Odpryski. Subiektywna kronika dwudziestolecia – Ireneusz Gębski

 


"Nie wiem jak to jest z innymi narodami, ale nasz jest chyba wyjątkowo swarliwy".


Ludzka pamięć jest bardzo ulotna, a dobitnie świadczy o tym ten oto zbiór zapisków, będący zgodnie ze swoim tytułem, mocno subiektywną kroniką ostatnich dwudziestu lat polskiego życia politycznego i społecznego. Zbiór, dzięki któremu wielu z nas przypomni sobie wiele wydarzeń i postaci, które już dawno zostały zarchiwizowane na twardych dyskach naszych umysłów. 

Ireneusz Gębski to urodzony w 1958 r. dziennikarz i pisarz, który debiutował na łamach prasy w 1982 r., a jego współpraca z kilkunastoma pismami to dorobek twórczy obfitujący w ponad 300 tekstów. Autor pracował w wielu zawodach, od górnika i kowala matrycowego po kierownika magazynu i sprzedawcę. Czytelnicy poznali już kilkanaście książek, jakie wyszły spod jego pióra.

"Odpryski" to zbiór różnych objętościowo zapisów blogowych autora z lat 2001 – 2021 będących w pewnej części swoistymi komentarzami odnoszącymi się do życia społeczno-politycznego w naszym kraju. Teksty zostały ułożone chronologicznie.

Codziennie jesteśmy atakowani setkami informacji z kraju i ze świata, więc trudno o to, abyśmy pamiętali czym żyła opinia publiczna kilka miesięcy temu, nie wspominając już o latach. Przez ten ciągły szum informacyjny nie jesteśmy nawet czasami w stanie powiedzieć, cóż ważnego wydarzyło się kilka dni wcześniej. Z tego też względu lektura najnowszej książki Ireneusza Gębskiego okazuje się być barwną wędrówką w przeszłość, wprost do naszego polskiego piekiełka. Autor i jednocześnie narrator będący komentatorem najgłośniejszych wydarzeń na naszej scenie politycznej i społecznej, przypomina o wielu aferach na szczeblach władzy, ukazuje liczne zagrywki prominentnych polityków, a także wspomina o różnorakich personach, które w ciągu tych dwudziestu lat niejednokrotnie rozgrzewały do czerwoności opinię publiczną. Ważne jest to, że w zapiskach autora znajdują się odniesienia do wydarzeń, które na zawsze zapisały się w historii naszego kraju jak, chociażby katastrofa Smoleńska, jak i te będące newsami jednodniowymi, jak wygwizdany występ Andrzeja Rosiewicza w Opolu.

Trzeba wspomnieć, że zapiski Ireneusza Gębskiego nie są tylko suchym streszczeniem zaistniałych wydarzeń, ale bardzo często opatrzone zostają soczystym komentarzem i złośliwą refleksją, najczęściej trafną, puentującą aktualny stan rzeczy. Komentarze te wywołują u czytelnika szerokie spektrum emocji i nie sposób uciec przy nich od smutnego wniosku podsumowującego mentalność naszego narodu, jaka nie uległa zmianie od początku nowego milenium.

"Odpryski. Subiektywna kronika dwudziestolecia" to książka, która w nieco gorzkiej pigułce pokazuje to, czym Polacy żyli medialnie przez dwie ostatnie dekady. Lekturę tej książki można sobie w dowolnym tempie dozować, gdyż ogrom zawartej w niej treści wymusza niejako czytelnicze przystanki. Poprzez subiektywne spojrzenie Ireneusza Gębskiego, będącego niewątpliwie czujnym obserwatorem życia publicznego, każdy z nas ma możliwość na chwilę wrócić do zapomnianych wydarzeń i przypomnieć sobie tamte wspólne radości oraz rozczarowania. Egzemplarz recenzencki otrzymany od autora.

16 komentarzy:

 1. Nie jestem osobą, która chętnie ogląda wiadomości i interesuje się polityką, myślę, że taka książka by mnie nie zaciekawiła, aczkolwiek pewnie wiele bym się z niej dowiedziała.

  OdpowiedzUsuń
 2. Gdyby ktoś z czytelników bloga Subiektywnie o Książkach chciał coś napisać o moich "Odpryskach", to chętnie podeślę egzemplarz książki (ilość ograniczona) :)

  OdpowiedzUsuń
 3. To tematyka dla mojego narzeczonego.

  OdpowiedzUsuń
 4. Faktycznie - tematyka ciekawa, pozdrawiam Wiolu :-) .

  OdpowiedzUsuń
 5. Myślę, że ta książka mogłaby mi się spodobać. Na razie jednak bardziej ciągnie mnie chociażby do fantastyki i literatury pięknej.

  OdpowiedzUsuń
 6. książka wydaje się być bardzo ciekawa;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Brzmi zupełnie inaczej niż to, co obecnie można dostać na rynku.

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo ciekawa propozycja, chętnie się z nią zapoznam. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Taka publikacja na pewno uświadamia, jakim narodem jesteśmy :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie wiem czy to lektura dla mnie. Będę polecać ją dalej.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger