A dookoła nas rzeczy różne – Jędrzej Fijałkowski

 "A Wy nie bądźcie tacy pewni, że jak czegoś nie widzicie, to tego nie ma".


To książka wielokrotnego użytku. Książka o rzeczach różnych i różnistych, o rzeczach ważnych i ważniejszych, czyli o tym wszystkim, z czego składa się nasze życie. Napisana w nieco gawędziarskim stylu, skłaniająca do pogłębionej refleksji dotyczącej wielu obszarów naszej codziennej egzystencji. Brakuje obecnie na naszym polskim rynku wydawniczym takich właśnie zbiorów.

Jędrzej Fijałkowski to absolwent studiów dziennikarskich z wieloletnią praktyką w tej branży.  Autor współpracował z wieloma polskimi czasopismami. Najbardziej znany jest z publikacji w czasopismach zajmujących się psychotroniką. Interesuje go styk tej dziedziny wiedzy z najnowszymi osiągnięciami nauki i psychologii. 

"A dookoła nas rzeczy różne" to zbiór ponad stu minifelietonów i miniopowiadań utrzymanych najczęściej w wyczuwalnym, osobistym tonie autora, które dotykają różnorakich tematów społecznych i egzystencjalnych. Warto przy tym zaznaczyć, że zakres rzeczowy tychże tekstów jest niezwykle szeroki, zaczynając od ograniczeń, jakie sami na siebie narzucamy, a kończąc na reinkarnacji i degradacji naszej planety. Jędrzej Fijałkowski swoimi celnymi spostrzeżeniami, niełatwymi pytaniami i trafnymi podsumowaniami, zaprasza czytelnika do polemiki z samym sobą, a także ze zdaniem innych.

Pomimo dość różnorodnej tematyki, czasami ocierającej się o kontrowersję, wszystkie teksty zawarte w zbiorze są napisane w lekkim i błyskotliwym stylu. Ich zwięzła forma oraz odczuwalna w niektórych akapitach ironia, zapraszają czytelnika do świata autora i co ważniejsze, angażują uwagę doborem tematów. Jest w nich bowiem makroświat i mikroświat, a także ludzki umysł dostrzegający to, czego da się zobaczyć i poczuć. Dzięki temu książka ta staje się przystępna dla szerokiego grona odbiorców, zarówno dla tych, dla których silniej mówi "czucie i wiara" i dla tych, dla których ważniejsze jest "mędrca szkiełko i oko".

Spośród tylu minifelietonów trudno wybrać te najbardziej interesujące, ale muszę przyznać, że kilka z nich zwróciło moją szczególną uwagę. "A gdyby tak…" z pięknymi, jednozdaniowymi wizjami codzienności i pytaniem retorycznym na końcu. "Gość w dom…" o pasji w opowieści o nietuzinkowym księdzu, jakiego sama chciałabym kiedyś spotkać. "Bajka o orzeszku" z prawdziwą analizą XXI wieku i trafną konstatacją, czym jest obecnie informacja. "Szczęście", czyli krótka historia o psim losie wywołująca moje wzruszenie. Sporo w tych tekstach także mało optymistycznej wizji przyszłości, jak ta w "Były drzewa…" czy "Era Acera". Najmocniejszym natomiast w swoim przekazie okazuje się uniwersalny i niezwykle intymny tekst pt. "Spowiedź mordercy", którego esencję każdy z nas może przełożyć na własne życie.

Ulotność chwili, piękno morza, powrót do natury, docenienie życia, dobroczynna moc pasji, istota zła, nieuchronność śmierci, symbioza ze zwierzętami, fizyka kwantowa, przepis na szczęście, światło w tunelu to jedynie kilka z tematów, jakie znajdziecie na łamach zbioru Jędrzeja Fijałkowskiego. Zbioru, którego treść pozwala zatrzymać się na chwilę w codziennym biegu. Zbioru, którego teksty należy sobie odpowiednio dozować, by w pełni przeanalizować ich esencję. Zbioru, który dobitnie pokazuje, że tyle światów, ilu ludzi na Ziemi, chociaż cały czas oni "Stoją obok Was…".


Recenzja powstała w ramach współpracy z autorem.

12 komentarzy:

 1. Książka wydaje się być dość niezwykłym doświadczeniem. Okładka jak dla mnie wyjątkowa i ładna.

  Czasem jestem przerażony jak patrzę po jakichś ważnych wydarzeniach ile lat od nich już minęło. Zgroza. @_@

  Pozdrawiam!
  https://mozaikarzeczywistosci.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Będę na uwadze mieć, pozdrowienia .

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie do końca mnie przekonuje ta fizyka kwantowa :p

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O fizyce kwantowej naprawdę jest niewiele, a już na pewno nie pod względem "technicznym", ani w takiej formule, której nie mógłby "łyknąć" "zwykły" czytelnik o "skrzywieniu" humanistycznym. Zapewniam. Autor.

   Usuń
 4. Ależ mi narobiłaś ochoty na lekturę...

  OdpowiedzUsuń
 5. Z fizyką kwantową mogę mieć problem, ale publikacja sama w sobie mnie ciekawi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zechciej, proszę przeczytać odpowiedź, którą napisałem powyżej Gąsce. Nic z technicznych rzeczy kwantowych. Wszystko do przegryzienia przez humanistycznych "czytaczy". Pozdrawiam. Autor.

   Usuń
 6. Chętnie bym zajrzała do tej książki. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. To może być refleksyjna lektura i z pewnością na czasie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Zaciekawiłaś mnie tą książką. Do tego jest bardzo ciekawie wydana (z nietypową okładką).

  OdpowiedzUsuń
 9. Tym razem nie do końca moje klimaty , ale okładka wzbudza jakby nie było ciekawość swoją nietuzinkowością

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger