Bezik Wielki Pies – Boję się tego psa! - Daria Jaworska

 


"Każdy z nas odczuwa emocje, warto się więc nauczyć, w jaki sposób je przyjąć, zamiast z nimi walczyć".


Czy bez lęku wszystkim nam żyłoby się lepiej? Otóż nie, bo jak pokazuje kontynuacja losów sympatycznego psa Bezika, wszelakie emocje są nam potrzebne, również te negatywne. I tego właśnie po lekturze tej książki nauczą się nasze dzieci, ale nie tylko. Bezik pokazuje bowiem jak wielką wartością jest obecnie rodzina, którą dopełnia bezcenna relacja z psim przyjacielem.

Daria Jaworska to absolwentka psychologii na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, zoopsycholog, dogoterapeuta. W swojej pracy zawodowej zajmuje się diagnozą i terapią zaburzeń rozwojowych, od dłuższego czasu pracuje z dziećmi i ich rodzicami. Jest promotorką świadomej adopcji czworonogów. Kocha ciszę, spokój i naturę, uwielbia celebrować czas spędzony z rodziną.

Krzyś ma już prawie dziesięć lat i kocha swojego psiego przyjaciela Bezika. W tym roku nie może doczekać się swoich urodzin, bo rodzice szykują mu z tej okazji prawdziwą imprezę, na którą będzie mógł zaprosić kolegów i koleżanki. Chłopiec pragnie, aby na jego urodziny przyszła także Maja, ale istnieje pewna przeszkoda. Otóż dziewczynka bardzo boi się psów i trzeba temu jakoś zaradzić.

"Bezik – wielki pies. Boję się tego psa!" to druga część losów tytułowego psa Bezika, w której bohaterowie muszą zmierzyć się z zupełnie nowym problemem. Trzeba bowiem wspomnieć, że seria ta umiejętnie łączy w sobie walor edukacyjny i rozrywkowy, oddając tym samym w ręce młodych czytelników książkę atrakcyjną na kilku płaszczyznach. W pierwszej części serii pt. "Bezik – wielki pies. Witaj w domu" myślą przewodnią ukazanej historii jest budowanie relacji z adoptowanym psem ze schroniska, w tej natomiast autorka zabiera nas w trudny i często niezrozumiały świat emocji. Cieszy mnie fakt, że obecność psa w rodzinie staje się punktem wyjścia do dotykania tak ważnych społecznie tematów.

Krzyś uczy się od swoich rodziców, czym są emocje i jak sobie z nimi radzić, a tym samym uczą się również tego młodzi czytelnicy, którzy sięgną po tę książkę. Daria Jaworska, przedstawiając bowiem perypetie uroczej rodziny głównego bohatera, pokazuje czym są nasze lęki, z czego wynikają i dlaczego właśnie te złe bardzo często potrafią ochronić nas przed niebezpieczeństwem. Jednak najważniejszą myślą, z jaką każdy czytelnik pozostanie po lekturze książki jest ta mówiąca o tym, iż warto się z lękami oswoić. Historia Mai i jej obawy wobec psów doskonale obrazuje taki właśnie proces ze szczęśliwym finałem.


Oprócz niezwykle ważnego tematu przewodniego książki Darii Jaworskiej, który pokazuje także rodzicom, w jakich krokach rozwiązać problem lęku dziecka przed psami, "Bezik – wielki pies. Boję się tego psa!" zawiera także kilka innych atrakcyjnych elementów. Otóż autorka ukazuje perypetie Krzysia w pierwszoosobowej narracji chłopca, co niewątpliwie pozwala młodemu odbiorcy utożsamić się z bohaterem i jego codziennością. Na uwagę zasługuje również samo wydanie książki w twardej oprawie, ze stronami z dobrej jakości papieru, z cudownymi ilustracjami Edyty Grzegory, której kreska zachwyca odpowiednim doborem barw i ciekawą perspektywą.

"Bezik – wielki pies. Boję się tego psa!" to książka do samodzielnego czytania przez dzieci w wieku od ośmiu lat, ale rodzice mogą zacząć przedstawiać historię tego sympatycznego pieska już sześciolatkom. Daria Jaworska niewątpliwie drugą częścią swojej serii dokłada kolejną ważną cegiełkę w budowaniu świadomości młodych umysłów w temacie budowania relacji pomiędzy ludźmi i psami, dodając do tego pojawiające się w każdym wieku lęki. Zdecydowanie nie może zabraknąć tej książki w biblioteczce waszych dzieci.

Książkę możecie kupić na stronie Wydawnictwa Gaj

Recenzja powstała w ramach współpracy z Wydawnictwem Gaj.

16 komentarzy:

 1. bardzo pocieszna publikacja i dla dużych i dla małych

  OdpowiedzUsuń
 2. Książkę pisała osoba z wykształceniem psychologicznym, czyli lepszej autorki, w tym temacie nie wyobrażam sobie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Faktycznie - i dla dużych i małych. Za psami zbytnio nie przepadam, za to koty uwielbiam. Pozdrowienia, książkę na uwadze będę miał, zwłaszcza pierwszą część Wiolu :-) .

  OdpowiedzUsuń
 4. Takie książki powinny czytać nie tylko dzieci ale i dorośli :).

  OdpowiedzUsuń
 5. Na pewno kupię tę książeczkę i przeczytam wspólnie z siostrzeńcami.

  OdpowiedzUsuń
 6. Takie książki są bardzo potrzebne. To prawda, że każda emocja jest potrzebna, dobrze o tym uczyć dzieci:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Sama chętnie skuszę się na tę lekturę.

  OdpowiedzUsuń
 8. Moja wnuczka ostatnio zaczęła nagle bardzo bać się psów. I chyba skuszę się na tę lekturę.

  OdpowiedzUsuń
 9. Jak najwięcej tego typu wartościowych książek!!

  OdpowiedzUsuń
 10. bardzo wartościowa książeczka!

  OdpowiedzUsuń
 11. Mądra książeczka i piękna. Warto uczyć dzieci mądrego postępowania wobec zwierząt.

  OdpowiedzUsuń
 12. Dla moich siostrzeńców będzie to świetna lektura! ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Urocza książka, która jeszcze dodatkowo uczy. Świetnie!

  OdpowiedzUsuń
 14. Polecę tę książkę koleżance. :)

  OdpowiedzUsuń
 15. jak świetna pozycja dla najmłodszych :-)

  OdpowiedzUsuń
 16. To musi być wspaniała książka. Mój syn byłby nią zachwycony:)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger