Vendetta Lukrecji – Eliza Korpalska

 

"Ci, których lubimy, stają się naszą największą słabością".


Po raz pierwszy spotkałam się z serią, w której czytanie trzeciego tomu, bez znajomości dwóch poprzednich, nie przysparza żadnych problemów z ogarnięciem całego fabularnego ciągu przyczynowo-skutkowego. Wynika to z faktu, że "Vendetta Lukrecji" jest swoistym prequelem ukazującym wydarzenia poprzedzające to, co przedstawiają dwie kolejne części. I dzięki temu mam wielką ochotę poznać dalsze losy tytułowej bohaterki.

Eliza Korpalska to miłośniczka literatury, uwielbiająca gotować, kochająca koty i hodująca róże oraz ekologiczne warzywa. Autorka zgrabnie łączy pracę zawodową z czasem poświęcanym rodzinie i pisaniu książek. Prowadzi także w sieci swój literacki blog Książko-smaczki. Zadebiutowała w 2019 r. książką pt. "Niewinność Lukrecji", będącą pierwszym tomem serii "Być  jak Jack Reacher".

Komendant policji Severski zostaje porwany w niewyjaśnionych okolicznościach. Z racji wykonywanego stanowiska, lista jego potencjalnych wrogów jest bardzo długa. Do sprawy zaangażowana zostaje niedoświadczona, ale niezwykle ambitna, agentka Anna Litewski. Praca dla agencji SAW okazuje się dla policjantki prawdziwą szkołą przetrwania, która ukształtuje ją na całe życie. Szkołą obfitującą w śmierć i zdradę, a także mafijne porachunki.

"Vendetta Lukrecji" to książka pełniąca dwoistą rolę. Otóż po pierwsze, dla miłośników serii autorki, okaże się prawdziwą wisienką na torcie, gdyż będąc prequlem, zabiera czytelników do samych początków kreowania postaci Anny znanej pod pseudonimem Lukrecja. Ta swoista wędrówka w przeszłość, literackim wehikułem czasu, wyjaśnia niejasności w życiorysie agentki i z pewnością pozwala spojrzeć na tę bohaterkę z zupełnie nowej perspektywy. Po drugie, trzeci tom dla takiego czytelnika jak ja, nie znającego wcześniejszych części, może okazać się doskonałym wstępem do zgłębienia historii tej niepokornej policjantki. Ważne przy tym wszystkim jest to, że każda z tych dróg zapewnia wciągającą lekturę.

Anna Litewski vel Lukrecja to protagonistka, której kreacji nie zapomina się zbyt szybko. Eliza Korpalska zadbała bowiem o to, by nadać tej bohaterce odpowiedniego charakteru i pazura. Przypuszczam, że zarówno w "Niewinności Lukrecji" i w "Regule Lukrecji" osobowość ta jeszcze bardziej zapada w pamięci, stając się wyrazistym symbolem zemsty. Z pewnością owa agentka służb wywiadowczych to jedna z ciekawszych kreacji, jaką udało mi się poznać podczas moich literackich wędrówek. 

Oprócz warstwy stricte psychologicznej, Eliza Korpalska w swojej książce dobitnie pokazuje, jak mocno powiązane są ze sobą światy przestępców i stróżów prawa. Jak cienka granica dzieli to, co można zrobić w majestacie prawa od tego, co jest karalne. To istotna płaszczyzna tego utworu, która skłania do refleksji nad tym, co zwykle nie zaprząta naszej głowy w codziennym życiu.

"Vendetta Lukrecji" to powieść sensacyjna, którą dzięki dynamicznej akcji i równie dynamicznemu językowi, czyta się bardzo szybko. To opowieść o procesie metamorfozy ludzkiej osobowości, która pod wpływem zewnętrznych czynników, musi wypracować sobie swój własny mechanizm obronny. Jeśli chcecie się przekonać, kim jest i kim stała się tytułowa Lukrecja, zajrzyjcie koniecznie do tej serii.


Materiał został opublikowany w ramach współpracy z autorką

15 komentarzy:

 1. Policyjne książki ostatnio zyskują coraz większą sławę. :) Staram się czytać różnorodne gatunki, żeby nie popaść w przesyt jednym tematem. Ciekawa recenzja.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam - nie będę tu oryginałem - jak Ela R - czytam różne rzeczy, zmieniam sobie umysłowe aktywności. Powyższa pozycja - ma jak widzę / czytam - wielu odbiorców. Jako nie oglądający jednak telewizji - muszę stwierdzić - że Wiolu - tym razem - czy też ponownie - kupiłaś mnie ta książką. Serdecznie pozdrawiam życząc dobrej nocy :-) Ja dziś byłem dosyć zalatany - czytam wiele rzeczy na raz, po zmroku raczej e - booki ;-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobrze, że można ją czytać niezależnie od wcześniejszych części. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Myślę, że kiedyś mogę się na nią skusić.

  OdpowiedzUsuń
 5. Brzmi bardzo ciekawie. W ogóle fajny zabieg, przeczytać trzecią część, która jest wstępnej do poprzednich, nie znając poprzednich. Na pewno odbiór jest zupełnie inny, niż kiedy czyta się wg tomów.

  OdpowiedzUsuń
 6. Hej, pytanie tylko, czy masz teraz ochotę przeczytać dwie poprzednie części? Czasami powieści są na tyle dobre, że ma się ochotę wrócić do poprzednich części, żeby poznać całość historii.
  Miłego czytania!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak najbardziej. W wolnej chwili musze koniecznie zajrzeć do dwóch poprzednich części :)

   Usuń
 7. Coraz bardziej chcę poznać całą serię.

  OdpowiedzUsuń
 8. Serii nie znam- ale rzeczywiście brzmi i zapowiada się kusząco- dzieki za polecenie

  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 9. to musi być fajna seria:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Będę mieć tytuł w pamięci :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie słyszałam jeszcze o tej serii.

  OdpowiedzUsuń
 12. Ja mimo wszystko wolę od początku.

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie byłam do końca przekonana, ale po Twojej recenzji zmieniłam zdanie.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger