A na niebie blask od gwiazd. Opowieści na Boże Narodzenie

 


Książka wydana pod patronatem medialnym Subiektywnie o książkach


"Mikołaja można teraz spotkać w każdym supermarkecie. A człowieka, który bezinteresownie jest w stanie poświęcić drugiemu cały wolny dzień, to ze świecą szukać".


Poznajcie osiem opowiadań przedstawiających historie niosące nadzieję, radość i wiarę w sens Bożego Narodzenia. Ich moc tkwi w różnorodności, która przecież tak mocno definiuje duchowy wymiar świąt. W tych opowieściach każdy znajdzie swoją gwiazdę, a jej literacki blask ogrzeje najbardziej zmarznięte serca. 

"A na niebie blask od gwiazd" to zbiór opowiadań, których autorkami są Beata Agopsowicz, Renata Czerwińska, Daria Kaszubowska, Małgorzata Lis, Emilia Litwinko, Magdalena Mikutel, Natalia Przeździk i Katarzyna Targosz. Ich wspólnym elementem jest wątek Bożego Narodzenia.

Beata Agopsowicz zabiera nas do świata, w jakim trzeba funkcjonować po utracie bliskich nam osób. Renata Czerwińska przesuwa wskazówki zegara i funduje nam wędrówkę w przeszłość. Daria Kaszubowska zabiera nas na klimatyczne Kaszuby. Małgorzata Lis pisze o nielubieniu siebie. Emilia Litwinko zadaje mądre pytania. Magdalena Mikutel dotyka tematu autyzmu. Natalia Przeździk pisze o stracie męża, a Katarzyna Targosz zabiera nas do iście magicznego pensjonatu. Jak więc widać, opowiadania zawarte w tym zbiorze to mnogość wątków i motywów skąpanych w bożonarodzeniowym sosie, bez ulepszaczy i sztucznych konserwantów. Historie stworzone piórem wyżej wymienionych autorek to samo życie, które jak pokazuje ich fabuła, nie jest tylko czarne i białe, ale posiada wiele różnych barw i odcieni.

W całym zbiorze moją szczególną uwagę zwróciły cztery opowiadania. Małgorzata Lis w swojej opowieści, której jednym z bohaterów jest pies Ciapek, dotknęła tematu nielubienia siebie i oceniania innych, wywołując przy tym uśmiech na mojej twarzy. Najbardziej wzruszającym okazało się opowiadanie Magdaleny Mikutel pt. "Ciemność jej nie ogarnęła" dotykające tematu pewnego pogubienia w obliczu choroby dziecka. Moje zaciekawienie wzbudziła także propozycja Katarzyny Targosz pt. "Aniołowy Wierch" zabierająca czytelnika w góry, do nietuzinkowego pensjonatu. Uwagę zwraca także pomysł Renaty Czerwińskiej, która poprzez pewną wędrówkę w przeszłość, uśmiecha się do miłośników klimatów retro.

Warto podkreślić, że choć to tak różne Opowieści na Boże Narodzenie to jednak łączy je podana w lekkiej formie, refleksja o prawdziwej mocy świątecznego czasu. Czasu, który obecnie tak mocno przysłonięty został wszechobecną komercją, jaką symbolizuje, chociażby wyścig po największą choinkę i najwięcej potraw na stole. W opowiadaniach autorek odnaleźć można bowiem istotne przemyślenia i refleksje, które mówią o tym, co ważne i czym tak naprawdę jest wiara.

"A na niebie blask od gwiazd" da wam to wszystko, czego wasze serce potrzebuje (nie tylko) na święta. Pozwólcie sobie dzięki tym gwiazdkowym opowiadaniom na nowo odkryć magię grudniowego czasu.


Recenzja została opublikowana w ramach współpracy z Wydawnictwem eSPe.

9 komentarzy:

 1. Pozwolę sobie poczuć magię świąt z tą książką.

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękna książka, gratuluję patronatu Wiolu .

  OdpowiedzUsuń
 3. Lovely stories that about hope and love.

  OdpowiedzUsuń
 4. Tak, ciekawy tytuł o Mikołajach i bezinteresowności człowieka do człowieka.

  OdpowiedzUsuń
 5. Przyznaję, że ja grudniowy czas odkrywam dopiero od kilku lat, dawniej nie przepadałam za świętami. Nadal się uczę doceniać ich magię ♥

  OdpowiedzUsuń
 6. O, to muszą być cudne opowieści... tak jak autorki.

  OdpowiedzUsuń
 7. Właśnie słucham zbioru opowiadań świątecznych "Wigilijne opowieści".

  OdpowiedzUsuń
 8. Będę miała na uwadze te opowiadania.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger