Seria "After". Książka czy film? Analiza różnic w fabule i odbiorze

 

After 5: Na zawsze - to ostatni film z serii “After”, stworzony na podstawie książek napisanych przez Annę Todd. Zarówno seria filmów jak i książek zyskała ogromną popularność. W tym artykule postaram się przedstawić różnice pomiędzy ekranizacją, a jego książkowym odpowiednikiem. Artykuł zawiera liczne spoilery.


Seria książek napisana przez Annę Todd zdobyła ocenę 7.1/10 w serwisie Lubimyczytac, opierając się na ponad 24 tysiącach recenzji. Natomiast filmy oparte na tych książkach otrzymały znacznie niższe oceny, ze średnią 4.9/10 na IMDb. Co jest przyczyną tego znaczącego rozbieżności w odbiorze? Poniżej przedstawiam szczegółową analizę różnic i podobieństw między obiema formami tego kontrowersyjnego dzieła, na podstawie inspiracji zaczerpniętych z artykułu poświęconemu After 5 na stronie Seriale.co

Różnice w fabule pomiędzy książką a filmem


Zmiana Płci Postaci: Tristan

W książce postać Tristan jest mężczyzną i jest jednym z obiektów uczuć postaci Steph. W filmie jednak, Tristan to kobieta, co jest związane z próbą wprowadzenia większego zróżnicowania pod względem płci i orientacji seksualnej.


Wizerunek "Dobrej Dziewczyny": Tessa

W obu wersjach, Tessa jest postacią ostrożną i zachowawczą, wychowaną przez samotną matkę. Jej "dobra" natura jest kluczowym elementem, który napędza dynamikę opowieści.


Różnice w Postaci Carol, Matki Tessy

W filmie, Carol, matka Tessy, jest przedstawiona jako znacznie bardziej sympatyczna i wyrozumiała, w porównaniu z jej książkowym odpowiednikiem, który jest wymagający i dominujący.


Elementy seksualne

W książce jak i w filmie, elementy seksualne odgrywają istotną rolę, chociaż są różnice w ich przedstawieniu. W filmie są tylko dwie sceny seksualne, podczas gdy w książce ta sfera jest znacznie bardziej rozbudowana.


Charakter Hardina: język i przemoc

W książce, Hardin jest postacią o znacznie bardziej agresywnym i wulgarnym języku. Jego charakter jest znacznie bardziej surowy i ma skłonności do przemocy, co jest zdecydowanie stonowane w filmie.


Scena imprezy w domu

Ponadto w książce, jak i w filmie, istnieje scena imprezy domowej, która jest kluczowym momentem wprowadzającym dynamikę do relacji pomiędzy Tessą a Hardinem.

After 5 Harding

Końcowa scena i przepraszanie

W filmie, Hardin przeprasza Tessę, pisząc esej na temat miłości w ich ostatniej klasie z angielskiego. To różni się od książki, gdzie ich związek kończy się w sposób znacznie bardziej realistyczny.


Toksyczność relacji

W książce Hardin jest znacznie bardziej toksyczny wobec Tessy niż w filmie. Chociaż film stonował te elementy, toksyczność relacji jest nadal obecna.


Różnice w zakładzie i oszustwie

W filmie zakład dotyczy tego, czy Tessa się w nim zakocha. W książce jest to znacznie bardziej kontrowersyjne, gdyż zakład dotyczy tego, czy Hardin odbierze Tessie dziewictwo.

After 5 Tessa


Czy to zmiany w fabule powodują znaczne rozbieżności w odbiorze filmu i książki?

Chociaż różnice między filmem "After" a książką, na podstawie której został on stworzony, są zauważalne, warto spojrzeć na inne aspekty, które czynią wersję papierową bardziej atrakcyjną dla czytelnika. 

 1. Głębokość charakterów: Książki dają więcej miejsca na rozwijanie postaci, co pozwala czytelnikowi lepiej zrozumieć motywacje i emocje bohaterów. To jest szczególnie ważne w przypadku złożonych relacji jak te między Tessą a Hardinem.
 1. Narracja wewnętrzna: W książce mamy dostęp do myśli i uczuć bohaterów, co nadaje dodatkową warstwę zrozumienia. Film nie jest w stanie tego w pełni oddać.
 1. Niuanse fabuły: Filmy ze względu na ograniczenia czasowe często upraszczają fabułę. W książce możemy natknąć się na bardziej złożone wątki i dodatkowe sceny, które nie znalazły miejsca w adaptacji filmowej.
 1. Indywidualna interpretacja: Czytając książkę, każdy z nas ma własną wizję postaci i miejsc, co sprawia, że doświadczenie jest bardziej osobiste. Film narzuca jedną, konkretną interpretację.
 1. Atmosfera: książka często pozwala na bardziej subtelne budowanie napięcia i atmosfery, co jest trudniejsze do osiągnięcia w filmie, gdzie wszystko musi być skondensowane do kilku godzin.

After 5 książka i film

Podsumowanie

Podsumowując, różnice między filmem "After" a jego literackim pierwowzorem są zarówno fascynujące, jak i pouczające. Wydaje się jednak, że to właśnie wersja książkowa zyskuje na wartości przez szereg unikalnych aspektów, których film nie jest w stanie w pełni oddać. Bogactwo charakterów, złożoność fabuły i głębokość emocjonalna są tylko niektórymi z elementów, które czynią książkę bardziej satysfakcjonującą dla odbiorcy. Książka pozwala na intymny wgląd w myśli i uczucia postaci, oferując bardziej szczegółowe i złożone obrazy relacji i wydarzeń. To otwiera pole do indywidualnej interpretacji i łączy czytelnika z opowieścią na bardziej osobistym poziomie. Ponadto, literacka wersja oferuje również więcej miejsca na subtelne niuanse, które dodają głębokości i warstwowości do całej opowieści. Dlatego, nawet jeśli jesteś fanem filmu, warto sięgnąć po książkę, aby doświadczyć pełnej głębi i bogactwa tej skomplikowanej miłosnej historii.
Materiał zewnętrzny.

14 komentarzy:

 1. Nie czytałem ani książki, ani nie oglądałem filmu, chyba do nadrobienia, pozdrawiam Wiolu .

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie miałam jeszcze okazji poznać tej serii w żadnej odsłonie. Być może kiedyś to się zmieni.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie znam, ale zawsze lubię przeczytać książkę, a później obejrzeć film.

  OdpowiedzUsuń
 4. Szczerze nie czytałam ani nie oglądałam żadnej części o.o
  Miłego dnia! :) Pozdrawiam!
  Wildfiret

  OdpowiedzUsuń
 5. bardzo ciekawy temat - i jest o czym rozmawiać

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie czytałam ani tym bardziej nie oglądałam i póki co nawet nie mam zamiaru :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Fimu nie wiedziałam. Ale nie miałam pojęcia że są na podstawie książki...

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie czytałam książek ani nie oglądałam filmów. Jak oceniasz grę aktorską?

  OdpowiedzUsuń
 9. Zawsze uważałam i nadal uważam, że książka przewyższa film. Twórcy filmów często zbyt ingerują w treść, no i nie wszystko udaje się tak dobrze oddać, jak w słowie pisanym.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ani nie czytała ani nie oglądałam, ale nie mam zamiaru nadrabiać. Nie moje klimaty. U mnie jednak prawie zawsze wygrywa książka, właśnie przez te dodatkowe warstwy, których w filmie po prostu nie da się przekazać. I przez możliwość tworzenia własnego obrazu w głowie. Chyba tylko "Pamiętnik" w filmowej wersji pokonał książkową.

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo trafna recenzja! Jeśli ktoś nie oglądał filmu to polecam zacząć od książki ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Dobrze poczytać o takich różnicach.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger