Remigiusz Mróz – "Wieża milczenia"

"Bezgraniczne, ślepe oddanie jakiejkolwiek idei prowadzi do skrajnego zaślepienia i odbiera zdolność racjonalnego myślenia. Chrześcijaństwo, islam czy zoroastryzm, żadna różnica. Każda, nawet najbardziej szlachetna idea może zostać skrzywiona przez fanatyków."
Pod wpływem ostatnich lektur, w których debiuty naszych rodzimych pisarzy pozytywnie mnie zaskakiwały, wyrzuciłam w kąt własne uprzedzenia. I pomimo faktu, iż nie zachwycił mnie opis na okładce, jakoby debiut Remigiusza Mroza był "polskim kryminałem w amerykańskim stylu", podeszłam do lektury z czystą kartą. Przyznam, że nie spodziewałam się aż tylu wrażeń czytelniczych.

Remigiusz Mróz to dwudziestosześcioletni doktorant w Kolegium Prawa Akademii Leona Koźmińskiego, który może pochwalić się kilkoma publikacjami naukowymi. Autor na swojej stronie stwierdza, iż cierpi na obsesyjno-kompulsywne zaburzenia funkcjonowania, w wyniku których posiada kilkanaście niewydanych dotychczas powieści historycznych, politycznych oraz science-fiction. "Wieża milczenia" to jego debiut literacki.

Pewnej nocy, podczas powrotu do domu - Heather nowo przyjęta pracownica pobliskiej stacji benzynowej, zostaje napadnięta i zamordowana przez nieznanego sprawcę. Chłopakiem denatki jest były wykładowca Yale, Scott Winton, który po otrzymaniu informacji o jej śmierci postanawia za wszelką cenę odnaleźć mordercę. Tymczasem stanem Michigan wstrząsa kolejna zbrodnia, na której fala zabójstw się nie kończy. Detektyw Evelyn Thomsen wraz z pomocą Scotta, wpadają w wir niespodziewanych wydarzeń, których geneza okaże się zaskakująca. Wydarzeń, które zaprowadzą ich na drugi koniec świata. 

Autor w mojej opinii wykazał się niebywałym kunsztem w budowaniu intrygi oraz napięcia z nią związanego. Tempo akcji jakie zaserwował czytelnikom, zgrabnie nabierało prędkości, by w punkcie kulminacyjnym ukazać zaskakujący finał. Finał, który dotyka tematu najwyższych szczebli władzy. Podziwiam autora za tak mocne pokomplikowanie fabuły, poprzez nagromadzenie wielu wątków. W pewnym momencie skomplikowanie to może wzbudzić w czytelniku uczucie zagubienia. Co najważniejsze jednak, wszystko o dziwo układa się w jedną, logiczną całość.

Sięgając po powieść w polskim wykonaniu, którego akcja dzieje się głównie w Stanach Zjednoczonych, potencjalny odbiorca może mieć pewne wątpliwości dotyczące odwzorowania amerykańskiego stylu życia. Na tym polu jednak czytelnik z pewnością się nie zawiedzie, gdyż Remigiusz Mróz wykazał się talentem do kreowania zgodnego z rzeczywistością, niebywale realnego miejsca akcji. W powieści bowiem nie znajdziecie sztuczności czy zgrzytów fabularnych, każdy szczegół jest z mistrzowską precyzją dopracowany. Gdybym nie znała nazwiska autora, byłabym przekonana, że to powieść amerykańskiego pisarza.

"Wieża milczenia" to niewątpliwie powieść sensacyjno-polityczna z elementami kryminalnymi. Oprócz bardzo dobrze skonstruowanej intrygi, która poniekąd zahacza o teorię spisku, warta podkreślenia jest również kreacja głównego bohatera. Scott to bowiem postać nietuzinkowa, która od pierwszych stron zdobyła moją sympatię niejednoznacznymi cechami charakteru: oziębłością, precyzją, pewnością siebie i inteligencją. To bohater, który idealnie wpasowuje się w sensacyjno-polityczny spisek.

Debiut Remigiusza Mroza spełnia wymogi kanonu gatunku literatury sensacyjnej. Muszę przyznać, iż po jej przeczytaniu przyznaję rację wydawcy. Jestem pewna, że gdyby powieść powstała w Ameryce, stałaby się niekwestionowanym bestsellerem. Jeśli macie więc ochotę na kawał dobrej prozy sensacyjnej w polskim wydaniu to zachęcam. Dowiecie się dlaczego książka nosi tytuł "Wieża milczenia", a wrażenia i utrata tchu gwarantowane. A ja czekam na publikację kolejnych książek młodego pisarza.


Remigiusz MrózZa możliwość przeczytania książki dziękuję portalowi Zaczytaj się!


Rekomendacja recenzji na portalu Zaczytaj się!


Recenzja bierze udział w WYZWANIU

Przypominam również o trwającym


29 komentarzy:

 1. No, no, no :D Chyba rodacy się zaczęli starać! Na pewno przeczytam!

  in-corner-with-book.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Same superlatywy, w takim razie chętnie sięgnę:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Polska literatura czasem lepsza czasem gorsza. Ta zapowiada się bardzo ciekawie. Tymczasem zapraszam do mnie http://qltura.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo interesująca pozycja. Autora nie znam ale po recenzji stwierdzam, że warto poznać jego pióro.

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię czytać debiuty naszych rodaków, a ten wydaje się być niezwykle intrygujący. Po takiej powieści można stwierdzić że Polacy nie są gorsi od innych nacji w pisaniu :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Koniecznie muszę przeczytać!Ostatnio coraz bardziej przekonuję się do polskich autorów, więc może i tym razem tak będzie:)

  OdpowiedzUsuń
 7. sensacje nie bardzo dla mnie, ale może się skusze :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Uwielbiam odkrywać nowych polskich, utalentowannych pisarzy, więc książka pana Mróza to zdecydowanie coś dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 9. Lepszej rekomendacji chyba nie potrzebuję. Chętnie zapoznam się z tą powieścią :)

  OdpowiedzUsuń
 10. "Stałaby się bestsellerem"... no teraz to mnie zachęciłaś bardzo :D

  OdpowiedzUsuń
 11. Zainteresowałaś mnie tą książką, będę się za nią rozglądała.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 12. No i niech mi ktoś teraz powie, że polska literatura jest niefajna...

  OdpowiedzUsuń
 13. dobre, bo polskie, teraz nawet w literaturze, fajnie

  OdpowiedzUsuń
 14. Teraz już wiem co będę czytała w najbliższym czasie.Pozdrawiam i popieram CZYTAJMY POLSKĄ LITERATURĘ-papa Jola

  OdpowiedzUsuń
 15. Witam Ciebie ponownie.Jestem tutaj po raz drugi w dniu dzisiejszym, dziękuję Ci ze wpadłaś z gościną na mojego bloga.Zapraszam Ciebie z całego serca do Dobrych Czasów.Wiem,że to nie tak blisko,ale wakacje,może urlop...ja napewno będę na miejscu.Pozdrawiam serdecznie.Dodam tylko,że TWÓJ blog o książkach jest miły i czyta się go z przyjemnością.Życzę Ci miłego dnia i pięknej letniej pogody.Jola

  OdpowiedzUsuń
 16. Właśnie.. jak już ktoś wspomniał wcześniej literatura polska też potrafi wciągnąć!

  OdpowiedzUsuń
 17. Mnie niestety opisy na okładce też częściej zniechęcają, niż zachęcają:)
  Za to Twoja recenzja mnie przekonała do książki i chętnie sięgnę po polską sensację.

  OdpowiedzUsuń
 18. Okładka jest świetna. Fabuła także intryguje. Na sensacje w polskim wydaniu mam zawsze chęć, więc rozejrzę się za ta pozycją.

  OdpowiedzUsuń
 19. Saya berasumsi ini adalah publikasi informatif dan itu benar-benar berguna dan berpengetahuan. oleh karena itu, saya akan berterima kasih atas upaya yang telah Anda buat dalam menulis artikel ini.
  http://dbs.cptcertification.club
  dbs
  codecanyon files free download
  codecanyon free source code
  codecanyon plugins free download
  http://webvideoku.site11.com
  download lagu
  ownload lagu gratis
  download lagu terbaru
  https://okdownload01.blogspot.com
  coleção completa de sua banda que você gosta é só aqui
  Baixar Músicas Grátis Download
  Downloads gratuitos de músicas
  baixar musicas gratis para celular
  baixar musicas gratis do youtube
  http://download-lagu-id.blogspot.co.id
  download-lagu-id.blogspot.co.id

  OdpowiedzUsuń
 20. Przeglądam po kolei wszystkie miejsca, o których RM wspomina w książce "o pisaniu na chłodno", to bardzo ciekawe trafić po kilku latach w to miejsce, na sam początek :)
  Zgadzam się z recenzją, to bardzo wciągająca książka, cały Mróz - wartka akcja, ciągłe napięcie i to, co dla autora najbardziej charakterystyczne, czyli zaskakujące zakończenie, polecam!

  OdpowiedzUsuń
 21. Remarkable article, it is particularly useful! I quietly began in this, and I'm becoming more acquainted with it better! Delights, keep doing more and extra impressive!


  رحلة سبانجا


  رحلة سبانجا,رحلة سبانجا والمعشوقية,رحلة سبانجا اسطنبول,رحلة سبانجا والمعشوقية (صبنجة),رحلة سبانجا في اسطنبول,رحلة سبانجا تركيا,رحلة سبانجا و معشوقية,رحلة سبانجا والمعشوقية (صبنجة) fatih/istanbul,رحلة سبانجا ومعشوقية المسافرون العرب,رحلة سبانجا من اسطنبول,رحلة سبانجا المسافرون العرب,رحلة الى سبانجا,,سعر رحلة سبانجا,سعر رحلة سبانجا ومعشوقية,سعر رحلة من اسطنبول الى سبانجا,اسعار رحلة سبانجا,تكلفة رحلة سبانجا,تكلفة رحلة سبانجا ومعشوقية,تكلفة رحلة سبانجا من اسطنبول,كم تكلفة رحلة سبانجا,,,رحلة معشوقية سبانجا,رحلة الى سبانجا من اسطنبول,تكلفة رحلة سبانجا,سعر رحلة سبانجا,رحلة الى سبانجا والمعشوقية,تكلفة رحلة سبانجا ومعشوقية,برنامج رحلة سبانجا,رحلة بحيرة سبانجا,رحلة بحيرة سبانجا وشلالات معشوقية,رحلة سبانجا ومعشوقية,سعر رحلة سبانجا ومعشوقية,تكلفة رحلة سبانجا من اسطنبول,مدة رحلة سبانجا,جدول رحلة سبانجا

  OdpowiedzUsuń
 22. تعرف الان على أفضل البرامج السياحية فى دولة جورجيا مع شركة فري سبيرت تورز العاملة فى السياحية منذ عام 2013 بدولة جورجيا
  برنامج سياحي فى جورجيا

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger