Wyrzuć z głowy słonia - Kevin Simler, Robin Hanson

 


Książka wydana pod patronatem medialnym Subiektywnie o książkach


"Wszyscy oszukują".


Według autorów tej książki, tytułowy słoń siedzi w głowie każdego z nas. U jednych zadomowił się bardziej, u innych nieco mniej, ale to gość, z którego istnienia często nie zdajemy sobie sprawy. Jest nim ukryty motyw naszych działań wynikający z egoistycznej natury człowieka. Niewątpliwie więc warto zagłębić się w ten temat, gdyż dotyka ona każdego z nas. Ostrzegam jednak, lekturę tej publikacji należy sobie dozować w odpowiednich dawkach.


Kevin Simler to absolwent Uniwersytetu Berkeley na wydziale filozofii i informatyki, posiadający doktorat z lingwistyki komputerowej. Wierzy w praktyczny racjonalizm, przez siedem lat pracował jako inżynier i projektant produktu. Robin Hanson to profesor nadzwyczajny ekonomii na Uniwersytecie George'a Masona. Posiada także doktorat z nauk społecznych na California Institute of Technology oraz tytuł magistra fizyki i filozofii na University of Chicago. Jest pionierem rynków prognoz.


"Wyrzuć z głowy słonia" to publikacja ukazująca to, co ukrywa przed nami nasz mózg. Książka została podzielona przez autorów na dwie części. Pierwsza próbuje odpowiedzieć na pytanie, dlaczego ukrywamy nasze motywy, natomiast druga ukazuje ukryte motywy w życiu codziennym.


Publikacja o charakterze popularnonaukowym, jaką niewątpliwie jest książka Simlera i Hansona porusza bardzo intrygujący temat i choćby z tego powodu warto zagłębić się w jej treść. Otóż autorzy dowodzą, że każdy z nas oszukuje siebie po to, by oszukać innych. Dalsze twierdzenia, jakie pojawiają się na łamach tej książki mogą nieco zmienić postrzeganie naszego zachowania, a na pewno skłonić do szerszej analizy ludzkiej podświadomości. Warto bowiem wiedzieć, że bardzo często naszymi decyzjami kierują ukryte motywy, będące tytułowymi słoniami. Dla niektórych ta teza może okazać się nawet mocno kontrowersyjna.


Jak bowiem nie poczuć zdziwienia i konsternacji, czytając o teorii "ciepłego blasku", która mówi o tym, że dobroczynność to nic innego niż reklama i sposób na pokazanie się. Przecież to wywraca do góry nogami nasz sposób myślenia o pomaganiu innym wynikającym z wyłącznie altruistycznych pobudek. Co więcej, autorzy wyprowadzają czytelnika z równowagi wysuwając tezę, że najbardziej oszukujemy się w przypadku wiary i kultu. Nie sposób również nie zgodzić się z niektórymi, ukrytymi motywami w przypadku polityki i medycyny, gdyż naukowcy udowadniają ich istnienie licznymi badaniami.


Muszę przyznać, że pomimo bardzo ciekawej tematyki jaką porusza ta publikacja, czytało mi się tę książkę dość długo z licznymi przerwami ze względu na obszerność materiału, jaki przedstawiają Kevin Simler i Robin Hanson. W jej treści znajduje się bowiem sporo przykładów, odniesień do badań naukowych oraz ramek, które nieco wybijają z rytmu czytania. Poza tym, wielokrotnie konfrontowałam twierdzenia autorów z własnymi przekonaniami i taka analiza bywała często nad wyraz bolesna.


"Wyrzuć z głowy słonia" to książka, która zaciekawi entuzjastów zgłębiania motywów ludzkiego zachowania i pracy mózgu. Część czytelników na pewno zaniepokoi fakt, że niektóre nasze decyzje są wynikową tego, że oceniają nas inni. Jeśli więc chcecie zrozumieć samych siebie, warto zajrzeć do tej publikacji.22 komentarze:

 1. Nasz mózg to wciąż nie do końca zbadana machina, więc książka na pewno wnosi nową wiedzę na ten temat.

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubie tego typu książki. Ludzki mózg kryje w sobie tyle tajemnic...

  OdpowiedzUsuń
 3. Genialny pomysł na książkę. Słoń nabiera tu innego znaczenia. Przyciąga

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo mnie zainteresowała ta książka 😊

  OdpowiedzUsuń
 5. Jestem mega wkręcona w tą książkę. Jest genialna :-)

  OdpowiedzUsuń
 6. teraz chyba nie miałabym czasu na tak uważną lekturę:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetną wydaje się być książką. Będę mieć na uwadze. No i Wiolu - gratuluje udanego jak zawsze patronatu. U mnie pod Krakowem lekki mróz i przejrzyste niebo. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. No es mi tipo de libro pero se ve interesante y lo tendre en cuenta.

  OdpowiedzUsuń
 9. Coś jest w główniej tezie

  OdpowiedzUsuń
 10. Czyli to książka, dzięki której można się sporo dowiedzieć. Świetnie.

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja to powtarzam od dawna, że psychika ludzka nie zna granic, a podświadomość rządzi naszym życie. Co do pomagania. Jeśli pomagamy bezinteresownie, to fajna sprawa, ale jeśli nawet kierują nami inne pobutki, to nie zmienia faktu, że efekt jest ten są. No chyba, że od razu oczekuje się wdzięczności. Mówi się, że powinniśmy pomagać tym, którzy proszą dziękują i chcą przyjąć pomoc. Zapraszam na Dziennikarskie inspiracje blog Marta Wiechowska.

  OdpowiedzUsuń
 12. Przeczytałam już sporo książek o naszych fascynujących mózgach, może się skuszę. :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Ciekawa propozycja, zapisuje na później :-)

  OdpowiedzUsuń
 14. Planuję sięgnąć po tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 15. Tym razem to chyba nie dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Czasami najtrudniej jest zrozumieć samego siebie, więc tym bardziej będę miała ją na uwadze.

  OdpowiedzUsuń
 17. Temat niewątpliwie ciekawy, ale chyba nie fascynuje mnie na tyle, żebym po tę książkę sięgnęła.

  OdpowiedzUsuń
 18. Ciekawa jestem, jakie ja mam słonie w głowie...

  OdpowiedzUsuń
 19. Słoń z motywem mi się nie kojarzy, dziwne ma spostrzeżenia ten autor, chociaż książki nie czytałem :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger