Chciwość w księgarniach

 

Wydawnictwo GlowBook wydało właśnie kontrowersyjną książkę, do której lektury chciałabym was zachęcić. To "Chciwość" autorstwa Emiliano Fittipaldi, czyli bestseller włoskiego rynku wydawniczego odsłaniający finansowe machinacje Watykanu.


Książka napisana na podstawie oficjalnych dokumentów Stolicy Apostolskiej. Ujawnia ogromną skalę korupcji w strukturach Kościoła katolickiego: w Watykanie, rozrzuconych po świecie diecezjach i zgromadzeniach zakonnych. Grabież datków wiernych, oszustwa podatkowe, mataczenie, luksusowe rezydencje hierarchów, nieudane inwestycje prowadzące do strat idących w setki milionów euro i wiele innych skandali, których wspólnym mianownikiem jest chciwość ludzi Kościoła. – Dyrektor włoskiego kanału Radio Maria sugerował, że powinienem się powiesić. Do tego dochodzą anonimowe telefony z groźbami utraty życia – wyznał w rozmowie z portalem Onet.pl Emiliano Fittipaldi.

„Musisz napisać książkę. Musisz napisać to także dla Franciszka. Musi wiedzieć. Musi wiedzieć, że Fundacja Bambin Gesù, powołana do zbierania datków na małe chore dzieci, zapłaciła za część prac wykonanych przy nowym domu kardynała Tarcisio Bertone. Musi wiedzieć, że Watykan posiada domy w Rzymie, warte cztery miliardy euro. Tutaj. Nie mieszkają w nich uchodźcy, jak chciałby papież, ale mnóstwo protegowanych i VIP-ów, którzy płacą śmieszne czynsze. (…) Musi wiedzieć, że Bambin Gesù kontroluje szaloną fortunę 427 milionów euro i że Watykan zainwestował również w udziały w Exxon i Dow Chemical, międzynarodowych korporacjach, które zanieczyszczają i trują. (…) Franciszek musi wiedzieć wiele rzeczy. Rzeczy, o których nie wie, bo nikt mu o tym nie mówi”.

***


Gdyby ta historia wydarzyła się cztery wieki temu, Trybunał Inkwizycji prawdopodobnie skazałby na stos dziennikarza „Espresso” Emiliano Fittipaldiego. Podzeliłby los, który spotkał setki wolnomyślicieli, radykalnych reformatorów i kobiet uznanych za czarownice.

– Luca Kocci, „Il Manifesto”


Chciwość, do której Fittipaldi nawiązuje w tytule swojej książkę, w tradycji chrześcijańskiej jest czymś znacznie więcej niż słowo to oznacza dziś: pazerność na pieniądze to ten spośród siedmiu grzechów głównych, który jest prawdopodobnie najbardziej obecny w historii Kościoła, jak ubolewał już Dante.

– Gianfranco Morra, „Italia Oggi”


Śledztwo Fittipaldiego bazuje na oryginalnych dokumentach (około 20 stron książki zajmują fotograficzne reprodukcje oryginałów) i prowadzi do ujawnienia bogactwa, skandali i tajemnic Kościoła Franciszka.

– Red., „Il Messaggero”


Na podstawie oryginalnych dokumentów i własnych badań Fittipaldi ujawnia, jak bajecznie bogaty jest Kościół Franciszka. „Moja książka nie jest książką o Papieżu, ale o Kościele, który nie chce się zmienić” – mówi. Opowiada o niezwykle silnym oporze wobec idei Bergoglio ubogiego Kościoła dla ubogich…

– Cinzia Lucchelli, „Alto Adige”


Jesteście zainteresowani przeczytaniem "Chciwości"?


Materiał został opublikowany w ramach współpracy z Wydawnictwem GlowBook.

8 komentarzy:

 1. W sumie to sięgnę z czystej ciekawości.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam podobnie jak Anka - z ciekawości sięgnę, pozdrawiam :-) .

  OdpowiedzUsuń
 3. temat chciwości w kościele myślę,że jest znany od dawna, ale publikacja poparta faktami może być wielce interesująca.

  OdpowiedzUsuń
 4. Chętnie przeczytałabym tą książkę :D
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jest to książka, która porusza trudny i ciekawy temat.

  OdpowiedzUsuń
 6. Książka wydaje się bardzo ciekawa, z chęcią przeczytałabym.

  OdpowiedzUsuń
 7. Książka z pewnością znajdzie swoich odbiorców.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger