Między pragnieniami – Anna Bednarska
Recenzja przedpremierowa
Premiera 8.01.2020 r.

"Ludzie mają tendencję do upraszczania skomplikowanych spraw i komplikowania tych prostych (..)".


Mam wrażenie, że wielkomiejska samotność staje się powoli kolejną chorobą cywilizacyjną, jaka dotyka nasze pokolenie. Jej objawy i skutki w obrazowym stylu przedstawiła w swojej najnowszej książce Anna Bednarska. Jak się bowiem okazuje, można być zupełnie samotnym, mieszkając w domu pełnym ludzi.


Anna Bednarska to z wykształcenia dziennikarka. Jest pisarką i redaktorką, a także twórcą sztuk teatralnych "Z twarzą przy ścianie", "Trójkąt" oraz "Wszyscy patrzą", które były publikowane, wystawiane i nagradzane. Mieszka obecnie we Wrocławiu, w wolnych chwilach myśli o morzu. Autorka książek "Trudny mężczyzna" i "Co byś zrobił, gdybyś mnie dogonił?".


Natalia, Nina i Remigiusz mieszkają ze sobą od pierwszego roku studiów. Siedmioletni okres wspólnego bytowania pod jednym dachem nie sprzyja jednak budowaniu pogłębionej relacji między nimi, gdyż bohaterowie zbyt dobrze się nie znają. Wszystko ulega zmianie, gdy wprowadza się do nich nowy współlokator Bartek. Przyszły lekarz burzy ustalony porządek, sprowadzając relacje całej trójki na zupełnie inny poziom.


Anna Bednarska w swojej najnowszej książce rozłożyła na czynniki pierwsze dość szeroko rozumianą samotność w tłumie, pokazując jej rozmiar i przede wszystkim przyczyny. Posłużył jej do tego przykład trójki głównych bohaterów, mierzących się z własnymi lękami i traumami, które nie pozwalają im wyrwać się z okowów przeszłości. To bowiem właśnie przeszłość jest słowem kluczem do wniknięcia w tę historię. Przeszłość i odwaga, której zbyt często nam brakuje, aby raz na zawsze zostawić za sobą to, co było. Ta swoista walka, jaką starała się ukazać autorka, odbywająca się w różnym wymiarze i na wielorakiej płaszczyźnie, dotyczy każdego z bohaterów tej książki.


Nie bez przyczyny powieść ta nosi taki tytuł. Pragnienie to bowiem kolejne słowo klucz, za pomocą którego można odczytywać przedstawioną historię. Natalia, Nina i Remigiusz pragną bowiem poczuć zrozumienie drugiego człowieka, bliskość, miłość oraz wsparcie rodziców. Wszystko to jest nam, czytelnikom niezwykle bliskie, dlatego podczas lektury nie sposób nie utożsamiać się w pewnym stopniu z protagonistami. Wręcz namacalnie można poczuć ich emocje i rozterki. Mnie w szczególności zaciekawiła kreacje Remigiusza, a także dość szeroko poruszony problem niemocy nawiązywania bliższych relacji, który to aktualnie jest wielkim społecznym problemem.


W powieści pojawia się także intrygujący wątek pewnego, dość nietuzinkowego uzależnienia i związanych z nim, oryginalnych imprez. Muszę przyznać, że płaszczyzna ta dość mocno  mnie zaciekawiła i zastanawiam się, czy gdzieś obok mnie taka "elitarna zabawa" ma miejsce. To zdumiewające, w co ludzie potrafią wierzyć i jakie to może wywoływać skutki.


Na łamach tej wciągającej opowieści o samotności w tłumie, bardzo łatwo odnaleźć cząstkę siebie. Historia młodych ludzi próbujących zdefiniować własne pragnienia jest bowiem w swojej wymowie niezwykle aktualna. Warto poznać losy Natalii, Niny i Remigiusza.Egzemplarz recenzencki otrzymany od Wydawnictwa Novae Res.

25 komentarzy:

 1. That book sounds very interesting. Happy New Year.

  New Post - http://www.exclusivebeautydiary.com/2020/01/elizabeth-arden-sparkle-on-holiday_4.html

  OdpowiedzUsuń
 2. Powinna mi się spodobać, chcę ją przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie słyszałam wcześniej o tej książce.

  OdpowiedzUsuń
 4. Będę ją miała w przyszłości na uwadze.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 5. Tytuł tradycyjnie zapisuję :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Zapowiada się naprawdę ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo ważna tematyka. Chętnie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 8. Samotnośc w tłumie... coś o tym wiem ...

  OdpowiedzUsuń
 9. Któż jest wolny od pragnień? Nie ma takich, więc i pewnie książka spodoba się wielu :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Zapowiada się wciągająca książka....

  OdpowiedzUsuń
 11. Zapowiada się ciekawa powieść! A i tytuł bardzo chwytliwy.

  OdpowiedzUsuń
 12. Dobry tytuł dla wielbicieli gatunku :)

  OdpowiedzUsuń
 13. zaciekawiła mnie ta pozycja!

  OdpowiedzUsuń
 14. Zapowiada się kawał dobrej lektury. Zamówione przed-premierowo! :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Jestem zachęcona. Recenzja super.

  OdpowiedzUsuń
 16. Mam podobne przemyslenia jak ty. Samotność jest coraz bardziej powszechnym problemem

  OdpowiedzUsuń
 17. Właśnie przygotowuje materiały do artykułu naukowego o samotności i milczeniu/ciszy... Trafiłaś z tematem! :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger