Ciemna dolina – Thomas Arnold

 

Książka wydana pod patronatem medialnym Subiektywnie o książkach


"Świat nie jest aż taki zły. W przeciwnym razie szybko by się skończył".


Podobno ucząc się gry w szachy, uczymy się siebie, poznając własną wytrzymałość, stopień koncentracji i odporność na narastający stres. Można więc śmiało stwierdzić, że czas poświęcony szachom nigdy nie będzie czasem straconym. Nie będzie również straconym ten poświęcony lekturze "Ciemnej doliny", gdyż ta rozgrywka to najwyższej klasy, wyrafinowana rozrywka intelektualna, jaką może zapewnić dobrze skrojony dreszczowiec.

Thomas Arnold to pseudonim literacki Arnolda R. Płaczka, urodzonego w Rybniku, absolwenta farmacji ukończonej na Śląskim Uniwersytecie Medycznym. Autor dobrze przyjętych powieści, zadebiutował w 2013 r. książką pt. "Anestezja". Mieszka obecnie w Rydułtowach – małej miejscowości na Śląsku. "Ciemna dolina" to drugi tom cyklu pt. "Jade Reflin".

Świeżo wynajęty dom skrywa w sobie makabryczną zawartość. Policjantka Jade Reflin i jej partner Chris Whalen odnajdują w nim cztery ciała, ucharakteryzowane na przerażającą inscenizację. W tym samym czasie, niedaleko domu, funkcjonariusze zatrzymują mężczyznę z nożem w ręku, w zakrwawionych ubraniach, nazywającego siebie Gabrielem. Przesłuchanie dziwaka nie wnosi nic do sprawy, a Jade z każdą kolejną godziną śledztwa przekonuje się, że sprawa posiada o wiele głębsze dno, związane z jej osobą.

"Ciemna dolina" to po mistrzowsku skrojony dreszczowiec, który w swojej konstrukcji fabularnej posiada to wszystko, co powinna mieć książka osadzona w tym właśnie gatunku. Thomas Arnold zadbał bowiem o odpowiednią dynamikę akcji, przedstawił tajemnicze zbrodnie okupione okrucieństwem i wplątał w to wszystko intrygujący element szachów. Elementy te zapewniły  skomplikowaną, ale jednocześnie przejrzystą konstrukcję fabularną, która zgodnie z konwencją thrillera, zapewnia pobudzający dreszcz emocji i niepokoju. A ja niczego więcej nie oczekuję od tego typu powieści.

Jeśli mowa o emocjach, które funduje czytelnikowi najnowsza książka Thomasa Arnolda to warto wspomnieć o tym, że zostają one wzmocnione dzięki umiejętnemu bazowaniu na niecierpliwości odbiorcy spowodowanej poznaniem narracyjnej tajemnicy. W trakcie lektury pojawia się także swoisty głód literackiego przeżycia czegoś makabrycznego oraz co najważniejsze, końcowy twist, dający swoiste "guilty pleasure", tak często odczuwane podczas czytania prozy z szeroko rozumianego nurtu popkultury.

Kontynuację cyklu można czytać bez znajomości pierwszego tomu pt. "Trzecia córka", ale oczywiście poznanie wcześniejszych losów protagonistki, daje szerszy obraz na jej całą kreację psychologiczną. Jade Reflin to bowiem taki przykład modelowego everymana, czyli zwykłego człowieka uwikłanego w złożoną intrygę. Postać ta w małym stopniu wymyka się temu szablonowi, dzięki temu czytelnikowi łatwiej utożsamić się z bohaterką i łatwiej wejść w jej rolę odkrywcy wszystkich elementów skomplikowanej zagadki. 

Kilka lat temu napisałam, że książki Thomasa Arnolda powinny stać się naszym literackim towarem eksportowym i nadal podtrzymuję to twierdzenie. "Ciemna dolina" to bowiem przykład tego, jak dobrze napisać angażujący thriller, fundujący czytelnikowi świadomość ciągłego zagrożenia w obliczu prawdziwego zła. Co jeszcze warto podkreślić, zakończenie drugiego tomu cyklu nie pozostawia złudzeń – w najbliższej przyszłości możemy spodziewać się kontynuacji. I to mnie bardzo cieszy.

Z Thomasem Arnoldem

Wpis powstał w ramach współpracy z autorem

19 komentarzy:

 1. Książka raczej nie dla mnie, ale na pewno znajdzie swoich czytelników :D
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Oj czuję, że to coś dla mnie, bardzo chciałabym książkę dorwać w swoje łapska!

  OdpowiedzUsuń
 3. Pozdrawiam Serdecznie Wiolu, dobrej nocy i reszty tygodnia. Autora twórczość z różnych opowieści znam, jednak tę na razie odkładam "ad acta". Swoją drogą - nie mówię tej książce nie, podobną tematykę staram się raczej jesienią i zimą omijać - i przekładać na czas, gdy noce są krótsze. Gratuluję też patronatu :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie znam autora. Zapowiada się ciekawa książka.

  OdpowiedzUsuń
 5. Tego typu książki są dobre jeśli mają zaskakujące zakończenie i tego się spodziewam ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. myślę że pozycja idealna dla mnie:D

  OdpowiedzUsuń
 7. Po przeczytaniu recenzji, już mam ochotę na w lekturę tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 8. Kiedyś wpadła mi w ręce jedna z książek autora i pamiętam, że byłam pod wrażeniem. Z pewnością sięgnę po tę rekomendowaną przez Ciebie.

  OdpowiedzUsuń
 9. Warto zapamiętać to nazwisko.

  OdpowiedzUsuń
 10. Dobrze, że kontynuację cyklu można czytać bez znajomości pierwszego tomu pt. "Trzecia córka".

  OdpowiedzUsuń
 11. widziałam już u Ciebie zapowiedź i mi wpadła w oko - świetna fota z autorem :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Lubię takie angażujące thrillery. Koniecznie muszę przeczytać ❤

  OdpowiedzUsuń
 13. Myślę, że ten thriller wciągnąłby mnie na maksa!

  OdpowiedzUsuń
 14. Ostatnio nie mam zbytniej ochoty na tego typu literaturę, ale po przeczytaniu Twojej notki mam ochotę na przeczytanie tej książki. Zatem będę miała ją na uwadze i jeżeli najdzie mnie na przeczytanie czegoś w tych klimatach to po nią sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 15. Prawdę mówiąc to z Twojej recenzji wynika, że to gra o szachach, która jest dużo lepsza niż Gambit Królowej. :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Muszę w końcu poznać twórczość tego autora :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Chętnie skuszę się w przyszłości na którąś z książek tego autora.

  OdpowiedzUsuń
 18. Nie znam autora, dobra książka to zawsze dobry pomysł na prezent np. na Mikołajki :-)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger