarz Azji versus sumienie Zachodu" porównująca hierarchię wartości Europejczyków, Amerykanów czy Azjatów.

"Lyteratura"


Z tego działu moją największą uwagę skupił tekst Agnieszki Urbanowskiej pt. "Paląc trawę na rykowisku". Zachęcam również do zajrzenia do pozostałych tekstów.

"Troszki sztuki"

Dział składający się z dwóch wywiadów: "Muzyka święta" to rozmowa Aleksandry Kłos z Pawłem Łukaszewskim dotyczącym muzyki sakralnej, oraz "Życzliwi cristeros" pomiędzy prof. Jackiem Bartyzelem a Mateuszem Rawiczem, dotyczącym prześladowań wiary w Meksyku.

Godnym szerszej uwagi jest znakomity felieton Bartosza Boruciaka pt. "Hip-polo-hop", przedstawiającym dwa tak odrębne i jednocześni popularne gatunki muzyczne w Polsce – Disco Polo oraz Hip-Hop. Autor przybliża krótko genezę ich powstania oraz przeprowadza analizę porównawczą obu gatunków. To pojedynek, w którym obydwaj uczestnicy wygrywają. Polecam.

"Felyeton"

Dział charakteryzujący się różnorodnością poruszanych tematów. Na uwagę zasługuje tutaj tekst dotyczący założyciela korporacji Apple - Steve'a Jobsa i jego religii nazywanej sektą technologiczną.


W najnowszym numerze znajdziecie również cztery pierwsze postacie do autorskiej gry planszowej "No Pasarán": Brutalna Fala vs. Świetlisty Front Antyfaszyzmu i Tolerancji.


Jak widać z powyższego, "Fronda 69 – Kradnę. Zabijam. Wierzę" to kwartalnik charakteryzujący się wielką różnorodnością zamieszczanych w nich tekstów. Tekstów, które należy sobie odpowiednio dozować, by dokładnie skupić się na ich treści. Z pewnością nie wszystkie artykuły, felietony i wywiady będą stanowić centrum waszego zainteresowania, jednak trzeba przyznać, że jest w czym wybierać. Dużym plusem jest również porządne wydanie magazynu, błyszcząca okładka i dobrej jakości papier, które zapewniają komfort czytania. Przekrój tematyczny kwartalnika jest tak zróżnicowany, że na pewno znajdziecie coś dla siebie. Zachęcam.


Za możliwość przeczytania kwartalnika dziękuję Wydawnictwu Fronda
http://www.pismofronda.pl/17 komentarzy:

 1. To nie moja bajka :) Nawet nie słyszałam o tym kwartalniku.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zupełnie nie moja tematyka. Do tej pory znałam tylko stronę Fronda, ale też raczej omijałam ją szerokim łukiem ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie znam tego magazynu ale tematyka w moim guście, więc chętnie się za nim rozejrzę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Naprawdę ciekawy numer, fajnie że gazety w których jest o czym czytać i nie są to bzdury, jeszcze istnieją :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Tematyka bardzo ciekawa, nie wiedziałem że Fronda może być właśnie "aż tak" ciekawa :))

  OdpowiedzUsuń
 6. To chyba też nie moje klimaty, ale dobrze wiedzieć, że jest takie pismo, bo wcześniej nie miałam o tym zielonego pojęcia.

  OdpowiedzUsuń
 7. Przeczytałabym z ciekawości :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo ciekawe tematy, najchętniej przeczytałabym artykuły: "Dusza w mieście" oraz "Wierzę. Nie wierzę" :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Zupełnie z daleka się trzymam od tego pisma.

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie jestem już pewna, czy to katolickie czaspismo, czy nie, ale parę artykułów na pewno z chęcią bym przeczytała. Tylko czemu ten magazyn kosztuje tyle, co książka?

  OdpowiedzUsuń
 11. Kościół i black metal? Powodzenia, na pewno przybyłyby tłumy jak na rekolekcje :)
  Frondę omijam szerokim łukiem. Chociaż czasami natykam się na jakieś artykuły i dobrze się bawię przy nich.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. PS Jestem bardzo ciekawa, jak Ci się podoba książka Ochnik, wpadnę porównać nasze zdanie :)

   Usuń
 12. Chętnie sięgnę, bo artykuły zapowiadają się ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie słyszałam o tej gazetce i nie wiem czy kiedyś po nią sięgnę. Jak na razie nie ciągnie mnie do niej :>
  Pozdrawiam ciepło :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Raczej mnie to nie interesuje:)

  OdpowiedzUsuń
 15. Chętnie przejrzałabym ten magazyn :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger