Wyrzuć z głowy słonia na mojej półce

 

Jesteśmy ssakami, a ssaki są istotami społecznymi. Nasze mózgi zostały zaprogramowane w taki sposób, aby nie tylko polować i gromadzić pożywienie, lecz także dominować, również społecznie. Często odbywa się to za pomocą oszukiwania innych lub… siebie. Jednakże, choć jesteśmy skupionymi na sobie intrygantami, korzyść przynosi nam to, że udajemy, iż tak nie jest. Im mniej wiemy o naszych ukrytych motywach, tym lepiej, i dlatego nie lubimy rozmawiać czy nawet myśleć o tym, jak bardzo jesteśmy samolubni. To jest właśnie zjawisko „słonia w głowie”. A ponieważ jest ono dla nas nieprzyjemne, robimy z niego temat tabu, zamiast zastanowić się nad naszą naturą i zdać sobie sprawę z przyczyn naszego zachowania.


W patronackiej recenzji "Wyrzuć z głowy słonia" napisałam, że to publikacja, która zaciekawi entuzjastów zgłębiania motywów ludzkiego zachowania i pracy mózgu. Część czytelników na pewno zaniepokoi fakt, że niektóre nasze decyzje są wynikową tego, że oceniają nas inni. 

Według autorów tej książki, tytułowy słoń siedzi w głowie każdego z nas. U jednych zadomowił się bardziej, u innych nieco mniej, ale to gość, z którego istnienia często nie zdajemy sobie sprawy 😀

20 komentarzy:

 1. Nabytek cenny - gratulacje. Nie wiem, może sięgnę , a może nie. stos innych się piętrzy przede mną. A chciałbym zacząć znów udzielać korepetycji. Skupiam się więc na książkach bibliotecznych , historycznych i podręcznikach. Jeszcze papierowe "Bieguni" Noblistki czekają też na poczekanie. Pozdrawiam, padnięty jestem - ponad 227 minut na wyjeździe :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawe! Lubię tego typu publikacje...

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawa propozycja. A te stosy książek za Tobą ❤ ach

  OdpowiedzUsuń
 4. Chyba mam ją od Ciebie, bardzo Ci za nią dziękuje muszę w końcu do niej przysiąść, ciekawa pozycja.

  OdpowiedzUsuń
 5. Podtrzymuję swój plan sięgniecia po tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Parece un libro muy interesante . Te mando un beso

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo zainteresowała mnie ta książka 😊

  OdpowiedzUsuń
 8. Tym razem pasuję, ale zdjęcie super :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Zdjęcie super, a na książkę może się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 10. Widziałam Twoją recenzję tej książki, to ciekawa pozycja, ale raczej nie dla mnie. Znam natomiast osobę, którą mogłaby zainteresować ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie jestem zwoleniniczką poradników oraz motywatorów wszelkiej maści, ale musze pzrzyznać, że ta książką i od strony okładki jak i tej retorycznej kusi :-)

  pzodrawiam

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo lubię czytać tego typu książki. Zagadki umysłu są niezwykle fascynujące. Koniecznie muszę zarezerwować sobie wieczory na tę lekturę, a moja biblioteczka będzie nie zwykle zadowolona z nowego nabytku :D

  OdpowiedzUsuń
 13. Zrobić sobie psychoanalizę i wyrzucić słonia...

  OdpowiedzUsuń
 14. Wygląda interesująco. Może się skuszę?

  OdpowiedzUsuń
 15. Wartościowa pozycja, ale powiem szczerze nie wiem czy znajdę czas by jej poszukać i przeczytać.
  Pomimo tego pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger