"Czarodziejka" – Agnieszka Płoszaj

"Ja jestem czarodziejką".


Każda książka, której akcja została osadzona w Łodzi, wzbudza moje zainteresowanie. Gdy jeszcze jej krótkie streszczenie zachęca pod postacią takich elementów fabularnych, jak łódzki półświatek, nielegalne interesy i tajemnica z przeszłości, nie jestem w stanie się oprzeć takiej lekturze. 

Agnieszka Płoszaj to właścicielka salonu urody i kreowania wizerunku, a także instruktorka fryzjerstwa i organizatorka warsztatów dla młodzieży.  "Czarodziejka" to jej debiut literacki.

Julia Bronicka i Maria Malicka prowadzą w centrum Łodzi klimatyczną kawiarnię. Pewnego dnia, niespodziewanie zostaje zamordowana ich stała klientka, która powierzyła Manii na przechowanie tajemniczą paczkę. Jak się okazuje, bohaterki zostają mimowolnie wplątane w aferę kryminalną sięgającą przeszłości związanej ze zgonami wielu dzieci.

Debiut Agnieszki Płoszaj rozpoczyna się zagadkowym epizodem z przeszłości, a dokładnie z 1977 r., który staje się dość mocnym akcentem wprowadzającym w całą tę misternie utkaną historię. Muszę jednak przyznać, że cała intryga kryminalna, jaką wykreowała autorka, nie okazała się dla mnie specjalnie wymagająca, gdyż dość szybko odgadłam, co działo się z wszystkimi dziećmi i jakie ukryte działania wykonuje pewne fundacja. Z pewnością jednak zaintrygowała mnie owiana aurą niedopowiedzenia postać tytułowej Czarodziejki i motywy, jakie kierowały nią w podjętych działaniach.

W powieści na pierwszy plan wysuwa się postać niepokornej Julki i policjanta Tomasza Karskiego. Bronicka to kobieta o złożonej psychice, pełna sprzeczności, której kreacja psychologiczna z pewnością się autorce udała. Do jej wizerunku dochodzi do tego dość oryginalna pasja i miłość do ryzyka. Drugoplanowa bohaterka, czyli Mania jest postacią zupełnie inną i nie sposób nie wysnuć wniosku, że obydwie kobiety to kontrastujące ze sobą kreacje. Bezsprzecznie jednak, zarówno Julia jak i Mania, wzbudzają pozytywne uczucia.

W "Czarodziejce" jest miłość, jest zabójstwo, są szybkie samochody i tajemnica sprzed lat, która domaga się wyjawienia. Jest także Łódź ze swoją ciekawą topografią i przytulna kawiarnia, w której z chęcią napiłabym się aromatycznej kawy serwowanej przez właścicielki. Sama intryga jest dość przewidywalna, ale wartka akcja pędzi do przodu. Agnieszka Płoszaj umiejętnie konstruuje świat przedstawiony, a biorąc pod uwagę, że to debiut, watro ten aspekt docenić. Użyte w książce retrospekcje dodały jej fabule aury tajemniczości. Myślę więc, że kontynuacja "Czarodziejki", czyli "Ogrodnik" okaże się jeszcze bardziej wciągającą lekturą.


Z Agnieszką Płoszaj20 komentarzy:

 1. Zaciekawiłaś mnie, myślę, że to może być ciekawa lektura :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam, jednak coś mi nie pasowało w stylu autorki. Nie wiem, nie potrafiłam się wciągnąć.

  OdpowiedzUsuń
 3. Historia wydaje się bardzo ciekawa, ale jak zawsze do polskich kryminałów podchodzę z wielkim przymrużeniem oka.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie za często sięgam po polskie powieści a jeszcze rzadziej po książki z kryminalnymi wątkami, więc niestety są małe szanse, że przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja jakoś nie przepadam za Łodzią, jakoś nie przekonuje mnie to miasto :/
  Kryminalne wątki natomiast lubię, więc może byśmy się polubiły :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nigdy nie byłem w Łodzi, ale osadzenie realiów książki w tym mieście myślę, że jest na korzyść.
  Pozdrawiam wieczorną porą !

  OdpowiedzUsuń
 7. kryminalne wątki to coś dla mojego znajomego:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie czytałam, aczkolwiek mam w bardziej odległych planach.

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo lubię czytać debiuty, a skoro ten jest tak dobry, to na pewno chętnie po niego sięgnę! Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Książki, których akcja dzieje się w Łodzi mają w sobie coś magicznego.

  OdpowiedzUsuń
 11. Swoją recenzją zachęciłas mnie do przeczytania 😊

  OdpowiedzUsuń
 12. hmm... bardzo zachęciłaś mnie do tej pozycji i z chęcią zapisuję tytuł.
  Serdecznie pozdrawiam.
  https://nacpana-ksiazkami.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 13. Tak ładnie o niej piszesz, że chyba dam się namówić ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Przewidywalna intryga jest znośna, jeśli wykonanie i bohaterowie przypadną do gustu. Liczę więc, że dobrze bawiłabym się u boku tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 15. Miałam nadzieję, że to książka fantastyczna, jakoś tak tęskno mi ostatnio za fantasy. Mimo wszystko dobrze brzmi.

  OdpowiedzUsuń
 16. Muszę poszukać: tajemnice, miłość i sekrety sprzed lat :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger