Co warto przeczytać podczas najbliższych wakacjiJuż za chwilę powitamy nowy, 2020 rok, a co za tym idzie, zaczniemy planować kolejne wakacje. Dla mnie i z pewnością dla większości z was to taki okres, w którym można nadrobić czytelnicze zaległości, gdyż letnia aura niewątpliwie sprzyja celebrowaniu literackim przyjemnościom. Już teraz więc warto pomyśleć o tym, jakie książki umilą nam ten letni czas. Przygotowałam dla was 10 propozycji lektur, jakie warto przeczytać podczas najbliższych wakacji. Wszystkie zaproponowane przeze mnie książki zostały wydane pod patronatem medialnym Subiektywnie o książkach.
Kryminał


Wojciech Magiera - "Fragmenty zdarzeń"

Sara Krejner przyjeżdża na pogrzeb wujka do Polspowic, małej mieściny koło Łodzi skąd pochodzi. Bohaterkę od samego początku spotykają dziwne wydarzenia, które jak się okazuje, mają związek z pewną sprawą sprzed prawie trzydziestu lat dotyczącą porwania i zabójstwa syna wuja. Sara zaczyna prowadzić własne śledztwo, które naraża ją na wielkie niebezpieczeństwo, odkrywając przy tym sekrety mieszkańców wsi.


Komedia kryminalna


Alek Rogoziński - "Raz, dwa, trzy... giniesz ty!

Agnieszka, młoda i ambitna dziennikarka, dostaje szansę zdobycia pracy w popularnym czasopiśmie o show-biznesie. Jej pierwszym zadaniem jest napisanie reportażu z planu filmowego, gdzie udaje się wraz ze swoją przyjaciółką Oliwką. Na miejscu nie dane jest jej jednak porozmawiać z pewnym młodym gwiazdorem, gdyż ktoś zamordował go według scenariusza filmowego. Jak się okazuje, zabójstwo ma ścisły związek z pewnym wypadkiem, jaki wydarzył się siedemnaście lat wcześniej


Powieść obyczajowa


Weronika Tomala - "Płynąc ku przeznaczeniu"

Dominika to przeciętna studentka, która wraz z dwiema przyjaciółkami wyjeżdża do Hiszpanii, by odpocząć na zasłużonych wakacjach. Bohaterka na miejscu poznaje Dawida – polskiego ratownika, do którego od pierwszej chwili czuję nieodparty pociąg. Chłopak początkowo nie zachowuje się zbyt dobrze w stosunku do Dominiki, jednak w pewnej chwili stan ten ulega zmianie. Opryskliwość i egoizm zamieniają się bowiem w prawdziwe uczucie.


Romans


Melissa Darwood – "(Nie)zdobyta"

Trzydziestodwuletnia Julka pracuje jako dziennikarka w czasopiśmie dla kobiet. Przed bohaterką zostaje postawione zawodowe wyzwanie pod postacią napisania artykułu z chwytliwym tematem. Obiektem jej zainteresowania staje się ekscentryczny himalaista Jeremi Janson, który planuje zdobyć zimą szczyt K2 jako pierwszy człowiek w historii. Aby napisać artykuł, Julka musi wziąć udział w wyprawie zorganizowanej przez Jansona oraz obronić się przed narastającym pomiędzy nimi, wzajemnym przyciąganiem.


Thriller


Adrian Bednarek – "Córeczki"

Ewa jest właścicielką butiku w centrum Częstochowy. Pola uczy tańca polo dance oraz dorabia sobie jako kelnerka w barze ze striptizem. Obydwie kobiety dzieli niemal wszystko – wiek, podejście do życia oraz myślenie o przyszłości. Jest jednak coś, co łączy je mocniej niż więzy krwi – to morderca nazwany przez nie Strachem na Wróble, który zamienił życie ich rodzin w piekło trwające do dziś.


Poezja


Kaja Kowalewska - "Łąki mi love"

"Łąki mi love" to zbiór wierszy podzielony na cztery główne działy pt. "Rozłąka", "Łąkanie", "Motylenie" i "Lovka", które ukazują pełen obraz miłości, jaka panuje w naszych sercach i w głowach. Przed każdą częścią, tomik uzupełniają czarno-białe zdjęcia wykonane ręką poetki.


Fantastyka


Thomas Arnold - "Legendy Archeonu"

Nad mieszkańcami królestwa Archeonu pojawia się widmo zagrożenia pod postacią niszczącej wszystko hordy. Z grobów nagminnie znikają zwłoki ludzi, a wojsko nie jest w stanie zwalczyć groźnych istot. Książę Aodhan, syn króla Gawena oraz jego wierny wojownik Hagan, muszą uciekać ze swoich ziem, aby znaleźć pomoc. Tymczasem Brion – wuj księcia, planuje zamordowanie bratanka, aby objąć władzę nad całym królestwem.


Literatura faktu


Ewelina Rubinstein - "Niczyj. Prawdziwe oblicza bezdomności"

"Niczyj. Prawdziwe oblicza bezdomności" to zbiór rozmów z kloszardami zamieszkującymi kilka województw naszego kraju. Książka została podzielona na cztery części odzwierciedlające poszczególne województwa – mazowieckie, wielkopolskie, śląskie i lubuskie. Publikacja zawiera także statystyki bezdomności odwiedzanych przez autorkę miast oraz zdjęcia bohaterów wywiadów.


Literatura podróżnicza


Artur Malek - "Banany i cytrusy, czyli leć do Afryki"

"Banany i cytrusy, czyli leć do Afryki" to książka dokumentująca w 12 rozdziałach podróż autora po Czarnym Lądzie. Podróż do Etiopii, Kenii, Ugandy, Rwandy, Tanzanii, na Zanzibar i Madagaskar. Książkę uzupełniają zdjęcia, dopełniające cały jej przekaz.


Autobiografia


Artur Zarzycki - "Droga przez piekło"

Artur Zarzycki to pseudonim mężczyzny urodzonego w 1980 r., który upił się po raz pierwszy mając 17 lat. Pochodząc z małej miejscowości, bardzo szybko zaszczepił w sobie gen picia. Miał marzenia - chciał zostać dziennikarzem i krytykiem filmowym, jednak nałóg alkoholowy z roku na rok pochłaniał go coraz bardziej. W końcu, w 2013 r. autor poszedł na terapię rozpoczynającą jego stan trzeźwości, który trwa do dzisiaj.Lubię mieć wszystko wcześniej rozplanowane, więc wraz z mężem powoli przygotowujemy się już do przyszłorocznych wakacji. Pozostaje mi w zasadzie jedynie zarezerwować noclegi w Chorwacji Interhome i tworzyć listę książek, które sama będę chciała przeczytać podczas letniego wypoczynku. Myślę, że przedstawione przeze mnie propozycje sprawią, że spędzicie ciekawy czas podczas najbliższych wakacji. Czeka na was bowiem zagadka kryminalna, miłość, namiętność, humor sytuacyjny, intryga, strach, a także podróże, prawdziwe historie i nieco poezji. Każdy z czytelników znajdzie więc wśród tych tytułów coś dla siebie.


Czytaliście którąś z zaproponowanych przeze mnie książek? Co sami polecacie do czytania na wakacje?
Wpis powstał w ramach współpracy z Interhome.

25 komentarzy:

 1. Przyznam, że o wakacjach jeszcze nie myślę. Proponowanych książek nie czytałam, ale jest kilka tytułów, które mogłabym poznać.

  OdpowiedzUsuń
 2. Do wakacji mi jeszcze daleko, na razie nie planuję na tyle miesięcy do przodu :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie czytałam nic z Twojego polecenia.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mnie również zaskoczyłaś tymi wakacjami 2020 :-) "Fragmenty zdarzeń" już mnie zaciekawiły i lądują na mojej liście. Zastanawiałam się czym Cię zaskoczyć, chociaż prawdopodobnie jest to niemożliwe, to jednak spróbuję. Polecam "Hodowca świń" Anny Zacharzewskiej.

  OdpowiedzUsuń
 5. Miło pomyśleć o wakacjach :) Zaproponowanych książek jeszcze nie czytałam, ale tematyka jest tak różnorodna, że z pewnością bym coś wybrała.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie czytałam żadnej ale są to ciekawe propozycje.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja zaległości czytelnicze nadrabiam zimą, lato i wiosna to miesiące zabiegane, zapracowane :( Tytuły wymienionych książek kojarzę tylko z blogów :(

  OdpowiedzUsuń
 8. Znalazłabym coś dla siebie. Z tymże wakacje to dla mnie odległy czas ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Wioleta :D. Nie mogę z tym Twoim przyspieszeniem :D. Jeszcze Wigilii nie było, a tu już wakacje xD.

  OdpowiedzUsuń
 10. Czytałam książki Płynąc ku przeznaczeniu i Droga przez piekło i również bardzo gorąco je polecam. 😊

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja oczywiście mam ochotę na thriller :D

  OdpowiedzUsuń
 12. Kilka pozycji z tej listy planuję już jakiś czas przeczytać.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 13. kryminał i thiller z chęcią przeczytam:)

  OdpowiedzUsuń
 14. Ja myślę teraz o świętach, a o wakacjach pomyślę pewnie dopiero koło czerwca ;). Ale ja nie nie należę do osób planujących cokolwiek ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Jesteś szalona! :D Ja jeszcze nie wybrałam książek, które w przerwie świątecznej spróbuję przeczytać! A tak na poważnie, to gratuluję zaangażowania! Ja na przyszły rok próbuję rozplanować swoje własne wyzwania - po jednym na każdy miesiąc! Może takie planowanie pójdzie mi łatwiej ;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Chyba nic z tych książek nie czytałam :)

  OdpowiedzUsuń
 17. powiem szczerze, że się trochę zdziwiłam, jak zobaczyłam akcję o wakacjach :D ale z jednej strony masz rację, ja już myślę trochę o kierunku na wakacje ;D

  OdpowiedzUsuń
 18. Tak patrzę na ten wypoczynek w Horwacji i widzę że nie drogo jest.

  OdpowiedzUsuń
 19. Kilka tytułów wpadło mi w oko i zapisałam je sobie do przeczytania :)

  OdpowiedzUsuń
 20. O rety, nie spodziewałam się w grudniu listy lektur na wakacje:) Nie znam proponowanych przez Ciebie książek. U mnie na liście cały czas są dwie ostatnio wydane powieści Jojo Moyes. Ciągle wpadają mi w ręce inne lektury i do tej pory nie udało mi się przeczytać Moyes.

  Pozdrawiam serdecznie,
  Agnieszka Kubryn

  OdpowiedzUsuń
 21. O wakacjach jeszcze nie mysle

  OdpowiedzUsuń
 22. Jak zwykle u Ciebie same świetne tytuły. :) "Gdzie śpiewają raki" to faktycznie nowość, po którą zdecydowanie warto sięgnąć. I choć trzonem całej historii jest morderstwo to jednak cała historia skupia się na wielu innych, bardzo istotnych kwestiach - w tym miłości i wewnętrznej sile. Polecamy! :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Czytałam Płynąc ku przeznaczeniu.
  Mam listę książek które chciałabym kiedyś przeczytać, ale ścisłe plany na konkretne książki tworze z 2-3 tygodniowym wyprzedzeniem

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger