Nicola Cornick – "Skandalista"


"Obowiązkiem prawdziwej damy jest nieustanne ćwiczenie i uzyskanie biegłości w sztukach będących domeną kobiet."


W przerwie między lekturą książek naładowanych różnorodnością filozoficzną stwierdziłam, że potrzebuje chwili oddechu. Idealna na taki moment wydała mi się książka Nicoli Cornick, lekki romans historyczny, dzięki któremu będę miała możliwość zatopienia się w XIX wiek i poznania dystyngowanych dżentelmenów i pruderyjnych dam.

Nicola Cornick to brytyjska pisarka, która od dziecka otoczona była książkami. Jej rodzice, nauczyciele zaszczepili jej miłość do literatury, w szczególności tej historycznej. Autorka jest absolwentką Oxfordu, pracowała również w administracji uniwersyteckiej. Dopiero za trzecim podejściem udało się jej wydać swoją pierwszą książkę, co jednoznacznie dowodzi, że warto próbować spełniać swoje marzenia. Nicola jest członkinią Romantic Novelist's Association.

Tytułowy skandalista to niepokorny i nieślubny syn hrabiego Hawksmoore’a, hrabia Ben Hawksmoore. Bohater od dziecka musiał walczyć o godne życie jako syn z nieprawego łoża. To właśnie życie nauczyło go przybierać maskę uwodziciela i egoisty wobec innych. Tylko dzięki temu ma szansę utrzymać się na salonach w towarzystwie i poznać bogatą dziedziczkę, która wybawi go do kłopotów finansowych. Jest przystojny i nieprzewidywalny mężczyzna, musi więc i być kobieta. A jest nią Catherine Fenton, bogata dziedziczka zaręczona z lordem Algernonem Withersem. Catherine jest córką nababa, w związku z tym tylko dzięki swojej fortunie może bywać w towarzystwie. Bohaterka nie może znieść myśli, iż jej narzeczonym jest okrutnik, który po ślubie zamieni jej życie w koszmar. Spotykając Bena podczas egzekucji jego przyjaciela, nie spodziewa się, że zapoczątkuje to ciąg wielu zdarzeń, które w konsekwencji będą prowadziły do wielkich zmian w życiu ich obojga.

Autorka nakreśliła bardzo wyraźnie postacie głównych bohaterów. Zarówno Ben jak i Catherine to osoby o trudnym charakterze, nie dające się zdominować. W konsekwencji nie bojące się utraty pozycji w towarzystwie, mające przede wszystkim ugruntowane poglądy, niekoniecznie zgodne z tymi narzuconymi przez ówczesne społeczeństwo. Dowodem żywiołowości ich charakterów są ekscytujące dialogi pomiędzy parą. Wielokrotnie się uśmiałam i wzruszyłam podczas czytania ich konwersacji. Dynamiczna akcja i namiętne sceny to jeszcze nie wszystko co otwiera przed wami Nicola Cornick.

XIX wieczna Anglia z ówczesnymi manierami, obyczajami i skandalami to dosyć dobrze wyeksponowane tło historyczne. Bale na których elita ówczesnego społeczeństwa bywała oficjalnie i bale w czasie których goście zakładali maski celem nie rozpoznania ich twarzy w czasie orgii. Uprawianie hazardu i zdrada małżeńska to też wątki poboczne książki. Łatwiej jest chyba ugruntować sobie zarys dziewiętnastowiecznego społeczeństwa poprzez książkę beletrystyczną niż typowy dokument. Ciekawym zabiegiem literackim jest przedstawienie przed każdym rozdziałem zasady dobrego wychowania dla dam.

"Skandalista" zapewnia dobrą odskocznię od naszych codziennych lektur, przesyconych trudnymi tematami i refleksją. Warto więc zatopić się w klimat jaki stworzyła autorka.


Nicola Cornick


Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Mira

15 komentarzy:

 1. Coś dla mnie ;) Podoba mi się okładka i Twoja recenzja, chętnie bym przeczytała.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytam już drugą recenzję na temat tej książki i jestem nią zainteresowana. Obydwie były pozytywne i zachęcające. Jestem ciekawa co w tej pozycji takiego jest.

  OdpowiedzUsuń
 3. To następna w kolejce powieść do przeczytania :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Chętnie przeczytam. Lubię romanse historyczne, a klimat XIX wiecznej Anglii jest dodatkowym powodem do sięgnięcia po tę pozycję :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam jedną powieść zbliżoną klimatycznie do ,,Skandalisty'', chodzi mi o ,,Intrygę i namiętność'' i muszę przyznać, że bardzo mi się podobała, dlatego chętnie poznam również i powyższą pozycje.

  OdpowiedzUsuń
 6. Miałam okazję przejrzeć jedynie tę książkę, na głębsze zaczytanie przyjdzie czas dopiero po sesji :(

  OdpowiedzUsuń
 7. Rzadko sięgam po typowe romanse, ale jeżeli już to właśnie z akcją umieszczoną w XIX wiecznej Anglii. Jak będę mieć ochotę na taką powieść to możliwe, że wybiorę "Skandalistę".

  OdpowiedzUsuń
 8. Rzadko sięgam po typowe romanse, ale jeżeli już to właśnie z akcją umieszczoną w XIX wiecznej Anglii. Jak będę mieć ochotę na taką powieść to możliwe, że wybiorę "Skandalistę".

  OdpowiedzUsuń
 9. Mam w planach tę książkę, jestem jej baaaaardzo ciekawa :D

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo ciekawa książka, chociaż ja raczej nie sięgam po romanse - wystarczy mi miłości własnej ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. osobiście książka jak dla mnie na plus, aj est to wyczyn gdyż raczej nie sięgam po książki historyczne :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Zachęciłaś mnie. Z przyjemnością po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Wydaje się być idealna na odskocznie od codzienności. chętnie kiedyś przeczytam, jesli tylko znajdę w bibliotece.

  OdpowiedzUsuń
 14. Całkowicie się zgadzam z Twoją tezą, że warto starać się spełniać swoje marzenia. Tutaj widzę cechę autorki, którą sobie bardzo cenię, mianowicie wytrwałość. Tylko wytrwałość prowadzi do sukcesu.
  Pozdrawiam
  Marek

  OdpowiedzUsuń
 15. XIX wieczna Anglia to coś dla mnie, a romanse historyczne lubię coraz bardziej, więc będę miała na uwadze tę książkę. A w ogóle to okładka mi się spodobała ;)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger