"Z pożądaniem władzy związane są najbardziej ciemne strony natury ludzkiej". Fragment książki "Jak nas władza obezwładnia. I dlaczego na to pozwalamy"

 

„Nic nie jest bardziej zadziwiające, jak łatwość, z jaką większość daje się rządzić przez niewielu…” – zastanawiał się David Hume w 1741 r. Wówczas winił on przemoc, którą stosowali panujący wobec poddanych dla utrzymania władzy. „Genialność” obecnych systemów panowania polega na tym, że potrafią one posiadać władzę absolutną bez budowania obozów koncentracyjnych, zmuszania do ideologicznej jednomyślności czy też zwalczania kontrowersji przemocą, przynajmniej tak długo, dopóki są one niegroźne. Społeczeństwo podporządkowane jest interesom gospodarczym elit i zostaje zdemobilizowane do pozycji (głupiego) konsumenta żyjącego w ciągłym lęku, niepewności i apatii, niezainteresowanego polityką, co dla władzy jest zjawiskiem pożądanym i wygodnym. Lektura tej książki pomoże czytelnikowi otworzyć oczy na mechanizmy rządzenia, zrozumieć, jak słabe strony naszej psychiki wykorzystywane są przez panujących, zdemaskować machinacje grup elitarnych i pozwoli na wypracowanie indywidualnych i grupowych mechanizmów obronnych. Agresja Rosji przeciw Ukrainie, która nastąpiła po napisaniu tekstu tej książki, wskazuje, jak ważna jest świadomość społeczeństwa, by nie dało się ono wodzić za nos przez autorytatywne, żądne władzy elity, które nie cofną się przed niczym, nawet przed groźbą rozpętania wojny nuklearnej.


Do lektury książki "Jak nas władza obezwładnia. I dlaczego na to pozwalamy" zapraszam was razem z jej autorem Karolem Borthem. Dzisiaj możecie przeczytać fragment tej publikacji 😀Niebawem opowiem wam o tej książce nieco więcej. Jesteście zainteresowani jej przeczytaniem?

Fragment został opublikowany w ramach współpracy z autorem.

16 komentarzy:

 1. Czekam na nieco więcej Wiolu o tej książce. Pozdrawiam serdecznie :-) .

  OdpowiedzUsuń
 2. Ważny temat, ale niekoniecznie to moje klimaty czytelnicze.

  OdpowiedzUsuń
 3. Manipulacja, czy jak kto woli sterowanie nastrojami społecznymi, to temat-rzeka. Ostatnio dowiedziałam się sporo o technikach kreowania wizerunku i przeraziłam się do jakich warstw sięgają te macki. Z drugiej strony lepiej jest znać mechanizmy i umieć im przeciwdziałać, albo chociaż mieć świadomość ich istnienia, niż udawać, że to nie istnieje. Władza upaja i uzależnia. Wiele osób zrobi wszystko, by nie dopuścić do jej utraty.

  OdpowiedzUsuń
 4. Fragment przeczytałam z zainteresowaniem

  OdpowiedzUsuń
 5. Czekam więc na Twoją opinię o tej książce.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo trafny też tytułowy cytat. Książka bardzo mnie zaciekawiła :) Czekam na Twoją recenzję :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Fragmenty ciekawe, ale czekam na Twoje odczucia po lekturze całości.

  OdpowiedzUsuń
 8. Znam to, nie chcę już o tym czytać... A Rosja to jest zupełnie inna galaktyka...

  OdpowiedzUsuń
 9. Ciekawy fragment, jestem bardzo ciekawa tej książki 😊

  OdpowiedzUsuń
 10. Chyba poczekam na opinię, recenzję :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Jakoś nie udało mi się przeczytać wspomnianego fragmentu :(

  OdpowiedzUsuń
 12. Ale wartościowa publikacja się zapowiada :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Temat bardzo ważny, ale powieść raczej nie w moim klimacie.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger