Jak zachęcić nastolatków do czytania?

 

Zdajemy sobie sprawę z tego, że Polacy statystycznie nie czytają zbyt wielu książek. Jeśli nie robią tego dorośli, to często również ich dzieci nie są tym zainteresowane. Na szczęście są gatunki, które potrafią trafić do młodego pokolenia. Dobrze może sprawdzić się fantastyka, horror (oczywiście dopasowany do wieku odbiorcy), a także komiks. 


Czy fantastyka to tylko wróżki i elfy?

Powiedzmy sobie wprost, książki fantastyczne są studnią bez dna. Nie powinny kojarzyć się tylko i wyłącznie z Hobbitem i Harrym Potterem. Stereotypizacja tego gatunku i sprowadzanie go do dwóch najbardziej rozpoznawalnych dzieł fantastyki jest mocnym uproszczeniem. Tymczasem fantastyka dzieli się na trzy zasadnicze nurty, nurty te zaś dzielą się na kolejne podgatunki.

Fantastyka jest częścią naszego społeczeństwa, naszej kultury. Przypomina lustro, w którym odbijają się nasze marzenia i lęki. Z tego powodu nie wolno lekceważyć literatury fantastycznej, za to warto się z nią zaprzyjaźnić. To często najlepsze książki dla nastolatków, które wcześniej nie czytały.


Fantasy

Ten nurt wykorzystuje motyw magii i istot nadprzyrodzonych. Akcja utworów dzieje się w świecie odrębnym od realnego i zadziwiająco często nawiązuje do europejskiego średniowiecza. Właśnie tu spotkamy mitycznych herosów, wiedźmy, smoki i jednorożce. Mimo że akcja wydarzeń dzieje się w świecie fantastycznym, wykreowanym przez autora, muszą nim rządzić prawa podyktowane wewnętrzną logiką charakterystyczną dla tego uniwersum. Nurt fantasy jest spadkiem po legendach, baśniach, podaniach; innymi słowy jest to dziedzictwo folkloru. Fantasy pozwala nam uciec od rzeczywistości i posmakować świata pełnego awanturniczych przygód.


Horror

Każda szanująca się księgarnia internetowa musi oferować swojemu czytelnikowi fantastykę z gatunku horror. Horror, inaczej fantastyka grozy, zakłada obecność istoty wymykającej się ludzkiemu poznaniu, a więc nierealnej. Istota ta musi czyhać na bohatera, najlepiej zagrażać jego życiu. Cechą wyróżniającą horror jest towarzyszące lekturze uczucie niepokoju. My, czytelnicy, czytając o bladej istocie w pelerynie i z ostrymi kłami, rozpoznajemy w niej wampira i dobrze wiemy, czemu patrzy na bohatera wygłodniałym wzrokiem. Fantastyka grozy mówi zadziwiająco dużo o naszych lękach. Dobrze wie, czego boi się czytelnik i czego boi się społeczeństwo.


Komiks

Jeśli nastolatek nigdy nie czytał książek, to ich objętość może go przerażać. Na szczęście nie musi zaczynać od niczego skomplikowanego. Tak naprawdę komiks to często znakomity start dla nowicjuszy. Kolorowe ilustracje zachęcają do lektury, a fabuła również może być naprawdę porywająca. Niektórym może wydawać się, że są to pozycje jedynie dla najmłodszych dzieci. Nie jest to jednak prawda, na rynku znajdziemy również komiksy dla starszych osób, a nawet dla dorosłych. Możemy zaskoczyć się tym, na jak wysokim poziomie stoją niektóre tomy.


Jak widać pozycji dla nastolatków jest sporo. W dodatku istnieje jeszcze wiele gatunków, które również mogłyby trafić do młodszych ludzi. Warto podsuwać swoim dzieciom różne książki, bo nigdy nie wiemy, co przypadnie im do gustu.


23 komentarze:

 1. To prawda. Moi nastoletni siostrzeńcy i siostrzenice najczęściej sięgają po fantastykę i komiksy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Fantasy is my favorite genre because the variety is amazing

  OdpowiedzUsuń
 3. Myślę, że dla nastolatków przede wszystkim ważne są wzorce czytelnicze - jak młody widzi, że rodzic czyta, to sam też będzie chętniej sięgał po książki.

  OdpowiedzUsuń
 4. oj tak przykład idzie z góry, dzieci biorą często przykład z dorosłych.

  OdpowiedzUsuń
 5. Pożyteczny post Wiolu. Z tym czytaniem u nastolatków jest różnie, pozdrawiam :-) .

  OdpowiedzUsuń
 6. Cóż mogę napisać... Przykład idzie z góry...

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo ciekawy wpis. Mój syn, jak tylko nauczył się składać litery, zaczął czytać komiksy. Potem książki dla dzieci, głównie perypetie dzieci w jego wieku, gdzie jest wiele obrazków. Następnie sięgał po książki młodzieżowe, a ostatnio zapytał czy kupię mu "To" S. Kinga (syn jest fanem horrorów). Tą książkę wybiłam mu z głowy (ma 13 lat) ale widać, jak rozwija się w nim czytelnicza moc 😁💪

  OdpowiedzUsuń
 8. Interesujący artykuł. Fakt, że literatura dla młodzieży kojarzy się z wyżej wymienionymi gatunkami. Pobudzają wyobraźnię i pozwalają "odlecieć" w inny wymiar. Ważne, by młodzi czytali, a z czasem może sięgną po inne gatunki.

  OdpowiedzUsuń
 9. Myślę, że kluczowe jest zachęcanie do czytania od najmłodszych lat. Jak dziecko widzi rodziców z książką, jak podsyłają mu ciekawe tytuły to jest szansa, że złapie bakcyla i potem jako nastolatek też będzie czytał. Ale oczywiście pewne gatunki mogą spodobać się młodzieży bardziej niż inne i twoje propozycje uważam za trafne :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ciężko w obecnych czasach zachęcić dzieci do czytania, gdyż większość woli telefony, komputery itp. od papierowych książek.

  OdpowiedzUsuń
 11. Komiksy są ostatnio w modzie, więc może to przełamie trend :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Czytam od czasów nastoletnich i lubię zachęcać innych do czytania. Pamiętam, że w mojej podstawówce mieli straszny sposób na zachęcanie. Kazali wypożyczać książki, bo inaczej wstawiali negatywną uwagę. Nie przeczytałam żadnej książki z tego przymusowego wypożyczania.

  OdpowiedzUsuń
 13. Myślę, że przykład idzie też z góry.
  Moja siostra, szwagier czytają książki i ich córki od małego też lubią tak spędzać czas.
  I rzeczywiście przeważa fantastyka i komiksy. Choć starsza siostrzenica swego czasu lubiła też mitologie.

  OdpowiedzUsuń
 14. Jestem częstą klientką w bibliotece i nie wyobrażam sobie żeby nie było niej kryminałów.

  OdpowiedzUsuń
 15. Najlepiej zachęcić dzieci własnym przykładem ;). A jak to nie pomaga, to faktycznie można podsunąć jakąś ciekawą książkę. Mnie do czytania zachęcił Harry Potter :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Zachęcić nastolatków do czytania jest ciężko. Zwłaszcza, że mamy "super nudne" albo "super nudno" prowadzone lektury o.o Pamiętam jaki napięty grafik lektur miałam.. I same książki nie były złe ale prędkość i zmuszanie do czytania to była katorga..
  Pozdrawiam! Miłego dnia :)
  Zapraszam również do mnie w wolnej chwili ;) (nie mam profilu bloggera, dlatego zostawiam link)
  Wildfiret

  OdpowiedzUsuń
 17. Niestety ciężko zagonić nastolatka do książek ;) Tych szkolnych, ale i takich do czytania dla rozrywki. Mój syn np. wcale nie chce czytać tych z fabułą, czy to horror czy komiks. Lubi za to czasami sięgnąć po albumy przyrodnicze, historyczne czy inne popularnonaukowe ;) Dobrze, że jest taki duży wybór z książkami w księgarniach :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Myślę, że własny przykład bardzo dużo daje.

  OdpowiedzUsuń
 19. Także książki obyczajowo-psychologiczne. Kryminały.

  OdpowiedzUsuń
 20. Dobrze byłoby im podsuwać wartościowe pozycje do czytania. Kilka dobrych, które czytałam w tym roku:
  Słowik
  Kristin Hannah
  Piętno Midasa
  Czas burz
  Niebieski Lubin
  Niespokojne niebo
  Pani Churchill
  Kotański
  Doktór Anna

  Jeśli ktoś zastanawiał się nad wydaniem samodzielnie ksiażki, polecam ten artykuł https://novaeres.pl/jak-wydac-ksiazke Znajduje się tutaj wiele wartościowych porad o tym jak wydać ksiażkę.

  OdpowiedzUsuń
 21. Komiksy najmocniej działają na wyobraźnię dziecka i nastolatka a także mangi ;)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger