Bliżej, niż myślisz – Ewa Przydryga"Piekło jest puste, a wszystkie diabły są tu".


Niebawem Gdynia będzie mi się w dużej mierze kojarzyła z duszną atmosferą, jaką potrafi z mistrzowską precyzją wykreować Ewa Przydryga. Kolejna powieść pisarki osadzona w tym mieście, skutecznie przeniosła mnie w zupełnie inny świat, pełen niejednoznaczności i demonów, które trudno okiełznać. Uwielbiam thriller w stylu "domestic noir" w wykonaniu autorki.


Ewa Przydryga to urodzona w Poznaniu, absolwentka filologii angielskiej, która pracuje jako nauczyciel i tłumacz języka angielskiego. Autorka w 2016 r. wydała swoją pierwszą książkę pt. "Motyle i ćmy", a w 2019 r. ”Zatrutkę”. Jej twórczość oscyluje wokół thrillerów psychologicznych w stylu domestic drama.


Nika Werner to kobieta z mocno pokręconą przeszłością, której życie dało w kość. Kobieta prowadzi w Gdyni mały pensjonat i próbuje na nowo się pozbierać. Pewnego dnia bohaterka staje się świadkiem zniknięcia kobiety wynajmującej u niej pokój, której ciało zostaje schowane w samochodowym bagażniku. Nika zgłasza przestępstwo na policję ale zostaje zlekceważona, więc postanawia przeprowadzić własne śledztwo w tej sprawie.


"Bliżej niż myślisz" to jeden z takich thrillerów psychologicznych, podczas lektury którego w głowie czytelnika nawarstwia się kilka prawdopodobnych scenariuszy zaistniałych wydarzeń. W tej książce nic bowiem do końca nie jest pewne. Czy Nika rzeczywiście była świadkiem morderstwa? Czy przeszłość bohaterki jest w jakikolwiek sposób powiązana z domniemaną zbrodnią? I czy jej podejrzenia mają swoje uzasadnienie? Takie pytania kotłowały się w mojej głowie podczas lektury tej powieści i dopiero po przeczytaniu ponad połowy książki, błysnęła mi myśl, która okazała się trafna w odnalezieniu postaci zabójcy. Do ostatnich stron nie byłam jednak pewna swoich domysłów, co wywoływało we mnie dreszczyk ekscytacji.


Ewa Przydryga nie mogłaby nie oprzeć fabuły swojej książki na nieszablonowej kreacji psychologicznej głównej bohaterki. Nika to bowiem kobieta z traumatyczną przeszłością, będąca swoistą zagadką dla czytelnika. Jej makabryczne doświadczenia, nałóg, z którym stara się walczyć oraz niezgłębiona psychika, niewątpliwie intrygują. Trafionym zabiegiem jest zastosowana przez autorkę pierwszoosobowa narracja protagonistki, dzięki czemu wszelkie wydarzenia oraz domysły i uczucia otrzymujemy widziane oczami bohaterki. 


Muszę także wspomnieć o pewnym wątku, jaki pojawia się w tej powieści, a mianowicie o dark necie i możliwości, jakie daje ciemna strona internetu. Autorka w świetnym stylu nawiązała do tego tematu, ukazując, że przy pomocy hakerów nie ma rzeczy niemożliwych. To fascynujące i przerażające zarazem.


Ewa Przydryga po raz kolejny oddaje w ręce czytelników thriller pełen sekretów, mylnych tropów, traum i mrocznej przeszłości. To lektura idealna na letni urlop, najlepiej w Gdyni, gdzie dzieje się jej nieszablonowa akcja.


Z Ewą Przydrygą


Egzemplarz recenzencki otrzymany od autorki

29 komentarzy:

 1. Chyba muszę w końcu zapoznać się z tą autorką, tak wiele dobrego czytam na temat jej książek ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Słyszałam o tej książce i wielokrotnie zastanawiałam się, czy sięgnąć. Przekonałaś mnie i dam się porwać tej intrydze. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Chyba mam ochotę to przeczytac

  OdpowiedzUsuń
 4. uwielbiam twoje recenzje, tak narawdę prawie po każdej mam ochotę zakupic daną książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Mi się książka bardzo spodobała :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie znam autorki, ale ta książka zachęca to przeczytania!

  OdpowiedzUsuń
 7. Już dawno nie czytałam powieści, której akcja toczyłaby się w Gdyni. Ta już nieraz przemknęła mi przed oczami. Mam ją na uwadze.

  OdpowiedzUsuń
 8. Jestem już po lekturze tej książki i również serdecznie ją polecam. 😊

  OdpowiedzUsuń
 9. Pierwszy raz spotykam się z tą książką i chętnie bym ją przeczytała :D
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja również dam się porwać książce :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Co prawda thriller to nie moje klimaty, ale moja kuzynka uwielbia tego typu książki, więc zaraz pędzę po telefon, żeby jej polecić :-)

  OdpowiedzUsuń
 12. Powieść pełna tajenmnic i kryminalnej zagadki na pewno wciąga. Nie znam twórczości tej autorki ale książkę będę miała na uwadze.

  OdpowiedzUsuń
 13. Lubię takie książki, więc myślę, że mogłaby mi się spodobać. Zapisuje sobie tytuł. :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Jest już na mojej liście do przeczytania.

  OdpowiedzUsuń
 15. Wydaje się, że może mi się spodobać. Czas urlopu macierzyńskiego sprawił, iż zdecydowanie mniej czytałam. Gdy wrócę do pracy z pewnością obecność książek mnie natchnie. Odkąd czytnik się popsuł, nie kupuje książek, bo nie mam ich gdzie trzymać.

  OdpowiedzUsuń
 16. Ooo, nie wiedziałam, że autorka jest Poznanianką. :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Świetnie się bawiłam podczas lektury :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Może kiedyś sięgnę po tę książkę, a na razie mam co czytać.

  OdpowiedzUsuń
 19. jestem bardzo ciekawa tej historii :D

  OdpowiedzUsuń
 20. Ten tytuł mnie zaintrygował!

  OdpowiedzUsuń
 21. Autorkę kojarzę, ale książki nie czytałam.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger