Wszystkie nasze tajemnice – Monika Sawicka

"(…) każdy ma jakiś sekret. Są ludzie, których sekrety są mroczne. I ta tajemnica kładzie się cieniem na całej przyszłości".


Smakosze literatury wiedzą, że Monika Sawicka nie tworzy sztampowych powieści obyczajowych składających się z mało realistycznej fabuły, romantycznych wątków i szczęśliwych zakończeń. Wręcz przeciwnie. Nie zdziwcie się zatem, że "Wszystkie nasze tajemnice" wywoła w was wiele skrajnych uczuć. Widać, że autorka naprawdę się wkurzyła i mamy tego efekt.


Monika Sawicka to absolwentka stosunków międzynarodowych, z wykształcenia i z zamiłowania dziennikarka. Matka dorosłej już córki, posiadająca dystans do siebie oraz sporo pokory. Autorka wielu powieści. Uwielbia wracać do książki Williama Whartona pt. "Spóźnieni kochankowie".


Klara to policjantka, która wraz z mężem Albinem, wychowuje nastoletnią córkę Karolinę. Bohaterowie pozornie wiodą szczęśliwe życie, które tak naprawdę usiane jest sekretami. Klara ukrywa tajemnicę sprzed lat, Albin tłamsi własne uczucia, a Karolina żyje w samotności. Jest jeszcze ze swoim sekretem Justyna, siostra Albina. Wszyscy zanurzeni w swoim świecie muszą w końcu zmierzyć się ze skrywanymi głęboko tajemnicami.


Tajemnica to słowo klucz będące drogowskazem do poznania losów bohaterów najnowszej książki mojej ulubionej łódzkiej pisarki. Monika Sawicka po raz kolejny w swojej twórczości nie idzie na żadne kompromisy, a więc dotyka tematów trudnych, kontrowersyjnych, czyli tych, które dzielą, a nie łączą. To bowiem powieść o pedofilii w kościele, o znęcaniu się nad kobietami, o gwałtach i molestowaniu w policji, a także o handlu noworodkami. Tematy trudne, wywołujące sporo emocji i sprzecznych myśli. Ta wielowątkowość, podana na najwyższym, literackim poziomie, jest ważnym głosem w naszej społecznej przestrzeni, który niewątpliwie warto usłyszeć.


Muszę przyznać, że najbardziej szokującą warstwą fabularną tej powieści okazał się dla mnie wątek Justyny i jej tajemnicy, powiązanej z pewnym przybytkiem prowadzonym przez siostry zakonne. Płaszczyzna ta opracowana na kanwie prawdziwych wydarzeń, jak sprawa Zakonu Boromeuszek z Zabrza, z Siostrą Bernadettą na czele, wywołała we mnie wiele wzburzenia i niezgody. Monika Sawicka uświadomiła mi tym samym, że zło w najczystszej postaci może niestety zostać ubrane w miłosierdzie. 


Autorka w swojej najnowszej książce oddaje głos bohaterom. Dzięki wielogłosowej narracji Klary, Inki, Justyny, Albina i Cypriana, czytelnik ma szansę obserwować skomplikowane relacje rodzinne. Bohaterowie bowiem, pomimo zachowywanych pozorów, cierpią na największą chorobę cywilizacyjną naszych czasów, czyli samotność. Jest w tej książce dużo smutku i bólu, cierpienia i traum, ale nie można odmówić autorce świetnie skrojonych dialogów nasyconych sarkazmem, oraz swoistego humoru, jaki odczuwa się podczas czytania tej powieści.


Monika Sawicka w mojej opinii jest jedną z niewielu polskich pisarek, które tworzą literaturę społecznie zaangażowaną na tak wysokim poziomie literackim. "Wszystkie nasze tajemnice" to bowiem wielowątkowa i niezwykle aktualna społecznie powieść, w której odnaleźć można problemy, jakie otaczają nas na co dzień. A poza tym, z książki dowiecie się także czym jest pewna dziedzina kryminalistyki nazywana Chelioskopią.


Każdy ma jakiś sekret. Jaki jest twój?
19 komentarzy:

 1. Bardzo wiele, bardzo kontrowersyjnych tematów. Bardzo jestem ciekawa jak autorce udało się je wszystko ze sobą pogodzić i połączyć. Nie przepadam jednak za książkami, w których pojawia się kilka różnych narracji. I chyba za dużo tu trudnych tematów na raz jak dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak każdy ma sekret którego strzeże....

  Wątki tajemnic w książkach często wzbudzają zainteresowanie ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. lubię sięgać po takie książki!

  OdpowiedzUsuń
 4. Zaskakująca jest ilość wątków. Zaciekawiła mnie Twoja recenzja Wiolu, zapisałam tytuł.

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękna okładka zachęca do przeczytania tej historii, która z pewnością jest warta poznania :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Intrygują mnie te kontrowersyjne tematy.

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie znam tej autorki ale kusisz do jej poznania.
  Pozdrawiam :)
  www.wspolczesnabiblioteka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Temat tajemnic jest naprawdę głęboki i masz rację, każdy ma jakiś sekret. Czy to większy, czy mniejszy.

  OdpowiedzUsuń
 9. Brzmi interesująco. Może kiedyś przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 10. Amazing review! I love your blog. I follow you/ Please, follow me back: beauty4fem.blogspot.com Perhaps, my poetry blog will be interesting to you as well: vikistihi.blogspot.com Glad to meet you. Victoria

  OdpowiedzUsuń
 11. Kusisz tym wysokim poziomem twórczości autorki. A ja jeszcze nie znam żadnej książki pani Moniki. Czas to zmienić.

  OdpowiedzUsuń
 12. Oooo to coś zdecydowanie dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Już mam ją na swojej liście do przeczytania. Interesuje mnie od momentu jej premiery.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 14. Bardzo polecasz twórczość tej pisarki, a mi cały czas jakoś jest wyjątkowo nie po drodze.

  OdpowiedzUsuń
 15. Chcę bardzo, aby książkę ta trafiła w moje ręce. 😊

  OdpowiedzUsuń
 16. Skoro nest niesztampowa to ja chetnie

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger