Rio, noc pod patronatem medialnym Subiektywnie o książkach

 

Łukasz Czeszumski wraca z kolejnym zbiorem reportaży o świecie południowoamerykańskiej przestępczości. Brazylia, Rio de Janeiro. Miasto anarchiczne, groźne i fascynujące. Poznajcie "Rio, noc", czyli książkę, której Subiektywnie o książkach patronuje medialnie.

Czternaście reportaży eksponuje życie licznych i ciekawych postaci. Kuzyn szefa mafii hazardowej opowiada autorowi rodzinną sagę na miarę „Ojca chrzestnego”. Diler zaopatrujący w narkotyki polityków i sławnych artystów tłumaczy tajniki działania swojego biznesu. Pułkownik policyjnego wywiadu wspomina śledztwa w których szukał sprawców masowych morderstw i kilkukrotnie uniknął śmierci, gdy próbowali go zabić skorumpowani policjanci. A 90-letni Noca de Portela zwany „królem samby” tłumaczy mu, jak należy żyć.

Kolejne historie są coraz mroczniejsze. Taka jest historia Adriano, policjanta z elitarnej jednostki który najpierw zaczął na własną rękę walczyć z przestępczością, a potem stał się płatnym zabójcą na zlecenie. Dorobił się milionów, ale wpadł w sieć z której nie da się uciec. Kolejną jest opowieść działacza praw człowieka na którego od lat polują skorumpowani politycy.

Jądrem ciemności i celem tej podróży jest Chapadão, zbiór kilkunastu faweli którymi włada organizacja przestępcza Comando Vermelho. Autor jedzie tam w nadziei spotkania z szefem faweli i zrobienia z nim wywiadu. Spędza noc na targowisku z narkotykami gdzie obserwuje pracę handlarzy, słucha ich rozmów i opowieści. Poznaje ich styl życia i mentalność w której fawela to niczym osobne państwo.

Rio, noc pokazuje losy ludzi, które splatają się na ulicach nocnego Rio, miasta jak z szaleńczych snów, władanym przez adrenalinę i zbrodnię. To reportaże, które czyta się jak thriller.

Zaczęło się od Miasta gangów 

W 2018 roku Łukasz Czeszumski pojechał do Rio de Janeiro aby napisać tekst pod roboczym tytułem Dwa życia, dwie śmierci. O młodym przestępcy zabitym przez policję i o policjancie zamordowanym przez bandytów. Praca nad reportażem przeciągała się, jeden temat niósł kolejny, jedna osoba prowadziła do następnych. Finalnie powstał nie jeden reportaż, a cała książka, Miasto gangów. Ukryte światy Rio de Janeiro pokazujące to miejsce z punktu widzenia przestępców, policjantów i mieszkańców faweli. Książka spotkała się z dużym zainteresowaniem czytelników. Plastycznie, w pełnym anegdot i wypowiedzi tekście przedstawiała rzeczywistość faweli i wojny między gangami, policją i paramilitarnymi milicjami.

– „Wiedziałem, że pewnego dnia muszę wrócić do Rio, aby tą rzeczywistość jeszcze bardziej zgłębić. Poznać nie tylko doły narkotykowego biznesu i życie faweli, ale dotrzeć do samych szefów. Pokazać działanie półświatka od strony jego przedstawicieli. Pokazać, dlaczego Brazylia jest krajem o najwyższej liczbie zabójstw na świecie, a świat przestępczy jest tu tak potężny, że finansuje gangi roztaczające własną władzę i uzbrojone w wojskową broń. Miałem kontakty, możliwości, granice otwarto po pandemii. Rio wzywało.”


Łukasz Czeszumski – Od wielu lat w reporterskich wyprawach szuka ciekawych ludzkich opowieści. Podróżował i mieszkał w wielu miejscach obu Ameryk, ale najbardziej fascynuje go Rio de Janeiro. Publikował w tygodnikach Polityka, Angora oraz magazynie Focus. Zadebiutował w 2015 r. książką Biały szlak. Reportaże ze świata wojny kokainowej (nowe wydanie Wojny kokainowe. Piekło i haj 2022). W 2019 ukazało się Miasto gangów. Ukryte światy Rio de Janeiro. Rio, noc to swoista kontynuacja Miasta gangów która zagłębia się jeszcze bardziej w nieoficjalną rzeczywistość tego miejsca.


Niebawem opowiem wam o tej książce nieco więcej. Jesteście zainteresowani jej przeczytaniem?Zapowiedź została opublikowana w ramach współpracy z autorem.

13 komentarzy:

 1. Po pierwsze serdecznie gratuluję patronatu,a po drugie to słowo wstępu bardzo rozbudza chęć przeczytania książki. Bo w sumie taka prawdziwa twarz Rio rzadko kiedy jest pokazywana.

  OdpowiedzUsuń
 2. kolejny ciekawy patronat - gratuluję

  OdpowiedzUsuń
 3. Gratuluję patronatu i czekam na recenzję.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo chętnie poznam te opowieści.

  OdpowiedzUsuń
 5. Przyłączam się do gratulacji!

  OdpowiedzUsuń
 6. Niesamowicie interesujący patronat! Gratuluję!

  OdpowiedzUsuń
 7. Gratuluję kolejnego interesującego patronatu!

  OdpowiedzUsuń
 8. To dopiero interesujący patronat! Gratuluję :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Gratuluję ciekawego patronatu.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger