Zrozumieć pamięć: Między reportażem a nauką | Zaproszenie na spotkanie autorskie

 

Reportaż i nauka to różne języki opisu i sposoby poznawania świata. Jak nauka może czerpać z narracyjnych możliwości i wrażliwego podejścia w reportażu i, vice versa, jak literatura non-fiction może korzystać z zasobu naukowych pojęć i systematyzacji? Czy próba takiego transdyscyplinarnego i transgatunkowego dialogu pozwoli nam lepiej zrozumieć to, co się dzieje z polską i europejską pamięcią? Zapraszamy do dyskusji wokół tych pytań, w których punktem wyjścia są najciekawsze współczesne publikacje podejmujące tematykę historii i pamięci.

Gośćmi czwartego spotkania będą Katarzyna Surmiak-Domańska, autorka reportażu „Czystka”, oraz dr hab. Michał Bilewicz, autor dzieła „Traumaland. Polacy w cieniu przeszłości”. 


Reportaż „Czystka” Katarzyny Surmiak-Domańskiej to detektywistyczna próba odnalezienia przemilczanej przeszłości najbliższych członków rodziny, podczas której odkrywane są międzypokoleniowe traumy. Osobista historia autorki okazuje się jednak historią uniwersalną, opisującą rodzinne trudności (nie tylko) Kresowian. 


W swojej nowej publikacji „Traumaland. Polacy w cieniu przeszłości” Michał Bilewicz opisuje psychologię Polaków i Polek: nasze traumy, wierzenia i lęki, a zarazem pokazuje, że jako mieszkańcy Traumalandu nie jesteśmy odosobnieni w swoich przeżyciach. Ta książka to podręcznik pozwalający zrozumieć naszą przeszłość i dający wskazówki, jak się z nią uporać. Publikacje Surmiak-Domańskiej i Bilewicza to punkt wyjścia do dyskusji o tym, co składa się na nas – Polki i Polaków. Jak pamiętamy i jak ta pamięć na nas wpływa? Co lepiej pozwala zrozumieć nasze modus operandi – reporterska wnikliwość czy psychologiczny sznyt? 

Kiedy👉 26 kwietnia 2024, godz. 18.00
Gdzie👉 Dom Spotkań z Historią, Warszawa z transmisją online

⭐️ Wystąpią:
Katarzyna Surmiak-Domańska, autorka publikacji "Czystka"
Michał Bilewicz, autor publikacji "Traumaland. Polacy w cieniu przeszłości"
🎤 Prowadzenie: Dr. Małgorzata Pakier


Cykl dyskusji „Zrozumieć Pamięć” to najnowsza propozycja w ramach realizowanego przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność od 2011 r. projektu konferencyjno-seminaryjnego „Genealogie Pamięci”. Jego celem jest inicjowanie i wspieranie dyskusji na temat pamięci i historii XX wieku, poprzez organizowanie corocznych seminariów i konferencji. Cykl stanowi również platformę dla międzynarodowego i międzypokoleniowego dialogu dotyczącego pamięci o przeszłości Europy Środkowo-Wschodniej, uwzględniającego zarówno szeroką, europejską, jak i globalną perspektywę badawczą. 

Więcej informacji o projekcie „Genealogie Pamięci” dostępne jes na stronie: Genealogies of Memory 2023: Pandemics, famines and industrial disasters of the 20th and 21st centuries | ENRS

Więcej informacji o cyklu dyskusyjnym „Zrozumieć Pamięć” można znaleźć na stronie: Zrozumieć Pamięć | To Understand Memory: Between Academic and Literary Writing | ENRSMożecie już dołączać do wydarzenia na FB: Zrozumieć Pamięć: Między reportażem a nauką | FacebookBardzo mocno zachęcam was do uczestnictwa w tym spotkaniu, tym bardziej, że będzie ono dodatkowo tłumaczone na polski język migowy.


Materiał został opublikowany w ramach współpracy z Europejską Siecią Pamięć i Solidarność.

7 komentarzy:

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger